A külföldön leadott szavazatoknak köszönhetően a hivatalban lévő Maia Sandu moldovai elnök átvette a vezetést
Fotó: Képernyőmentés
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai Köztársaságban lezajlott államfőválasztás vasárnapi második fordulójának részleges eredményei szerint. A diaszpóra voksainak köszönhetően azonban a hivatalban lévő moldovai államfőnek sikerült fordítania.
2024. november 03., 22:192024. november 03., 22:19
2024. november 03., 23:382024. november 03., 23:38
A chișinăui központi választási bizottság (CEC) urnazárás után egy órával, 22 órakor tette közzé a megmérettetés első részleges eredményeit. A hivatalos adatok szerint az államfőválasztás második fordulójában 1,69 millió választó, a Moldovai Köztársaság szavazásra jogosult polgárainak 54,2 százaléka járult urnák elé. (Az október 20-ai első forsulóban 1,546 millió választópolgár voksolt).
A szavazatok 85 százalékának megszámlálása alapján Alexandr Stoianoglo vezet: a Moszkvához hű egykori főügyész megkapta a szavazatok 51,26 százalékát, míg a hivatalban lévő, az Európai Uniós csatlakozást zászlajára tűző Maia Sandu elnökre a választók 48,74 százaléka adta a voksát. Ez az állapot azonban elsősorban a belföldön leadott szavazatok állását tükrözi, a diaszpórában leadott voksokat még nem számolták hozzá.
Kelet vagy Nyugat? Moldovai állampolgár voksol az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában Kolozsváron
Fotó: Rostás Szabolcs
Márpedig a külföldön élő besszarábiaiak masszívan Sandura szavaztak az első fordulóban is, így az államfőnek nagy esélye van az újrázásra. Az eddigi adatok alapján külföldön mintegy 320 ezer moldovai állampolgár adta le szavazatát, ez történelmi részvétel. Eme voksok egy részének a megszámlálásával olvadni kezdett Stoianoglo előnye: 90 százalékos feldolgozottság mellett a szocialista elnökjelölt támogatottsága 50,46, míg Maia Sandu államfőé 49,56 százalékos, vagyis alig 12 ezer szavazattal áll jobban Stoianoglo.
A választási iroda honlapján fellelhető adatok alapján szembetűnő, hogy a Gagauz Autonóm Tartományban Stoianoglo tarolt: az oroszpárti jelölt besöpörte a voksok több mint 95 százalékát (több mint 59 ezer voks).
A vasárnapi második forduló nem nélkülözte a feszültséget és a vádaskodást. Stanislav Secrieru, a hivatalban lévő moldovai államfő nemzetbiztonsági tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy a chișinăui hatóságok „jelentős” orosz beavatkozást tapasztalnak az elnökválasztás döntő fordulója során. „Ez nagymértékben torzíthatja az eredményt” – írta a tanácsadó a gyanított beavatkozásról az X közösségi portálon. Moszkva tagadja, hogy beleavatkozik a moldovai választásokba.
A hatóságok bejelentették, hogy vizsgálatot indítottak moldovai állampolgárságú szavazók Oroszországból történő szervezett szállítása ügyében. „Vannak arra utaló jelek, hogy választók szervezett szállítása készül külföldről és az országon belül” – írta közleményében a rendőrség. A hatóságok több ízben is figyelmeztettek szavazók szervezett szállítására a szakadár oroszbarát Dnyeszter melléki területen, ami Secrieru szerint törvénytelen.
Megosztott egy videót is, amely a közösségi médiában terjed, és amelyen gyaníthatóan moldovai útlevéllel rendelkezők utaznak egy Minszkbe tartó repülőgépen. Korábban panaszok voltak azzal kapcsolatban, hogy az Oroszországban élő moldovaiaknak korlátozott szavazási lehetőségük van, Moszkvában például csak két szavazókör működik. A tanácsadó szerint a járatok egyértelműen bizonyítják, hogy minél nagyobb tömeget akarnak megmozgatni szavazatuk leadása érdekében.
A román miniszterelnök a moldovai elnökválasztás vasárnap zajló második fordulója kapcsán a voksoláson való részvételre buzdította az ország otthon és a diaszpórában élő polgárait.
A választás két héttel ezelőtti első fordulóját a hivatalban lévő Maia Sandu nyerte a szavazatok 42,4 százalékának begyűjtésével, szocialista kihívója, Alexandr Stoianoglo volt főügyész 26 százalékot kapott. Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan megtartott népszavazáson a szavazók 50,08 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,92 százalékuk nemmel voksolt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!