Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő az Európai Tanács csütörtöki ülése előtt bejelentette, hogy szorgalmazni fogja Ukrajna mielőbbi katonai támogatását.
2024. március 21., 15:032024. március 21., 15:03
Iohannis emlékeztetett, hogy Románia katonai és humanitárius támogatást nyújt Ukrajnának, ugyanakkor a szomszédos országból származó gabona tranzitját is elősegíti. Mint mondta, az ülésen azt is hangsúlyozni fogja, hogy
Mindezek mellett a Fekete-tenger térségének biztonságpolitikai jelentőségéről is beszélni fog a tanácskozáson – közölte.
Az elnök azt mondta, a román állam nem fog a jelenleginél nyíltabban kommunikálni.
„Egyszerűen nem tartom hasznosnak, hogy részleteket hozzunk nyilvánosságra a katonai támogatásról, vagy arról, hogy hol történik az ukrán katonák kiképzése. A front mellett vagyunk. Semmi értelme, hogy a sajtón keresztül adatokat szolgáltassunk ki Ukrajna megtámadóinak” – idézte Iohannist az Agerpres hírügynökség.
Mint ismeretes, a képviselőház és a szenátus együttes házbizottsága hétfői ülésén tudomásul vette Klaus Iohannis parlamenthez címzett levelét, amelyben az elnök arról tájékoztatja a törvényhozó testületet, hogy jóváhagyta a Finnország által Ukrajnának küldött segélyszállítmány áthaladását Románia területén, valamint körülbelül ötven ukrán katona kiképzését.
Hamarosan megérkezhetnek Romániába az első ukrán pilóták, akiknek az Ukrajnának átadandó nyugati F-16-os vadászgépek irányítására képeznek majd ki.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
szóljon hozzá!