Fotó: Videófelvétel
Az izraeli és az egyiptomi hatóságok szerda hajnalban bejelentették, hogy az elmúlt napok bonyolult nemzetközi tárgyalásait követően szerdán megnyitják a Gázai övezet és az Egyiptom közötti rafahi határátkelőt – közölte a román külügyminisztérium.
2023. november 01., 12:292023. november 01., 12:29
Az eddig rendelkezésre álló információk szerint először a nemzetközi szervezetek tisztviselői, a betegek és a külföldi állampolgárok egy része számára engedélyezik a határátkelést.
A közlemény szerint a külügyminisztérium kairói és tel-avivi diplomáciai képviseletein keresztül továbbra is szoros kapcsolatban áll az izraeli és egyiptomi hatóságokkal a román állampolgárok és családjaik kimenekítése érdekében.
Az egyiptomi és izraeli hatóságok közlése szerint a határátkelő a következő napokban is nyitva lesz az evakuálások előtt – olvasható a külügy tájékoztatásában.
A közlemény emlékeztetett, hogy
A külügyminisztérium egy második mobil konzuli csoportot is sürgősen a helyszínre küldött segíteni a román állampolgárok kimenekítésében.
A kairói és tel-avivi román diplomáciai képviselet készen áll biztosítani a ramallahi román képviseleten keresztül segítséget kérő román állampolgárok lehető leggyorsabb evakuálásának feltételeit – közölte még a minisztérium.
A tárca jelezte: folyamatos párbeszédet folytat az érintett hatóságokkal a Gázából való kimentését kérő mintegy 260 román állampolgár kihozatala érdekében.
A beszámolók szerint a katari közvetítéssel, washingtoni közreműködéssel létrejött alku nyomán a megnyitott határátkelőn először mintegy 90 sebesült palesztint szállítottak át, hogy egyiptomi kórházakban kezeljék őket.
Eközben Szaúd-Arábia szerdán „a lehető leghatározottabban” elítélt egy gázai menekülttábor elleni izraeli bombázást, amely több tucat halálos áldozatot követelt, és Izrael szerint a Hamász palesztin iszlamista mozgalom egyik parancsnokát vette célba.
„A Szaúd-Arábiai Királyság a leghatározottabban elítéli az izraeli megszálló erők embertelen célba vételét az ostromlott Gázai övezetben lévő Dzsabalíja menekülttábor ellen, amelynek során számos ártatlan civil meghalt és megsebesült” – közölte a szaúdi külügyminisztérium.
Szaúd-Arábia korábban úgy döntött, hogy felfüggeszti az Egyesült Államok égisze alatt az Izraellel való kapcsolatok esetleges normalizálásáról folytatott tárgyalásokat, egy héttel a Hamász október 7-ei, Izrael elleni támadása által kiváltott konfliktus kezdete után.
A felfüggesztést október 14-én jelentették be, Antony Blinken amerikai külügyminiszter rijádi látogatásának kellős közepén, aki megbeszéléseket folytatott szaúdi kollégájával, Feiszal bin Farhánnal.
Szombaton az Öböl menti arab országok óva intették Izraelt minden újabb szárazföldi hadművelettől a Gázai övezetben, Szaúd-Arábia a nemzetközi jog „indokolatlan” megsértését rótta fel, Omán pedig „háborús bűnökkel” vádolta Izraelt.
A Hamász egészségügyi minisztériuma kedden bejelentette, hogy a konfliktus kezdete óta 8525 ember halt meg a Gázai övezetben, többségük civil, és közülük 3542 gyermek.
Izraelben a hatóságok szerint október 7-e óta több mint 1400 ember halt meg, többségükben civilek, akiket a Hamász támadásának napján mészároltak le. A palesztin iszlamista mozgalom még mindig legalább 240 túszt tart fogva.
Az izraeli hadsereg szerda reggel azt közölte, hogy
Két katona akkor halt meg, amikor harckocsijukat kedd délután felrobbantotta egy, az útra telepített pokolgép, heten pedig egy harci járműben ültek, amelyet eltalált egy páncéltörő rakéta. A halottakon kívül négy katona súlyosan megsebesült.
A katonai szóvivő szerda reggeli jelentése szerint a hadsereg egyesített erői az éjszaka folyamán több mint tizenegyezer terrorista célpontot támadtak meg a Gázai övezetben, köztük hadműveleti főhadiszállásokat és a Hamász terrorista-csoportjait.
„Az izraeli hadsereg harcosainak eleste a Hamász terroristái elleni gázai csatákban kemény és fájdalmas csapás. Szívünk és gondolataink családjukkal vannak. A Gázai övezet mélyén folytatott hatalmas harcok jelentős eredményei sajnos súlyos árat követelnek. Előkészültünk és készen állunk egy hosszú és összetett hadjáratra, amely bátorságot, elszántságot és kitartást igényel – nyerni fogunk” – írta Joáv Galant izraeli védelmi miniszter haláluk után.
A keddi harcokban az izraeli erők a Hamász számos fegyveresével végeztek, akik az övezet északi részén, a dzsabalíjai menekülttábor egyik többszintes épületében barikádozták el magukat. Az épület iskola, orvosi rendelő és kormányhivatalok közelében fekszik.
A palesztin egészségügyi minisztérium jelentése szerint az éjjeli razziákon négy palesztin vesztette életét Ciszjordániában kitört összecsapásokban. Hárman Dzseninben, egy palesztin pedig Tulkaremben halt meg. Az egyik halott a palesztin beszámolók szerint egy, hatvanöt éves civil volt.
A Hamász október 7-ei terrortámadása után kitört háborúban szerdáig háromszáztizenöt izraeli katona esett el. Mellettük több tucat rendőr, és a Sin Bet belbiztonsági szervezet számos tagja is áldozatul esett a harcokban.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!