Fotó: raytheonmissilesanddefense.com
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, a Pentagon a napokban leadta a megrendelést a Raytheon Missiles & Defense fegyvergyártónak a Románia által megvásárolni szándékozott partvédelmi rakétarendszerek legyártására.
2023. január 09., 15:382023. január 09., 15:38
2023. január 09., 15:502023. január 09., 15:50
A rendszereket a román haditengerészet állítja majd hadrendbe, a szerződés értéke meghaladja a 217 millió dollárt.
A Pentagon közlése szerint a munkálatok 60 százalékát a norvégiai Kongsbergben, 34 százalékát az Egyesült Államokban, az Arizona állambeli Tucsonban, 2 százalékát a németországi Schrobenhausenban, 1 százalékát a norvégiai Raufossban, illetve más helyszíneken végzik majd el, és várhatóan 2024-re szállítják le az ütegeket.
Románia egy két mobil parancsnoki rendszerből, négy, egyenként négy rakéta kilövésére alkalmas indítóállásból, két karbantartó állásból és 33 rakétából rendszert vásárol, amihez kétéves jótállás és pótalkatrészek is járnak.
A védelmi minisztérium tavaly áprilisban írta alá a kétoldalú kormányközi megállapodást az Egyesült Államok képviselőivel az üzletről.
Ilyen rendszert az amerikai hadsereg mellett jelenleg Norvégia, Németország és Lengyelország használ.
Az NSM rendszert az amerikai Raytheon a norvég Kongsberg Defense Aerospace-szel együtt fejlesztette ki. A rakéták hatósugara 185 kilométer. Az NSM egy tengeri és szárazföldi célpontok ellen bevethető robotrepülőgép. Indítható hajóról, szárazföldről illetve Joint Strike Missile (JSM) változata repülőgépről is. A robotrepülőgép alacsony észlelhetőségű vagyis „lopakodó” kialakítású. A NSM az ebben a fegyverkategóriában megszokott radar helyett passzív infravörös képalkotó célfelismerő rendszert és rávezetést alkalmaz. Mindez azt a célt szolgálja, hogy az ellenséges célpont légvédelme a lehető legkésőbb észlelje a közeledő NSM-et és ne maradjon ide az ellen-tevékenységre. A radar kisugárzása riasztaná célba vett hajót és egyes, hajókra telepített elhárító rakéták (pl. RIM-116 RAM) kifejezetten a támadó rakéták radarjeleire vezetik rá magukat. A túlélés és találat valószínűségét növelendő az NSM egy előre beprogramozott útvonalon repül a cél felé – akár teljesen váratlan irányból is támadhatja a célpontot. Ezenkívül a végfázisban véletlen szerű manővereket hajt végre a becsapódás pillanatáig.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!