Összezárva. Egyelőre közösen hazsnálják a nigeri légibázist az amerikaiak és az oroszok
Fotó: Wikipédia
Az áprilisban Nigerbe érkező orosz katonák egy részét egy olyan légitámaszponton szállásolták el, ahol még vannak amerikai katonák is – közölte pénteken a Reuters hírügynökséggel egy magas rangú amerikai védelmi tisztségviselő.
2024. május 03., 11:592024. május 03., 11:59
A nigeri katonai vezetés márciusban felszólította az Egyesült Államokat, hogy vonja ki erőit a nyugat-afrikai országból, majd alig két héttel ezelőtt meg is állapodott Washingtonnal a kivonulásról.
Kétoldalú megállapodás alapján tavaly még valamivel több mint ezer amerikai katona tartózkodott két bázison Nigerben, de röviddel azután, hogy 2023. július 26-án a hadsereg puccsot hajtott végre, a hatalomra került tábornokok felmondták Niger katonai együttműködési megállapodásait a nyugati szövetségesekkel, az ország kilépett a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Szövetségéből (ECOWAS), és szorosabbra fűzte kapcsolatait Oroszországgal.
A nyilatkozó amerikai tisztségviselő azt mondta, hogy
„(A helyzet) nem ideális, de rövid távon kezelhető” – mondta a tisztségviselő.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter honolului sajtótájékoztatóján azt mondta, nem okoz jelentősebb problémát az orosz és az amerikai katonák együttes jelenléte a bázison. Mint mondta: az oroszok egy másik épületegyüttesben vannak, nincs kapcsolatuk az amerikaiakkal és nem férnek hozzá a felszerelésükhöz.
Csádból már távoztak is az amerikai csapatok, míg Maliból és Burkina Fasóból francia erőket szólítottak fel távozásra.
Oroszország ezzel párhuzamosan igyekszik erősíteni a kapcsolatokat az afrikai országokkal.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!