Ismét otthon. Carles Puigdemont hazatért, de aztán el is tűnt a hatóságok és a nyilvánosság elől
Fotó: Ccma.cat
Visszatért Spanyolországba hét, emigrációban töltött év után Carles Puigdemont volt katalán elnök csütörtökön.
2024. augusztus 08., 12:572024. augusztus 08., 12:57
A szakadár politikus pártja, az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) által a fogadására meghirdetett gyűlésen bukkant fel reggel, ahol beszédet mondott az összegyűlt szimpatizánsoknak.
„Egyesek ünnepelni fogják a letartóztatásomat, és azt gondolják, hogy a gúnyolódás elriaszt bennünket. Tévednek” – fogalmazott rövid felszólalásában, amelyet a hatóságok becslése szerint több mint kétezer ember előtt mondott el.
Hangsúlyozta, hogy a katalánok nem mondanak le az önrendelkezés jogáról, és arra kérte az egybegyűlteket, hogy ne hagyják magukat összezavarni, mert „nem bűncselekmény népszavazást tartani”.
A rendezvényen a hatóságok nem vették őrizetbe a politikust, aki ellen Spanyolországban továbbra is elfogató parancs van érvényben.
Carles Puigdemont szerdán az X-en közzétett videoüzenete szerint azért tért vissza Spanyolországba, hogy részt vegyen a katalán parlament ülésén, amelyen Salvador Illáról, a májusi tartományi választásokon győztes Katalán Szocialista Párt (PSC) elnökjelöltjéről szavaznak a képviselők.
A parlament ülése a tervezettnek megfelelően kezdődött az elnökjelölt programbeszédével, de Puigdemont nem jelent meg az ülésteremben, és tartózkodási helyéről semmit sem tudni.
A rendőrség az elnökválasztás miatt biztonsági gyűrűt vont a barcelonai parlament köré, ahova egyetlen ellenőrzött bejáraton lehet bejutni.
A lapokban korábban felvázolt forgatókönyv szerint,
Josep Rull, a katalán parlament elnöke kilátásba helyezte, hogy Carles Puigdemont őrizetbe vétele esetén a parlament ülését felfüggeszthetik, az elnökválasztási vitát és szavazást elnapolhatják.
A magyar EU-elnökség egyik prioritása a következetes bővítéspolitika, cél Moldova Köztársaság uniós integrációjának sikeres támogatása – mondta Dukai Miklós, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára hétfőn Budapesten.
Konkrét javaslatokat sürgetett a béketárgyalások érdekében Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől Matteo Salvini, a Liga olasz kormánypárt vezetője az olaszországi Cernobbióban rendezett gazdasági-politikai fórumon vasárnap.
Leszámol a nagy-brittanai bíróság a tömegzavargássá fajult augusztusi migránsellenes tüntetőkkel: eddig mintegy kétszáz embert ítéltek szabadságvesztésre, az eddigi legsúlyosabb büntetés 9 év börtön.
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban található Novohrodivka települést – közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium. Szombaton szintén az ukrán régióban található Kalinove „felszabadításáról” számolt be a tárca.
Napi rendszerességgel lebuknak külföldi állampolgárságú embercsempészek Magyarország területén, aki a déli határszakaszon, vagy a román-magyar határon illegálisan átjutott migránsokat próbálják Ausztriába, vagy Nyugat-Európába más országaiba szállítani.
A férfiak számára 75 napos kötelező sorkatonai szolgálatot vezetnének be Szerbiában, míg a nők önként jelentkezhetnének a kiképzésre – közölte Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök.
Az Egyesült Államok a kiadatását kéri Kanadától annak a pakisztáni férfinak, aki 2001. szeptember 11-e óta a legsúlyosabb merényletre készült amerikai területen – közölte az amerikai igazságügyi minisztérium.
Franciaország-szerte ezrek vonultak az utcára szombaton, hogy Michel Barnier kormányfői kinevezése ellen tiltakozzanak.
Ukrajna háború utáni újjáépítéséről, főként az energetikai létesítmények helyreállításáról folyatott eszmecserét Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Giorgia Meloni olasz kormányfővel szombaton az olaszországi Cernobbióban, az Ambrosetti fórum alkalmával.
Robert Fico szerint az ellene elkövetett merénylettel kapcsolatban elsősorban annak hátterét és az elkövető indítékait kell megvizsgálni, mivel a merénylő csak „eszköz” volt valakinek a kezében.
szóljon hozzá!