Nagy-Britannia: automatikus lesz a Brexit után is ott maradt EU-állampolgárok előzetes letelepedett státusának véglegesítése
Fotó: Pixabay
Automatikussá teszi a brit kormány a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után is Nagy-Britanniában maradt EU-állampolgárok előzetes letelepedett státusának véglegesítését, így az érintetteknek – ha továbbra is jogosultak a nagy-britanniai tartózkodásra – ideiglenes engedélyük lejártával nem kell újabb folyamodványt benyújtaniuk a brit hatóságokhoz.
2025. január 17., 21:262025. január 17., 21:26
Mint ismeretes, Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-polgárok azonban, akik 2020 végéig, a Brexit után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is maradhattak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel európai uniós letelepedett státusért (EU Settled Status) – kellett folyamodniuk – írta az MTI.
Ugyanez vonatkozik az EU, Izland, Norvégia és Liechtenstein alkotta szélesebb Európai Gazdasági Térség (EGT), valamint Svájc Nagy-Britanniában letelepedett állampolgáraira. A Nagy-Britanniában életvitelszerűen eltöltött időtől függően a jogosultak teljes körű (settled), illetve előzetes (pre-settled) letelepedett státust kaptak.
Eddig 140 milliárd font veszteség érte a brit gazdaságot az EU-tagság megszűnése (Brexit) miatt, és ez a veszteség a következő évtized közepére várhatóan több mint a kétszeresére emelkedik.
Az utóbbit azok szerezhették meg, akik a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet törvényesen és életvitelszerűen Nagy-Britanniában. A jelenlegi szabályozás alapján ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána folyamodhatnak a végleges tartózkodási engedélyért.
A londoni felsőbíróság ugyanis a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok érdekvédelmi szervezeteinek keresetére még 2023-ban a Brexit-megállapodással ellentétesnek minősítette, hogy az előzetes letelepedett státusú uniós állampolgároknak újból a brit hatóságokhoz kell folyamodniuk a végleges letelepedési engedélyért.
A keresetet benyújtó érdekképviseleti szervezetek szerint ez a kötelezettség azzal a veszéllyel jár, hogy akik az újbóli kérvényezést bármilyen okból elmulasztják – például egyszerűen elfelejtik –, egyik pillanatról a másikra illegális bevándorlóknak minősülhetnek, és a brit kormány kitoloncolhatja őket.
Ennek megelőzésére – a londoni felsőbíróság végzésének megfelelően – a brit belügyminisztérium pénteken közölte: új eljárásrendet vezet be azzal a céllal, hogy újabb folyamodvány benyújtásának kötelme nélkül automatikussá váljon az előzetes letelepedett státusú EU-, EGT- és svájci állampolgárok tartózkodási engedélyének véglegesítése.
A minisztérium közölte, hogy az első, automatikusan véglegesített tartózkodási engedélyek kiadása már január végén megkezdődik. Az előzetes engedélyek birtokosainak semmi tennivalójuk nincs, a hatóságok csak akkor küldenek újabb üzenetet nekik, ha valamilyen okból nem kapták meg a végleges letelepedett státust.
A tájékoztatás szerint a brit belügyminisztérium a véglegesítési eljárás során ellenőrzi, hogy az érintettek továbbra is életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodnak-e, és azt is, hogy nem követtek-e el időközben bűncselekményt. A tárca adatai szerint eddig 5,7 millió uniós, EGT- és svájci állampolgár részesült előzetes vagy végleges letelepedett jogi státusban.
A világ békéjének és biztonságának erősítését ígérte Donald Trump hamarosan hivatalba lépő amerikai elnök, miután pénteken telefonon egyeztetett Hszi Csin-ping kínai államfővel.
Az izraeli biztonságpolitikai kabinet jóváhagyta a gázai tűzszünetet és túszalkut péntek délután – jelentette be a miniszterelnöki hivatal.
A holland bevándorlási hivatalnak (IND) tavaly 36,8 millió euró kártérítést kellett fizetnie menedékkérőknek, amiért a kérelmüket nem értékelte a törvényes határidőn belül – közölte az illetékes holland hivatal közleményét ismertetve a Dutch News.
Az izraeli miniszterelnök hivatala pénteken megerősítette, hogy megállapodás született a Hamásszal a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátásáról.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök tanácsadói átfogó szankciós stratégiát dolgoznak ki, amelynek célja az orosz-ukrán háború diplomáciai megoldásának elősegítése – jelentette a Bloomberg csütörtökö
A NATO-t mélyen aggasztja Kína nemzetközi biztonságban betöltött szerepe, mivel az ázsiai ország hadiipari bázisa növekszik, és aktívan támogatja az orosz hadiipari komplexumot – jelentette ki Rob Bauer tengernagy.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök Zelenszkijjel folytatott találkozóján bejelentette, hogy Nagy-Britannia 4,5 milliárd font értékű katonai segítséget nyújt az idén Ukrajnának.
Késes támadást követtek el egy kelet-szlovákiai gimnáziumban, két ember meghalt, többen megsebesültek – jelentette csütörtökön a TV Markíza szlovák kereskedelmi televízió a rendőrség és a mentők közléseit idézve.
Románia tíz helyet esett vissza a Global Firepower című védelmi szakkiadvány 2025-ös rangsorában, amely évente több mutató alapján rangsorolja a világ legerősebb hadseregeit.
Alig néhány nappal Donald Trump leendő amerikai elnök beiktatása előtt, szerda estére sikerült elérni a fegyverszüneti megállapodást Izrael és a Hamász terrorszervezet között. De miről is szól pontosan az egyezmény?
szóljon hozzá!