Fotó: raytheonmissilesanddefense.com
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, a Pentagon a napokban leadta a megrendelést a Raytheon Missiles & Defense fegyvergyártónak a Románia által megvásárolni szándékozott partvédelmi rakétarendszerek legyártására.
2023. január 09., 15:382023. január 09., 15:38
2023. január 09., 15:502023. január 09., 15:50
A rendszereket a román haditengerészet állítja majd hadrendbe, a szerződés értéke meghaladja a 217 millió dollárt.
A Pentagon közlése szerint a munkálatok 60 százalékát a norvégiai Kongsbergben, 34 százalékát az Egyesült Államokban, az Arizona állambeli Tucsonban, 2 százalékát a németországi Schrobenhausenban, 1 százalékát a norvégiai Raufossban, illetve más helyszíneken végzik majd el, és várhatóan 2024-re szállítják le az ütegeket.
Románia egy két mobil parancsnoki rendszerből, négy, egyenként négy rakéta kilövésére alkalmas indítóállásból, két karbantartó állásból és 33 rakétából rendszert vásárol, amihez kétéves jótállás és pótalkatrészek is járnak.
A védelmi minisztérium tavaly áprilisban írta alá a kétoldalú kormányközi megállapodást az Egyesült Államok képviselőivel az üzletről.
Ilyen rendszert az amerikai hadsereg mellett jelenleg Norvégia, Németország és Lengyelország használ.
Az NSM rendszert az amerikai Raytheon a norvég Kongsberg Defense Aerospace-szel együtt fejlesztette ki. A rakéták hatósugara 185 kilométer. Az NSM egy tengeri és szárazföldi célpontok ellen bevethető robotrepülőgép. Indítható hajóról, szárazföldről illetve Joint Strike Missile (JSM) változata repülőgépről is. A robotrepülőgép alacsony észlelhetőségű vagyis „lopakodó” kialakítású. A NSM az ebben a fegyverkategóriában megszokott radar helyett passzív infravörös képalkotó célfelismerő rendszert és rávezetést alkalmaz. Mindez azt a célt szolgálja, hogy az ellenséges célpont légvédelme a lehető legkésőbb észlelje a közeledő NSM-et és ne maradjon ide az ellen-tevékenységre. A radar kisugárzása riasztaná célba vett hajót és egyes, hajókra telepített elhárító rakéták (pl. RIM-116 RAM) kifejezetten a támadó rakéták radarjeleire vezetik rá magukat. A túlélés és találat valószínűségét növelendő az NSM egy előre beprogramozott útvonalon repül a cél felé – akár teljesen váratlan irányból is támadhatja a célpontot. Ezenkívül a végfázisban véletlen szerű manővereket hajt végre a becsapódás pillanatáig.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!