Fotó: raytheonmissilesanddefense.com
Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, a Pentagon a napokban leadta a megrendelést a Raytheon Missiles & Defense fegyvergyártónak a Románia által megvásárolni szándékozott partvédelmi rakétarendszerek legyártására.
2023. január 09., 15:382023. január 09., 15:38
2023. január 09., 15:502023. január 09., 15:50
A rendszereket a román haditengerészet állítja majd hadrendbe, a szerződés értéke meghaladja a 217 millió dollárt.
A Pentagon közlése szerint a munkálatok 60 százalékát a norvégiai Kongsbergben, 34 százalékát az Egyesült Államokban, az Arizona állambeli Tucsonban, 2 százalékát a németországi Schrobenhausenban, 1 százalékát a norvégiai Raufossban, illetve más helyszíneken végzik majd el, és várhatóan 2024-re szállítják le az ütegeket.
Románia egy két mobil parancsnoki rendszerből, négy, egyenként négy rakéta kilövésére alkalmas indítóállásból, két karbantartó állásból és 33 rakétából rendszert vásárol, amihez kétéves jótállás és pótalkatrészek is járnak.
A védelmi minisztérium tavaly áprilisban írta alá a kétoldalú kormányközi megállapodást az Egyesült Államok képviselőivel az üzletről.
Ilyen rendszert az amerikai hadsereg mellett jelenleg Norvégia, Németország és Lengyelország használ.
Az NSM rendszert az amerikai Raytheon a norvég Kongsberg Defense Aerospace-szel együtt fejlesztette ki. A rakéták hatósugara 185 kilométer. Az NSM egy tengeri és szárazföldi célpontok ellen bevethető robotrepülőgép. Indítható hajóról, szárazföldről illetve Joint Strike Missile (JSM) változata repülőgépről is. A robotrepülőgép alacsony észlelhetőségű vagyis „lopakodó” kialakítású. A NSM az ebben a fegyverkategóriában megszokott radar helyett passzív infravörös képalkotó célfelismerő rendszert és rávezetést alkalmaz. Mindez azt a célt szolgálja, hogy az ellenséges célpont légvédelme a lehető legkésőbb észlelje a közeledő NSM-et és ne maradjon ide az ellen-tevékenységre. A radar kisugárzása riasztaná célba vett hajót és egyes, hajókra telepített elhárító rakéták (pl. RIM-116 RAM) kifejezetten a támadó rakéták radarjeleire vezetik rá magukat. A túlélés és találat valószínűségét növelendő az NSM egy előre beprogramozott útvonalon repül a cél felé – akár teljesen váratlan irányból is támadhatja a célpontot. Ezenkívül a végfázisban véletlen szerű manővereket hajt végre a becsapódás pillanatáig.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!