Lázár János építési és közlekedési miniszter szerint az elképzelés semmiféleképpen nem vonatkozik a határon túli vagy a kontinensen kívüli magyarságra
Fotó: Kristó Róbert
A román–magyar kettős állampolgárokat semmiképpen nem érinti a Fidesz alkotmánymódosítási javaslata, amely alapján felfüggeszthető lenne a kettős állampolgárok magyar állampolgársága – nyilatkozta a Krónikának Lázár János építési és közlekedési miniszter. Az országgyűlési képviselőtől megtudtuk, a kormánypárt elsősorban az EU-n kívülről érkező külső behatásokkal szembeni fellépést kívánja megalapozni, ennek során pedig nem sérülhetnek a határon túli magyarság jogai.
2025. március 17., 19:022025. március 17., 19:02
2025. március 17., 19:082025. március 17., 19:08
Éles vitákat váltott ki az anyaországban a Fidesz kezdeményezése, amely nemzetbiztonsági okokra hivatkozva felfüggeszthetővé tenné a kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. Ennek érdekében a nagyobbik kormánypárt frakciója a múlt héten benyújtotta a parlamentnek az alaptörvény módosítására vonatkozó javaslatát. Az előterjesztés felfüggeszthetővé tenné a magyar állampolgárságát annak a többes állampolgárnak, aki Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent.
Anyaországi ellenzéki politikusok, valamint a sajtó szerint az alaptörvény-módosítás kitiltásra vonatkozó része többek között az amerikai-magyar kettős állampolgárokat, Soros György milliárdost és a fiát érintené. Erre a felvetésre a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely miniszter úgy reagált: „a sajtó atekintetben, szándék szempontjából nagy találati pontossággal dolgozik”, de még a javaslat parlamenti vitája előtt állnak. Dobrev Klára, az ellenzéki Demokratikus Koalíció EP-képviselője (Gyurcsány Ferenc volt kormányfő felesége) úgy vélekedett, ez a lépés a magyaroknak a „legdrámaibb következményekkel járhat”, ha ugyanis a kormány valóban ilyen tartalmú alaptörvény-módosítást akar elfogadni, akkor szerinte ki kell lépnie az Európa Tanácsból, hiszen a Magyarország által is elfogadott Európai Emberi Jogi Egyezmény kimondja, hogy állampolgárt nem lehet száműzni. Az Index idézte Bárándy Péter ügyvédet, a Medgyessy-kormány igazságügy-miniszterét, aki szerint „magyar állampolgárt kiutasítani Magyarország szuverén területéről az alkotmányosság teljes felrúgása”.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője az állampolgárság felfüggesztéséről szóló módosításról közölte, nem politikai, hanem az ország nemzetbiztonsági szempontjait vették figyelembe. „A javaslat benyújtásával a vita nem lezárult, hanem kinyílt. Feltárjuk, hogy kik voltak a személyek, szervezetek, médiafelületek, amelyek amerikai pénzből a jelenlegi kormány megdöntésére szövetkeztek, és amelyek Magyarországot elítélő jelentéseket írogattak az Európai Parlamentnek, az amerikai kormánynak” – nyilatkozta az M1 aktuális csatornának a politikus. Hozzátette, a tervezet kizárja a csoportos felfüggesztést, kizárást, csak a külföldi pénzből a magyar szuverenitást sértő személyekkel szemben lehetne alkalmazni, akik Magyarország területi épségét, alkotmányos berendezkedését akarják megváltoztatni. A felvetésre, miszerint érintheti-e az alaptörvény-módosítás a határon túli magyarokat, Kocsis Máté azt válaszolta, ez is a vita szempontja.
A tárcavezető elmondta, nagyon sok országban alkalmaznak bizonyos intézkedéseket nemzetbiztonsági kockázat felmerülése esetén, és majd a vita során az Országgyűlésnek kell mérlegelnie, tisztáznia, hogy ez milyen mértékben áll Magyarország érdekében. Kérdésünkre hozzátette, a Fidesz javaslata nem az Európai Unión belüli kettős állampolgárokra vonatkozik, tehát semmiképpen nem érinti a román–magyar kettős állampolgárokat, hanem azokat a kettős állampolgárokat, akik Magyarország és egy Európai Unión kívüli ország állampolgárai egy időben.
„Csak ebben az esetben merülhet fel annak a lehetősége, hogy az állampolgárral szemben nemzetbiztonsági kockázat esetén a magyar állam szükségesnek és arányosnak találja az állampolgársági jogviszony felfüggesztését. Ez egy nagyon nehéz és nagyon kényes kérdés, alapvető megfontolást és körültekintő gondolkodást igényel. A lépéseink elsősorban az EU-n kívülről érkező külső behatásokkal szembeni fellépést kívánják megalapozni. Semmiféleképpen nem a határon túli, vagy éppenséggel a kontinensen kívüli magyarságra vonatkozik az elképzelés” – szögezte le a Fidesz országgyűlési képviselője, hozzátéve, az előterjesztésről még nem döntött a parlament.
