Lázár János építési és közlekedési miniszter szerint az elképzelés semmiféleképpen nem vonatkozik a határon túli vagy a kontinensen kívüli magyarságra
Fotó: Kristó Róbert
A román–magyar kettős állampolgárokat semmiképpen nem érinti a Fidesz alkotmánymódosítási javaslata, amely alapján felfüggeszthető lenne a kettős állampolgárok magyar állampolgársága – nyilatkozta a Krónikának Lázár János építési és közlekedési miniszter. Az országgyűlési képviselőtől megtudtuk, a kormánypárt elsősorban az EU-n kívülről érkező külső behatásokkal szembeni fellépést kívánja megalapozni, ennek során pedig nem sérülhetnek a határon túli magyarság jogai.
2025. március 17., 19:022025. március 17., 19:02
2025. március 17., 19:082025. március 17., 19:08
Éles vitákat váltott ki az anyaországban a Fidesz kezdeményezése, amely nemzetbiztonsági okokra hivatkozva felfüggeszthetővé tenné a kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. Ennek érdekében a nagyobbik kormánypárt frakciója a múlt héten benyújtotta a parlamentnek az alaptörvény módosítására vonatkozó javaslatát. Az előterjesztés felfüggeszthetővé tenné a magyar állampolgárságát annak a többes állampolgárnak, aki Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent.
Anyaországi ellenzéki politikusok, valamint a sajtó szerint az alaptörvény-módosítás kitiltásra vonatkozó része többek között az amerikai-magyar kettős állampolgárokat, Soros György milliárdost és a fiát érintené. Erre a felvetésre a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely miniszter úgy reagált: „a sajtó atekintetben, szándék szempontjából nagy találati pontossággal dolgozik”, de még a javaslat parlamenti vitája előtt állnak. Dobrev Klára, az ellenzéki Demokratikus Koalíció EP-képviselője (Gyurcsány Ferenc volt kormányfő felesége) úgy vélekedett, ez a lépés a magyaroknak a „legdrámaibb következményekkel járhat”, ha ugyanis a kormány valóban ilyen tartalmú alaptörvény-módosítást akar elfogadni, akkor szerinte ki kell lépnie az Európa Tanácsból, hiszen a Magyarország által is elfogadott Európai Emberi Jogi Egyezmény kimondja, hogy állampolgárt nem lehet száműzni. Az Index idézte Bárándy Péter ügyvédet, a Medgyessy-kormány igazságügy-miniszterét, aki szerint „magyar állampolgárt kiutasítani Magyarország szuverén területéről az alkotmányosság teljes felrúgása”.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője az állampolgárság felfüggesztéséről szóló módosításról közölte, nem politikai, hanem az ország nemzetbiztonsági szempontjait vették figyelembe. „A javaslat benyújtásával a vita nem lezárult, hanem kinyílt. Feltárjuk, hogy kik voltak a személyek, szervezetek, médiafelületek, amelyek amerikai pénzből a jelenlegi kormány megdöntésére szövetkeztek, és amelyek Magyarországot elítélő jelentéseket írogattak az Európai Parlamentnek, az amerikai kormánynak” – nyilatkozta az M1 aktuális csatornának a politikus. Hozzátette, a tervezet kizárja a csoportos felfüggesztést, kizárást, csak a külföldi pénzből a magyar szuverenitást sértő személyekkel szemben lehetne alkalmazni, akik Magyarország területi épségét, alkotmányos berendezkedését akarják megváltoztatni. A felvetésre, miszerint érintheti-e az alaptörvény-módosítás a határon túli magyarokat, Kocsis Máté azt válaszolta, ez is a vita szempontja.
