Fotó: US Army
Az amerikai külügyminisztérium Abrams harckocsik lehetséges eladását hagyta jóvá Románia számára 2,53 milliárd dollár értékben – jelentette be csütörtökön az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon).
2023. november 10., 12:352023. november 10., 12:35
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti védelmi minisztérium idén áprilisban küldte el a parlamentnek jóváhagyásra azt a hivatalos kérelmet, amely értelmében 54 Abrams harckocsit vásárolnaaz Egyesült Államoktól. Akkor a minisztérium nem említette az üzlet hozzávetőleges összegét.
Mivel a vásárlás értéke meghaladja a 100 millió eurót, azt a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A törvényhozás májusban hagyta jóvá az üzletet.
A dokumentum szerint az 54 korszerűsített M1A2 Abrams harckocsit, valamint 12 más felszereltségű változatot használtan értékesíti az amerikai hadsereg.
A román védelmi tárca pénteken üdvözölte a washingtoni döntést.
„A román szárazföldi erők számára leszállítandó harcjárművek a legmodernebb változatát kapják meg, amelyet az amerikai hadsereg is használ. A szerződés becsült értéke mintegy 1,07 milliárd dollár, a román parlament előzetes jóváhagyásának megfelelően. Az amerikai törvények értelmében az amerikai kongresszust magasabb, mintegy 2,5 milliárd dolláros induló értékkel értesítették. A Kongresszus jóváhagyása után a román és az amerikai kormány aláírja a LoA (Letter of Acceptance) szerződést, a román fél pedig a román parlament által jóváhagyott becsült értéken vásárol. Az ellátás biztonsága érdekében a védelmi tárca bevonja a nemzeti ipart, hogy integrált logisztikai támogatást nyújtson” – olvasható a minisztérium pénteken kiadott sajtóközleményében.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Abrams-program egyenesbe kerülése nemcsak a román szárazföldi erők számára jelent nagy lehetőséget, amelyeknek a regionális biztonsági környezet kihívásaihoz igazodó, korszerű harci eszközök állnak majd rendelkezésére, hanem
„A Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség a nemzetbiztonság egyik alappillére, és jelentősen hozzájárul a szövetségesek keleti szárnyának védelmének megerősítéséhez a fekete-tengeri térségben. Patriot föld-levegő és HIMARS földi célpontok elleni rakétarendszerek, Piranha V páncélozott személyszállító járművek, F-16 többfeladatú repülőgépek – ezek már folyamatban lévő programok, a közeljövőben leszállítandó NSM parti ütegek, valamint az 5. generációs F-35 repülőgépekkel való felszerelés kilátásba helyezése, amely mellett Románia már hivatalosan is döntött, a kétoldalú katonai együttműködés konkrét dimenziói közül a legfontosabbak, amelyek stratégiai szempontból megerősített pozíciót biztosítanak országunknak a régióban, ahol a NATO stabilitásának pilléreként működünk, és erős kapcsolódási pontokat biztosítanak számunkra a szövetségeseinkkel való interoperabilitáshoz” – mondta Tîlvăr.
A védelmi miniszter üdvözölte a legőjabb amerikai harci eszközök leszállítását is:
az Otopeni légibázison, miután szeptemberben átadták az első ilyen típusú gépet.
Teodor Incicaș vezérőrnagy, a védelmi tárca fegyverzetbeszerzésért felelős főosztályának vezetője szerint azért esett az amerikai harckocsira a választás, mert a szárazföldi erők főparancsnoksága úgy értékeli,
Az ügyletet előre vetítette, hogy a 2022-es Black Sea Defence and Aerospace (BSDA) haditechnikai expón a gyártó amerikai General Dynamics Románia számára alkalmas opcióként mutatta be az Abrams harckocsikat, amelyekből egyet el is vitt a bemutatóra. Mint ahogy az is, hogy a General Dynamics egy ideje a román partnereivel együttműködésben Bukarestben gyártja a Piranha 5-ös páncélozott szállító harcjárműveket, amelyek lövegtornyát, géppuskáit, ágyúit és aknavetőit már régebb óta Romániában gyártják olyan cégek, mint például az Elbit. Egyébként nem Románia az egyetlen volt kommunista NATO-tagállam, amely Abramseket vásárol:
Románia jelenleg 54 TR-85M1-es, 103 és 226 közötti TR-85-800-as, 12 román gyártmányú TR-580-as és 108 romá-szovjet közös gyártású T-55AM harckocsival rendelkezik.
Az amerikai hadsereg fő harckocsitípusa
Az M1 Abrams amerikai általános (fő) harckocsi, amely az Amerikai Egyesült Államok hadseregének és Tengerészgyalogságának fő típusa. 1980-ban állították szolgálatba, három fő változatát rendszeresítették (M1, M1A1, M1A2). Névadója Creighton Abrams tábornok, aki az Egyesült Államok hadseregének vezérkari főnöke és a 37. Páncélos Ezred parancsnoka volt. Az M1 Abrams harckocsit a Chrysler Defense cég tervezte, jelenleg a General Dynamics Corporation gyártja az ohiói Limában. Az Abrams teste és tornya úgynevezett Dorchester páncélból épül fel, de ha szükséges, reaktív páncélzatot is lehet rá szerelni. Ez egy modern páncélzat, mely a speciális, keményített acélból készült üreges páncélzatban elhelyezett, döntött, rugalmasan rögzített nem-robbanó-reaktív rétegekből tevődik össze, amelyek a kumulatív páncéltörő töltetek hatásosságát 90%-kal csökkentik, így viszonylag vékony belső kompozit páncélzat is elegendő a legmodernebb rakéták és kinetikus lövedékek ellen. Az üzemanyag és a lőszer külön védett helyre került. A lőszerrekesz lemezei gyengítéseket tartalmaznak, így ha – találat vagy más ok miatt – lőszerrobbanás következik be, a személyzet sérülésének a veszélye jelentősen kisebb, mert a robbanás energiája kifelé távozhat. Az M1A1 és M1A2 (és a kísérleti M1E1) változatok fő fegyvere az M256A1 típusú 120 mm-es sima csövű ágyú. A Rheinmetall Rh 120 típusú, L/44 űrmérethosszú ágyú licencben gyártott változata. Egy Abrams ára a felszereltségtől függően 5,7-8,2 millió euró között változhat.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
szóljon hozzá!