Felvetettük a Fidesz vezető politikusának, hogy mivel a délvidéki, kárpátaljai magyarok nem tagjai az Uniónak, rájuk esetleg kiterjedhet-e egy ilyen intézkedés.
„Ellenben az óceán másik partján, az Amerikai Egyesült Államokban léteznek olyan körök, közöttük kettős állampolgárok is, akik messze visszaélnek a befolyásukkal és megpróbálják Magyarországot demokratikus legitimáció nélkül egy bizonyos irányba terelni vagy kényszeríteni, ami valódi nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ezt mérlegelni kell. A mai világ arról szól, hogy egyes országok életébe, hétköznapjaiba, az ott élő embereknek, a demokratikusan, legitim formában megválasztott kormányoknak a döntéseibe legitimációval, demokratikus felhatalmazással nem rendelkező külső személyek és szervezetek megpróbálnak beavatkozni. Ha jól értem a Romániában zajló eseményeket, itt is napirenden van ez a kérdés. Igaz, más irányba és máshonnan, de mindenképpen aktuális téma, hogy a közép-európai országoknak és népeknek a sorsát kívülről, mások akarják befolyásolni, anélkül, hogy erre bárki megkérte vagy felhatalmazta volna őket” – jelentette ki lapunknak az építési és közlekedési miniszter.
A Fidesz országgyűlési képviselője szerint az Egyesült Államokban léteznek olyan kettős állampolgárok, akik megpróbálják Magyarországot demokratikus legitimáció nélkül egy bizonyos irányba terelni
Fotó: Haáz Vince
Lázár János közölte, eszközöket keresnek a befolyásolási kísérletek visszaszorítására olyan esetben, ha valaki
A politikus kihangsúlyozta, a Fidesz számára az a legfontosabb, hogy a határon túli magyarság – éljen Európában vagy a kontinensen kívül, továbbá az EU-ban vagy azon kívül – semmiféleképpen ne érezze, hogy az anyaország által biztosított jogai bármilyen formában sérülnének. „Nem sérülhetnek a határon túli magyarság jogai ennek az intézkedésnek a hatására, ha ez egyáltalán bevezetésre kerül. Alaposan meg kell fontolni ezt a kérdést, mert a határon túli magyarok szempontjai nagyon komoly szempontrendszert jelentenek a döntésünkben. Miközben olyan világban, olyan korszakban élünk, amelyben sajnos folyamatos befolyásolási kísérletek, nyomásgyakorlás, manipuláció és demokratikus felhatalmazás és legitimáció nélkül az emberek életébe való beleszólás zajlik kívülről. Ez az, amit meg kell akadályozni” – nyilatkozta a Krónikának az Orbán-kormány tárcavezetője.
A közúti közlekedésbiztonsági és gépjármű-nyilvántartási szabályok átfogó felülvizsgálatát javasolja az Európai Bizottság.
Egy diák életét vesztette, és többen megsérültek, miután késelés történt egy franciaországi iskolában.
Csütörtökön is hatalmas tömeg gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy lerója kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Tömeges kombinált rakéta- és dróntámadás érte Kijevet és több ukrán megyét, a fővárosban kilencen meghaltak és legalább hetvenen megsebesültek, lakóépületek és infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg.
A diplomáciában használt francia nyelv ábécéjét követve ültetik a világ minden részéből érkező delegációkat a Szent Péter téren Ferenc pápa szombati temetésén.
Két újabb gyanúsítottat tartóztattak le szerdán a holland hatóságok az év elején az asseni Drents Múzeumból ellopott, Romániából származó dák műkincsek ügyében – közölte az RTV Drenthe.
Európa állandóan bírálja Oroszországot, megpróbálja megmondani, hogy milyen legyen a demokrácia, de ezek a „leckék” haszontalanok, mert „képmutatóktól származnak” – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a Hamász terrorszervezet tagjaival szemben: „kutyák fiainak” nevezte őket, és követelte a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását és a szervezet lefegyverzését.
Donald Trump amerikai elnök a béketárgyalások szempontjából „nagyon károsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Krím elismerésére vonatkozó szerdai szavait, mert azok szerinte csak nehezítik az ukrajnai háború lezárását.
Ukrajna kész tárgyalni, de nem fogja megadni magát – jelentette ki Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán az X-en, az ukrajnai háború lezárását célzó londoni nemzetközi egyeztetés kapcsán.
szóljon hozzá!