A külföldön leadott szavazatoknak köszönhetően a hivatalban lévő Maia Sandu moldovai elnök átvette a vezetést
Fotó: Képernyőmentés
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai Köztársaságban lezajlott államfőválasztás vasárnapi második fordulójának részleges eredményei szerint. A diaszpóra voksainak köszönhetően azonban a hivatalban lévő moldovai államfőnek sikerült fordítania.
2024. november 03., 22:192024. november 03., 22:19
2024. november 03., 23:382024. november 03., 23:38
A chișinăui központi választási bizottság (CEC) urnazárás után egy órával, 22 órakor tette közzé a megmérettetés első részleges eredményeit. A hivatalos adatok szerint az államfőválasztás második fordulójában 1,69 millió választó, a Moldovai Köztársaság szavazásra jogosult polgárainak 54,2 százaléka járult urnák elé. (Az október 20-ai első forsulóban 1,546 millió választópolgár voksolt).
A szavazatok 85 százalékának megszámlálása alapján Alexandr Stoianoglo vezet: a Moszkvához hű egykori főügyész megkapta a szavazatok 51,26 százalékát, míg a hivatalban lévő, az Európai Uniós csatlakozást zászlajára tűző Maia Sandu elnökre a választók 48,74 százaléka adta a voksát. Ez az állapot azonban elsősorban a belföldön leadott szavazatok állását tükrözi, a diaszpórában leadott voksokat még nem számolták hozzá.
Kelet vagy Nyugat? Moldovai állampolgár voksol az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában Kolozsváron
Fotó: Rostás Szabolcs
Márpedig a külföldön élő besszarábiaiak masszívan Sandura szavaztak az első fordulóban is, így az államfőnek nagy esélye van az újrázásra. Az eddigi adatok alapján külföldön mintegy 320 ezer moldovai állampolgár adta le szavazatát, ez történelmi részvétel. Eme voksok egy részének a megszámlálásával olvadni kezdett Stoianoglo előnye: 90 százalékos feldolgozottság mellett a szocialista elnökjelölt támogatottsága 50,46, míg Maia Sandu államfőé 49,56 százalékos, vagyis alig 12 ezer szavazattal áll jobban Stoianoglo.
A választási iroda honlapján fellelhető adatok alapján szembetűnő, hogy a Gagauz Autonóm Tartományban Stoianoglo tarolt: az oroszpárti jelölt besöpörte a voksok több mint 95 százalékát (több mint 59 ezer voks).
A vasárnapi második forduló nem nélkülözte a feszültséget és a vádaskodást. Stanislav Secrieru, a hivatalban lévő moldovai államfő nemzetbiztonsági tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy a chișinăui hatóságok „jelentős” orosz beavatkozást tapasztalnak az elnökválasztás döntő fordulója során. „Ez nagymértékben torzíthatja az eredményt” – írta a tanácsadó a gyanított beavatkozásról az X közösségi portálon. Moszkva tagadja, hogy beleavatkozik a moldovai választásokba.
A hatóságok bejelentették, hogy vizsgálatot indítottak moldovai állampolgárságú szavazók Oroszországból történő szervezett szállítása ügyében. „Vannak arra utaló jelek, hogy választók szervezett szállítása készül külföldről és az országon belül” – írta közleményében a rendőrség. A hatóságok több ízben is figyelmeztettek szavazók szervezett szállítására a szakadár oroszbarát Dnyeszter melléki területen, ami Secrieru szerint törvénytelen.
Megosztott egy videót is, amely a közösségi médiában terjed, és amelyen gyaníthatóan moldovai útlevéllel rendelkezők utaznak egy Minszkbe tartó repülőgépen. Korábban panaszok voltak azzal kapcsolatban, hogy az Oroszországban élő moldovaiaknak korlátozott szavazási lehetőségük van, Moszkvában például csak két szavazókör működik. A tanácsadó szerint a járatok egyértelműen bizonyítják, hogy minél nagyobb tömeget akarnak megmozgatni szavazatuk leadása érdekében.
A román miniszterelnök a moldovai elnökválasztás vasárnap zajló második fordulója kapcsán a voksoláson való részvételre buzdította az ország otthon és a diaszpórában élő polgárait.
A választás két héttel ezelőtti első fordulóját a hivatalban lévő Maia Sandu nyerte a szavazatok 42,4 százalékának begyűjtésével, szocialista kihívója, Alexandr Stoianoglo volt főügyész 26 százalékot kapott. Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan megtartott népszavazáson a szavazók 50,08 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,92 százalékuk nemmel voksolt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!