Összezárva. Egyelőre közösen hazsnálják a nigeri légibázist az amerikaiak és az oroszok
Fotó: Wikipédia
Az áprilisban Nigerbe érkező orosz katonák egy részét egy olyan légitámaszponton szállásolták el, ahol még vannak amerikai katonák is – közölte pénteken a Reuters hírügynökséggel egy magas rangú amerikai védelmi tisztségviselő.
2024. május 03., 11:592024. május 03., 11:59
A nigeri katonai vezetés márciusban felszólította az Egyesült Államokat, hogy vonja ki erőit a nyugat-afrikai országból, majd alig két héttel ezelőtt meg is állapodott Washingtonnal a kivonulásról.
Kétoldalú megállapodás alapján tavaly még valamivel több mint ezer amerikai katona tartózkodott két bázison Nigerben, de röviddel azután, hogy 2023. július 26-án a hadsereg puccsot hajtott végre, a hatalomra került tábornokok felmondták Niger katonai együttműködési megállapodásait a nyugati szövetségesekkel, az ország kilépett a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Szövetségéből (ECOWAS), és szorosabbra fűzte kapcsolatait Oroszországgal.
A nyilatkozó amerikai tisztségviselő azt mondta, hogy
„(A helyzet) nem ideális, de rövid távon kezelhető” – mondta a tisztségviselő.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter honolului sajtótájékoztatóján azt mondta, nem okoz jelentősebb problémát az orosz és az amerikai katonák együttes jelenléte a bázison. Mint mondta: az oroszok egy másik épületegyüttesben vannak, nincs kapcsolatuk az amerikaiakkal és nem férnek hozzá a felszerelésükhöz.
Csádból már távoztak is az amerikai csapatok, míg Maliból és Burkina Fasóból francia erőket szólítottak fel távozásra.
Oroszország ezzel párhuzamosan igyekszik erősíteni a kapcsolatokat az afrikai országokkal.
A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.
Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.
Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.
Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön győzelmi ünnepséget szervezett a floridai Mar-a-Lagoban, ahol azzal büszkélkedett, hogy a republikánusok mindent megnyertek a múlt keddi választáson, amit csak lehetett.
A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.
Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.
szóljon hozzá!