A tárcavezető elmondta, nagyon sok országban alkalmaznak bizonyos intézkedéseket nemzetbiztonsági kockázat felmerülése esetén, és majd a vita során az Országgyűlésnek kell mérlegelnie, tisztáznia, hogy ez milyen mértékben áll Magyarország érdekében. Kérdésünkre hozzátette, a Fidesz javaslata nem az Európai Unión belüli kettős állampolgárokra vonatkozik, tehát semmiképpen nem érinti a román–magyar kettős állampolgárokat, hanem azokat a kettős állampolgárokat, akik Magyarország és egy Európai Unión kívüli ország állampolgárai egy időben.
„Csak ebben az esetben merülhet fel annak a lehetősége, hogy az állampolgárral szemben nemzetbiztonsági kockázat esetén a magyar állam szükségesnek és arányosnak találja az állampolgársági jogviszony felfüggesztését. Ez egy nagyon nehéz és nagyon kényes kérdés, alapvető megfontolást és körültekintő gondolkodást igényel. A lépéseink elsősorban az EU-n kívülről érkező külső behatásokkal szembeni fellépést kívánják megalapozni. Semmiféleképpen nem a határon túli, vagy éppenséggel a kontinensen kívüli magyarságra vonatkozik az elképzelés” – szögezte le a Fidesz országgyűlési képviselője, hozzátéve, az előterjesztésről még nem döntött a parlament.
Felvetettük a Fidesz vezető politikusának, hogy mivel a délvidéki, kárpátaljai magyarok nem tagjai az Uniónak, rájuk esetleg kiterjedhet-e egy ilyen intézkedés.
„Ellenben az óceán másik partján, az Amerikai Egyesült Államokban léteznek olyan körök, közöttük kettős állampolgárok is, akik messze visszaélnek a befolyásukkal és megpróbálják Magyarországot demokratikus legitimáció nélkül egy bizonyos irányba terelni vagy kényszeríteni, ami valódi nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ezt mérlegelni kell. A mai világ arról szól, hogy egyes országok életébe, hétköznapjaiba, az ott élő embereknek, a demokratikusan, legitim formában megválasztott kormányoknak a döntéseibe legitimációval, demokratikus felhatalmazással nem rendelkező külső személyek és szervezetek megpróbálnak beavatkozni. Ha jól értem a Romániában zajló eseményeket, itt is napirenden van ez a kérdés. Igaz, más irányba és máshonnan, de mindenképpen aktuális téma, hogy a közép-európai országoknak és népeknek a sorsát kívülről, mások akarják befolyásolni, anélkül, hogy erre bárki megkérte vagy felhatalmazta volna őket” – jelentette ki lapunknak az építési és közlekedési miniszter.
A Fidesz országgyűlési képviselője szerint az Egyesült Államokban léteznek olyan kettős állampolgárok, akik megpróbálják Magyarországot demokratikus legitimáció nélkül egy bizonyos irányba terelni
Fotó: Haáz Vince
Lázár János közölte, eszközöket keresnek a befolyásolási kísérletek visszaszorítására olyan esetben, ha valaki
A politikus kihangsúlyozta, a Fidesz számára az a legfontosabb, hogy a határon túli magyarság – éljen Európában vagy a kontinensen kívül, továbbá az EU-ban vagy azon kívül – semmiféleképpen ne érezze, hogy az anyaország által biztosított jogai bármilyen formában sérülnének. „Nem sérülhetnek a határon túli magyarság jogai ennek az intézkedésnek a hatására, ha ez egyáltalán bevezetésre kerül. Alaposan meg kell fontolni ezt a kérdést, mert a határon túli magyarok szempontjai nagyon komoly szempontrendszert jelentenek a döntésünkben. Miközben olyan világban, olyan korszakban élünk, amelyben sajnos folyamatos befolyásolási kísérletek, nyomásgyakorlás, manipuláció és demokratikus felhatalmazás és legitimáció nélkül az emberek életébe való beleszólás zajlik kívülről. Ez az, amit meg kell akadályozni” – nyilatkozta a Krónikának az Orbán-kormány tárcavezetője.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!