Miért tette? Thomas Matthew Crooks két évvel ezelőtti gimnáziumi diplomaátadó ünnepségén
Fotó: Videófelvétel
A Donald Trump volt amerikai elnök elleni merényletkísérlet ügyében nyomozó hatóságoknak sikerült visszakövetniük a támadó útvonalát, tettének pontos okait azonban még mindig homály fedi.
2024. július 16., 11:292024. július 16., 11:29
A CNN szerint a 20 éves Thomas Matthew Crooks 48 órával azelőtt, hogy tüzet nyitott Donald Trump volt elnökre, többször is megállt Pittsburgh külvárosában és környékén.
Pénteken elment egy lövészklubba, amelynek tagja volt, és gyakorolt – mondta a CNN-nek egy rendvédelmi tisztségviselő. Másnap reggel Crooks elment egy Home Depot barkácsáruházba, ahol egy kétméteres létrát vásárolt, és egy fegyverboltba, ahol 50 lőszert szerzett be.
Ezután Crooks a Hyundai Sonatájával körülbelül egy órát vezetett észak felé, és csatlakozott a régióból érkező több ezer emberhez, akik Trump nagygyűlésére özönlöttek a pennsylvaniai Butlerbe.
– mondta a tisztségviselő. Ezután a nyomozók szerint a frissen vásárolt létrával felmászott egy közeli épületre, és tüzet nyitott a volt elnökre.
A CNN szerint a nyomozókat megdöbbenti, hogy nem találnak nyomokat Crooks gondolkodásmódjáról és lehetséges indítékairól. Bár sikeresen feltörték a telefonját és átkutatták a számítógépét, átnézték a keresési előzményeit és a hálószobáját, valamint kikérdezték a családját és a barátait, az ügynökök még mindig nem találtak olyan bizonyítékot, amely politikai vagy ideológiai indíttatásra utalna – mondták a CNN-nek bűnüldözői források.
Ehelyett
Annak jeleként, hogy a támadás még pusztítóbb lehetett volna, Crooks testén távirányítású detonátor volt, és az autója csomagtartójában egy robbanóanyaggal teli fémdoboz volt, amely drótokkal volt összekötve egy vevőegységgel.
Ez arra utal, hogy
Nem világos, hogy Crooks hogyan szerelte össze az autójában talált robbanószerkezeteket. A nyomozók az internetes keresési előzményeit elemezve nem találtak arra utaló jelet, hogy házi készítésű robbanószerek készítésének módját kutatta volna – közölték a bűnüldöző szervek tisztségviselői.
A Donald Trump kampánygyűlésén merényletet elkövető férfi egyedül cselekedett, és egyelőre nem találják nyomát annak, hogy valamilyen mentális betegségben szenvedett volna vagy bármilyen ideológiát követett volna.
Az AR típusú puskát, amellyel Crooks Trumpra lőtt, legálisan vásárolta az apja, Matthew Crooks. Ez
a nyomozók által áttekintett pennsylvaniai állami rendőrségi feljegyzések szerint – mondta a tisztségviselő. Az összes fegyvert legálisan vásárolták.
A fegyveres és az apja tagjai voltak a Clairton Sportsmen's Clubnak, egy fegyverklubnak, amely körülbelül 25 perces autóútra van a házától, és a bűnüldöző szervek tisztségviselői szerint szívesen jártak oda együtt lövöldözni. Rob Bootay, a klub ügyvédje egy nyilatkozatban megerősítette, hogy a fiatalabb Crooks tag volt.
Az FBI nyomozóinak sikerült hozzáférniük a fiatalabb Crooks mobiltelefonjához – közölte az ügynökség hétfő délután. Bár a nyomozók azt remélték, hogy ez az áttörés segít majd megérteni, mi késztette őt arra, hogy megkísérelje a Trump elleni merényletet, még mindig küzdenek az adatok értelmezésével – közölték a bűnüldöző szervek illetékesei.
A merénylő szülei, akik a lövöldözés óta együttműködnek a bűnüldöző szervekkel, azt mondták a nyomozóknak, hogy
de úgy tűnt, nem sokat tudtak arról sem, hogy mi történt az életében az utóbbi időben.
Az eset kapcsán Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter hétfőn kijelentette: csődöt mondott a biztonság a Donald Trump volt elnök elleni merényletnél a pennsylvaniai Butlerben.
„Ilyen jellegű incidens nem történhet meg” – hangoztatta Mayorkas a CNN hírtelevíziónak adott nyilatkozatában.
– tette hozzá arra a kérdésre válaszolva, hogy a minisztériuma ellenőrzése alá tartozó, a hivatalban levő és volt elnökök védelmét ellátó titkosszolgálat kudarcát teszi-e felelőssé azért, hogy a merénylet megtörténhetett. Mayorkas független és alapos vizsgálatot ígért annak feltárására, hogy helyi idő szerint szombaton miként történhetett meg a merényletkísérlet Trump ellen a pennsylvaniai kampányrendezvényen.
A vizsgálat eredményei alapján javaslatokat is fognak tenni jövőbeni biztonsági intézkedésekre.
A titkosszolgálat vezetőjét, Kimberly Cheatle-t hétfőn hallgatta meg a képviselőház belbiztonsági bizottsága az ügyben. A titkosszolgálat tagjait egyben a kongresszus alsóházának felügyeleti bizottsága is meghallgatja.
Donald Trumpra a pennsylvaniai Butlerben tartott kampánygyűlésen lőtt rá egy 20 éves férfi szombaton. A merénylő több lövést is leadott a volt elnökre, aki csak könnyebben sebesült meg, a jobb fülét horzsolta egy lövedék. Egy ember életét vesztette a támadásban, és ketten életveszélyesen megsebesültek. A támadóval a helyszínen végeztek a hatóságok.
Trump hivatalosan is újra elnökjelölt, alelnökjelöltjét is megnevezte
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 13 óráig több mint 1 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
szóljon hozzá!