Fotó: Wikipédia/Adrian Grycuk
Még mindig számos tennivaló akad Romániában a korrupcióellenes küzdelem terén, mint ahogy a sajtószabadság és az igazságszolgáltatás helyzetével sincs minden rendben – derül ki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének országjelentéséből.
2022. szeptember 15., 19:252022. szeptember 15., 19:25
2022. szeptember 15., 19:472022. szeptember 15., 19:47
A dokumentum elkészítésével megbízott testület szerint az ország jelentős előrelépést ért el a demokratikus intézmények működéséhez szükséges elvárások teljesítése terén, és kikérték az ET alkotmányjogi szaktestülete, a Velencei Bizottság álláspontját az igazságügyi reform keretében kidolgozott három jogszabály – a bírák és ügyészek jogállását szabályozó, az igazságügyi rendszer megszervezéséről szóló és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács működését szabályozó törvény – kapcsán.
Továbbá amiatt is, hogy Románia azon országok egyike, ahol az Emberi Jogok Európai Bíróságának legtöbb ítéletét hagyták figyelmen kívül. Az ET parlamenti közgyűlése emiatt számos elvárást fogalmazott meg Bukaresttel szemben.
A korrupcióellenes küzdelem terén például a kormánynak folytatnia kell a korrupcióellenes stratégia gyakorlatba ültetését, és politikai támogatást kell nyújtania annak hatékony megvalósításához, a Velencei Bizottság ajánlásainak megfelelően kell módosítania a Büntető Törvénykönyvet és a büntetőjogi perrendtartást, emellett hatékonyan meg kell oldania a létszámhiányt az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynál (DNA).
A sajtó terén megfogalmazott elvárások között szerepel, hogy a kormány szavatolja az információhoz való szabad hozzáférést rögzítő jogszabályok érvényesülését, az Országos Audiovizuális Tanács függetlenségét oly módon, hogy egyértelmű szakmai követelmények alapján választják ki a tagjait. Biztosítania kell a sajtóban a tulajdonosi körök átláthatóságát, garantálnia a szerkesztői szabadságot, és olyan jogszabályokat kell elfogadnia, amelyek kötelezővé teszik a pártok és a sajtóorgánumok közötti olyan titkos szerződések nyilvánosságra hozatalát, amelyek lehetővé teszik, hogy közpénzeket folyósítsanak a média számára.
Az igazságszolgáltatás terén a 2025-ig kitűzött reformfolyamat folytatását kérik, valamint azt, hogy az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények kidolgozásakor vegyék figyelembe a Velencei Bizottság és a Korrupció Elleni Államok Csoportjának (GRECO) ajánlásait és aggodalmait. Emellett felszólítják a bukaresti kormányt, hogy fogadjon el olyan intézkedéseket, amelyek szavatolják a bírák és ügyészek függetlenségét az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló testület működése során.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!