Az Amnesty International szerint diszkriminálják a romániai cigányokat
A romák és a homoszexuálisok elleni diszkrimináció, illetve a fogyatékosokat kezelő állami intézményekben uralkodó lehetetlen állapotok miatt marasztalta el Romániát tegnap kiadott éves világjelentésében az Amnesty International. A világ legnagyobb emberi jogi szervezete szerint a terror ellen meghirdetett háború jegyében tavaly is súlyos emberijog-sértéseket követtek el a világ vezető hatalmai.
2006. május 24., 00:002006. május 24., 00:00
Az Amnesty International (AI), a világ legnagyobb emberi jogi szervezetének tegnap közzétett világjelentése elmarasztalta Romániát a romák, valamint a homoszexuálisok diszkriminációja miatt. A civil szervezet rámutat a fogyatékosokat kezelő állami intézményekben uralkodó katasztrofális körülményekre is. Az AI több mint 150 országról tesz közzé évente jelentéseket, amelyekben az emberjogi sérelmekről számol be. A jelentés szerint annak ellenére, hogy Románia elkötelezte magát a romák diszkriminációja ellen folytatott küzdelemben, az ország lakosságának 75 százaléka leginkább egy „romamentes” államban lakna. Az Európai Emberjogi Bíróság több ízben is elítélte Romániát az Európai Emberjogi Egyezmény megszegése miatt. A felmérés készítői külön utalást tesznek az 1993-as hadrévi eseményekre, amelyek következtében az emberjogi bíróság a pogrom áldozatainak kárpótlására ítélte az államot. A jelentés ugyanakkor rámutat: a sajtóban is megnövekedett a rasszista megnyilvánulások száma. Az AI kiemeli Antonie Solomon craiovai polgármester nyilatkozatait, akit az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) két alkalommal is megbírságolt rasszista jellegű kijelentései miatt. Habár Solomont lemondásra kényszerítették a Szociáldemokrata Párt Dolj megyei szervezetének elnökségéből, továbbra is a város polgármestere maradhatott. A CNCD az AI szemében hatástalan intézmény maradt, állításait a civil szervezet a Tarom-ügy példájával támasztotta alá. A román légitársaságot ugyanis csupán szimbolikusnak számító 150 euróval büntette meg amiatt, hogy egy Bálint-napi program keretében megtiltotta egy homoszexuális párnak a kedvezményes árú utazást. A homoszexuálisok iránti gyűlöletet az AI jelentése azzal támasztja alá, hogy a lakosság 40 százaléka úgy véli: a homoszexuálisokat ki kellene űzni az országból. Az egészségügyi ápolásról szóló fejezetben a civil szervezet említést tesz a 2004-es, Poiana Mare-i ideggyógyászaton történt eseményekről, ahol 17 beteg alultápláltságban halt meg, a hatóságok pedig pár hónap alatt lezárták az ügyben indult vizsgálatot. Az AI továbbá számos olyan esetre hívta fel a figyelmet, amelyben a rendőrség bántalmazással kényszerített vallomásra kiskorúakat az ellenük indított eljárásban.
Súlyos jogsértések a terror elleni háború jegyében A terror ellen meghirdetett háború jegyében tavaly is súlyos emberijog-sértéseket követtek el a világ vezető hatalmai éppúgy, mint a példájuk által bátorított szövetségeseik – áll az Amnesty International világjelentésében. Eszerint 2005 végén mintegy 14 ezer olyan fogoly volt az amerikai hadsereg által működtetett afganisztáni, kubai és iraki őrizetes-központokban, akiket az Egyesült Államok és szövetségesei vettek őrizetbe katonai és biztonsági műveletek során Irakban és Afganisztánban. Az Irakról szóló fejezet megállapítása szerint az Egyesült Államok vezette többnemzetiségű haderő és az iraki biztonsági erők „súlyos emberijog-sértéseket” követtek el, beleértve a kínzást, vádemelés vagy bírósági eljárás nélküli, önkényes fogva tartást, valamint eltúlzott, polgári személyek halálát okozó erőszak alkalmazását. Az AI értesülései szerint az Egyesült Államok guantánamói központjában, ahol 35 országból mintegy ötszáz foglyot őriznek, többtucatnyian éhségsztrájkba kezdtek a durva bánásmód, illetve a jogi eljárás elmaradása miatt; az éhségsztrájkolók közül néhány állítólag már súlyos beteg. Oroszországgal kapcsolatban továbbra is napirenden vannak a csecsenföldi konfliktussal összefüggő súlyos emberijogsértések, beleértve a kínzást, a gyilkosságokat és az önkényes fogva tartást.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
szóljon hozzá!