Fotó: raytheonmissilesanddefense.com
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, a Pentagon a napokban leadta a megrendelést a Raytheon Missiles & Defense fegyvergyártónak a Románia által megvásárolni szándékozott partvédelmi rakétarendszerek legyártására.
2023. január 09., 15:382023. január 09., 15:38
2023. január 09., 15:502023. január 09., 15:50
A rendszereket a román haditengerészet állítja majd hadrendbe, a szerződés értéke meghaladja a 217 millió dollárt.
A Pentagon közlése szerint a munkálatok 60 százalékát a norvégiai Kongsbergben, 34 százalékát az Egyesült Államokban, az Arizona állambeli Tucsonban, 2 százalékát a németországi Schrobenhausenban, 1 százalékát a norvégiai Raufossban, illetve más helyszíneken végzik majd el, és várhatóan 2024-re szállítják le az ütegeket.
Románia egy két mobil parancsnoki rendszerből, négy, egyenként négy rakéta kilövésére alkalmas indítóállásból, két karbantartó állásból és 33 rakétából rendszert vásárol, amihez kétéves jótállás és pótalkatrészek is járnak.
A védelmi minisztérium tavaly áprilisban írta alá a kétoldalú kormányközi megállapodást az Egyesült Államok képviselőivel az üzletről.
Ilyen rendszert az amerikai hadsereg mellett jelenleg Norvégia, Németország és Lengyelország használ.
Az NSM rendszert az amerikai Raytheon a norvég Kongsberg Defense Aerospace-szel együtt fejlesztette ki. A rakéták hatósugara 185 kilométer. Az NSM egy tengeri és szárazföldi célpontok ellen bevethető robotrepülőgép. Indítható hajóról, szárazföldről illetve Joint Strike Missile (JSM) változata repülőgépről is. A robotrepülőgép alacsony észlelhetőségű vagyis „lopakodó” kialakítású. A NSM az ebben a fegyverkategóriában megszokott radar helyett passzív infravörös képalkotó célfelismerő rendszert és rávezetést alkalmaz. Mindez azt a célt szolgálja, hogy az ellenséges célpont légvédelme a lehető legkésőbb észlelje a közeledő NSM-et és ne maradjon ide az ellen-tevékenységre. A radar kisugárzása riasztaná célba vett hajót és egyes, hajókra telepített elhárító rakéták (pl. RIM-116 RAM) kifejezetten a támadó rakéták radarjeleire vezetik rá magukat. A túlélés és találat valószínűségét növelendő az NSM egy előre beprogramozott útvonalon repül a cél felé – akár teljesen váratlan irányból is támadhatja a célpontot. Ezenkívül a végfázisban véletlen szerű manővereket hajt végre a becsapódás pillanatáig.
A közúti közlekedésbiztonsági és gépjármű-nyilvántartási szabályok átfogó felülvizsgálatát javasolja az Európai Bizottság.
Egy diák életét vesztette, és többen megsérültek, miután késelés történt egy franciaországi iskolában.
Csütörtökön is hatalmas tömeg gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy lerója kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Tömeges kombinált rakéta- és dróntámadás érte Kijevet és több ukrán megyét, a fővárosban kilencen meghaltak és legalább hetvenen megsebesültek, lakóépületek és infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg.
A diplomáciában használt francia nyelv ábécéjét követve ültetik a világ minden részéből érkező delegációkat a Szent Péter téren Ferenc pápa szombati temetésén.
Két újabb gyanúsítottat tartóztattak le szerdán a holland hatóságok az év elején az asseni Drents Múzeumból ellopott, Romániából származó dák műkincsek ügyében – közölte az RTV Drenthe.
Európa állandóan bírálja Oroszországot, megpróbálja megmondani, hogy milyen legyen a demokrácia, de ezek a „leckék” haszontalanok, mert „képmutatóktól származnak” – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a Hamász terrorszervezet tagjaival szemben: „kutyák fiainak” nevezte őket, és követelte a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását és a szervezet lefegyverzését.
Donald Trump amerikai elnök a béketárgyalások szempontjából „nagyon károsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Krím elismerésére vonatkozó szerdai szavait, mert azok szerinte csak nehezítik az ukrajnai háború lezárását.
Ukrajna kész tárgyalni, de nem fogja megadni magát – jelentette ki Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán az X-en, az ukrajnai háború lezárását célzó londoni nemzetközi egyeztetés kapcsán.
szóljon hozzá!