Bűncselekmény? A Human Rights Watch szerint Izrael célja az, hogy megtisztítsa a palesztinoktól a Gázai mövezetet
Fotó: Facebook/UNRWA
Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
2024. november 15., 10:282024. november 15., 10:28
A 154 oldalas jelentés, amelyet az amerikai székhelyű jogvédő csoport csütörtökön tett közzé, részletezi a Gázában több mint 13 hónapja tartó széles körű pusztítást, amelynek során az ENSZ szerint mintegy 1,9 millió palesztint – a terület lakosságának több mint 90 százalékát – kellett kitelepíteni.
A Human Rights Watch közleményében
„Az izraeli kormány nem állíthatja, hogy biztonságban tartja a palesztinokat, amikor menekülési útvonalak mentén gyilkolja őket, úgynevezett biztonságos zónákat bombáz, és elvágja az élelmet, a vizet és a higiéniát” – mondta Nadia Hardman, a HRW menekült- és migránsjogi kutatója.
„Izrael durván megszegte azt a kötelezettségét, hogy biztosítsa a palesztinok hazatérését, nagy területeken gyakorlatilag mindent lerombolva” – állította.
A jelentésre adott csütörtöki válaszában
Az izraeli hadsereg azt is tagadta, hogy létezne olyan „doktrína, amelynek célja, hogy a katonai szükségességtől függetlenül maximális kárt okozzon a polgári infrastruktúrában”, és azt mondta, hogy minden „a nemzetközi jog megsértésével kapcsolatos jelentést és panaszt” egy belső felülvizsgálati szerv elé utalnak.
A CNN emlékeztet: Izraelt több emberi jogi csoport – és az ENSZ vizsgálóbizottsága – olyan katonai magatartással vádolták az elmúlt évben, amely háborús bűncselekménynek minősülhetett, amit Izrael határozottan tagadott. Eközben a Hamászt is megvádolták háborús bűnökkel.
Egy októberi ENSZ-vizsgálat szerint Izrael „összehangolt politikát” folytatott a gázai egészségügyi rendszer lerombolására, ami a vizsgálat szerint háborús bűnnnek minősül.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábban azt mondta, hogy „Izraelnek nem áll szándékában Gáza tartós megszállása vagy polgári lakosságának kitelepítése”.
Vasárnap Gideon Szaar izraeli külügyminiszter azt mondta, hogy
Több izraeli miniszter azonban azt mondta, hogy szeretnék, ha a palesztinok elhagynák Gázát és újra izraeli településeket létesítenének ott.
„Elő kell mozdítanunk egy olyan megoldást, amely ösztönzi a gázai lakosok kivándorlását” – mondta január 1-jén Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter.
Becálel Szmotrics pénzügyminiszter pedig, aki a védelmi minisztériumban is tisztséget tölt be, azt mondta, hogy Izrael „uralkodni fog (Gázában)”. „És ahhoz, hogy hosszú ideig biztonságosan uralkodhassunk ott, civil jelenlétre van szükségünk” – tette hozzá.
A HRW jelentése azt követően készült, hogy
– ez az álláspont éles ellentétben áll a segélyszervezetek megállapításaival az enklávéban uralkodó helyzetről.
A segélyszervezetek apokaliptikusnak nevezték a helyzetet Gáza északi részén, ahol az éhínség közvetlen veszélye fenyegeti a területeket, mivel Izrael folyamatos katonai offenzívát folytat.
A csoport sürgette az országokat, hogy állítsák le az Izraelnek történő fegyvereladásokat és szabjanak ki szankciókat a zsidó államra, hogy rávegyék, tegyen eleget a polgári lakosság védelmére vonatkozó nemzetközi kötelezettségeinek. Felszólította továbbá a Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy vizsgálja ki a palesztinok állítólagos erőszakos kitelepítését mint emberiesség elleni bűncselekményt.
Az Európai Bizottságnak továbbra is nagyon komoly aggodalmai vannak a magyarországi jogállamisági helyzettel kapcsolatban – jelentette ki Michael McGrath demokráciáért, igazságügyért és a jogállamiságért felelős uniós biztos kedden Brüsszelben.
Az eddiginél is ellentmondásosabb helyzet alakult ki a gázai tűzszüneti tervek kapcsán a Hamász terrorszervezet, Izrael és az Egyesült Államok között.
A magyar kormány azonnali magyarázatot követel az ukrán vezetéstől a kárpátaljai magyar közösséget képviselő és az ő jogaikért küzdő párt betiltásáról szóló médiaértesülések kapcsán – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
Autó hajtott az ünneplő tömegbe a Liverpool futballcsapatának hétfői esti bajnoki győzelmi parádéján. A rendőrség nem terrorcselekményként kezeli az északnyugat-angliai nagyvárosban történt incidenst.
A Kreml szerint Donald Trump az „érzelmi túlterheltség” jeleit mutatja, miután az amerikai elnök „teljesen őrültnek” nevezte Vlagyimir Putyint Moszkva legnagyobb ukrajnai légitámadását követően.
Az izraeli légierő az utóbbi két napban több mint kétszáz légicsapást hajtott végre olyan Gázai övezeti célpontok ellen, ahol terroristák fegyverraktárai, páncéltörő- és mesterlövészállásai, alagútlejáratai és egyéb infrastruktúrája volt.
A pénzügyőrök 42 ezer doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát találtak egy román kamionban, amelyet az M1-es autópálya Győr-Moson-Sopron vármegyei szakaszán ellenőriztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel.
A Gázai övezetben egy kitelepítetteknek otthont adó iskolára mért izraeli csapás legalább 20 embert megölt és több tucatnyit megsebesített – közölték a helyi hatóságok hétfőn kora reggel a Reuters hírügynökséggel.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap visszavonta az Európai Unióból érkező importra kivetett 50 százalékos vámok bevezetésével kapcsolatos fenyegetését, és beleegyezett, hogy július 9-ig meghosszabbítsa a kereskedelmi tárgyalások határidejét.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „teljesen megőrült” – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök vasárnap, hozzátéve: „nem örül annak, amit Putyin csinál”, miután Moszkva három éve tartó ukrajnai háborújának legnagyobb légitámadását hajtotta végre.
szóljon hozzá!