Kim Dzsongun észak-koreai vezető alkotmánymódosítást rendelt el, hogy Dél-Koreát visszavonhatatlanul is „főellenségként” határozzák meg, és kodifikálják a dél-koreai terület teljes megszállására vonatkozó kötelezettségvállalást az esetleges háború esetén – jelentette az észak-koreai állami média kedden.
2024. január 16., 14:332024. január 16., 14:33
Az észak-koreai központi hírügynökség, a KCNA szerint Kim hétfőn egy kulcsfontosságú parlamenti ülésen elmondott beszédében olyan jogi intézkedések kidolgozására szólított föl, amelyek Dél-Koreát a megbékélés és az egyesülés partnerével ellentétesen határozzák meg.
„Véleményem szerint alkotmányunkban pontosíthatjuk Dél-Korea teljes megszállásának, leigázásának és visszakövetelésének ügyét. A Koreai-félszigeten kitörő háború esetén pedig népköztársaságunk területéhez fogjuk csatolni” – mondta Kim.
Továbbá szorgalmazta, hogy
Kim az ülésen továbbá hangsúlyozta, hogy súlyos és idejétmúlt hiba Szöult partnernek tekinteni a megbékélés és egyesülés szempontjából, és három olyan ügynökség megszüntetéséről is döntött, amelyek a Korea-közi párbeszédet és együttműködést, valamint a turizmust és a gazdasági kapcsolatot voltak hivatottak előmozdítani.
A hétfői találkozón Kim elrendelte, hogy
Jelenleg lépésenként haladva szigorú intézkedéseket kell hoznunk, hogy megfelelően elzárjuk az összes észak-déli kommunikációs csatornát a határ mentén. Valamint teljesen elvágjuk a vasúti összeköttetést oldalunkon, javíthatatlanul – mondta Kim.
Továbbá elrendelte az egyesítést szimbolizáló „szemet bántó” phenjani emlékmű lebontását, amely 2001-ben épült a néhai alapító Kim Ir Szen egyesülési tervének emléket állítva.
„Mivel hazánk déli határa egyértelműen meg van húzva, az illegális északi határvonal (NLL) és más határ soha nem lesz tolerálható, és ha Dél-Korea akár 0,001 milliméternyi területet is megsért a szárazföldünkből, légterünkből vagy vizeinkből, azt háborús provokációnak fogjuk tekinteni” – jelentette ki Kim.
„A háború rettenetes módon fogja elpusztítani a Koreai Köztársaság nevű entitást, véget fog vetni létezésének. És elképzelhetetlen megsemmisítő vereséget fog okozni az Egyesült Államoknak” – figyelmeztetett Kim.
Kim azután mondott beszédet a legfelsőbb népi gyűlés hétfői ülésén, hogy két hete a két ország kapcsolatát „két egymással ellenséges állam” közötti kapcsolatként határozta meg.
Jun Szok Jol dél-koreai elnök kedden az esetre reagálva megfogadta, hogy
„A hagyományos álcázott béketaktika, amely a háború és a béke közötti választással fenyeget, többé nem fog működni” – jelentette ki Jun, hozzátéve, hogy a hamis béke csak még nagyobb veszélybe sodorhatja az országot.
„Az északi nép egy nép velünk, és ugyanúgy joguk van élvezni a szabadságot, az emberi jogokat és a jólétet, mint nekünk” – mondta Jun, ugyanakkor a phenjani rezsimet „nemzet- és történelemellenes csoportnak” nevezte.
Lavrov: Moszkva támogatja az északkelet-ázsiai problémák átfogó rendezését
Moszkva támogatja a Koreai-félszigeten, általában Északkelet-Ázsiában fennálló problémák átfogó rendezését – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, amikor kedden Moszkvában fogadta észak-koreai hivatali partnerét, Csve Szonhit.
„Megerősítjük elvi álláspontunkat, amely támogatja a fennálló problémák átfogó, igazságos rendezését. Mindig is kiálltunk az előfeltételek nélküli tárgyalási folyamat megteremtése mellett a tartós béke és stabilitás elérése érdekében egész Északkelet-Ázsiában. Oroszország mind önállóan, mind Kínával közösen erre vonatkozó javaslatokat nyújtott be az ENSZ Biztonsági Tanácsához. Ezek a tárgyalóasztalon vannak” – mondta Lavrov.
Az orosz diplomácia vezetője kijelentette, hogy Oroszország mindig is támogatta a KNDK-t az ENSZ-ben, és méltatta, hogy Észak-Korea ugyanígy jár el Moszkva álláspontjának megerősítésében, egyebek között az ukrajnai „különleges hadművelet” ügyében.
Csve azt hangoztatta, hogy Észak-Korea mindent megtesz az Oroszországgal való kapcsolatok fejlesztése érdekében. Emlékeztetett rá, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek érvényes meghívása van Phenjanba.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy a Putyin délután fogadja majd a két külügyminisztert, akik tájékoztatni fogják megbeszéléseik eredményéről.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!