Nagy-Britannia: automatikus lesz a Brexit után is ott maradt EU-állampolgárok előzetes letelepedett státusának véglegesítése
Fotó: Pixabay
Automatikussá teszi a brit kormány a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után is Nagy-Britanniában maradt EU-állampolgárok előzetes letelepedett státusának véglegesítését, így az érintetteknek – ha továbbra is jogosultak a nagy-britanniai tartózkodásra – ideiglenes engedélyük lejártával nem kell újabb folyamodványt benyújtaniuk a brit hatóságokhoz.
2025. január 17., 21:262025. január 17., 21:26
Mint ismeretes, Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-polgárok azonban, akik 2020 végéig, a Brexit után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is maradhattak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel európai uniós letelepedett státusért (EU Settled Status) – kellett folyamodniuk – írta az MTI.
Ugyanez vonatkozik az EU, Izland, Norvégia és Liechtenstein alkotta szélesebb Európai Gazdasági Térség (EGT), valamint Svájc Nagy-Britanniában letelepedett állampolgáraira. A Nagy-Britanniában életvitelszerűen eltöltött időtől függően a jogosultak teljes körű (settled), illetve előzetes (pre-settled) letelepedett státust kaptak.
Eddig 140 milliárd font veszteség érte a brit gazdaságot az EU-tagság megszűnése (Brexit) miatt, és ez a veszteség a következő évtized közepére várhatóan több mint a kétszeresére emelkedik.
Az utóbbit azok szerezhették meg, akik a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet törvényesen és életvitelszerűen Nagy-Britanniában. A jelenlegi szabályozás alapján ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána folyamodhatnak a végleges tartózkodási engedélyért.
A londoni felsőbíróság ugyanis a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok érdekvédelmi szervezeteinek keresetére még 2023-ban a Brexit-megállapodással ellentétesnek minősítette, hogy az előzetes letelepedett státusú uniós állampolgároknak újból a brit hatóságokhoz kell folyamodniuk a végleges letelepedési engedélyért.
A keresetet benyújtó érdekképviseleti szervezetek szerint ez a kötelezettség azzal a veszéllyel jár, hogy akik az újbóli kérvényezést bármilyen okból elmulasztják – például egyszerűen elfelejtik –, egyik pillanatról a másikra illegális bevándorlóknak minősülhetnek, és a brit kormány kitoloncolhatja őket.
Ennek megelőzésére – a londoni felsőbíróság végzésének megfelelően – a brit belügyminisztérium pénteken közölte: új eljárásrendet vezet be azzal a céllal, hogy újabb folyamodvány benyújtásának kötelme nélkül automatikussá váljon az előzetes letelepedett státusú EU-, EGT- és svájci állampolgárok tartózkodási engedélyének véglegesítése.
A minisztérium közölte, hogy az első, automatikusan véglegesített tartózkodási engedélyek kiadása már január végén megkezdődik. Az előzetes engedélyek birtokosainak semmi tennivalójuk nincs, a hatóságok csak akkor küldenek újabb üzenetet nekik, ha valamilyen okból nem kapták meg a végleges letelepedett státust.
A tájékoztatás szerint a brit belügyminisztérium a véglegesítési eljárás során ellenőrzi, hogy az érintettek továbbra is életvitelszerűen Nagy-Britanniában tartózkodnak-e, és azt is, hogy nem követtek-e el időközben bűncselekményt. A tárca adatai szerint eddig 5,7 millió uniós, EGT- és svájci állampolgár részesült előzetes vagy végleges letelepedett jogi státusban.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
szóljon hozzá!