Azért tört be vezető amerikai politikusok számítógépeibe, hogy fényt derítsen arra, miért működik rosszul az amerikai politika – ezzel indokolta tettét a Guccifer „művésznéven” elhíresült aradi hacker, Marcel Lehel Lazăr, aki először nyilatkozott a sajtónak azt követően, hogy büntetése letöltése után szabadlábra helyezték az Egyesült Államokban.
2023. január 19., 14:092023. január 19., 14:09
2023. január 19., 14:282023. január 19., 14:28
A The Interceptnek adott interjúban a hacker, aki négy évet töltött egy Pennsylvania állambeli szövetségi börtönben, elmondta: szerette volna feltárni az okot, amiért az Egyesült Államok politikája diszfunkcionálisan működik, ehelyett azonban egy sokkal furcsább és banálisabb világra bukkant.
– mondta.
A hacker, akinek sikerült a Clinton- és a Bush-dinasztia levelezésébe is betekintést nyernie, úgy értékelte, hogy kudarcot vallott a próbálkozása.
Guccifer egyik legfontosabb öröksége az, hogy a Clinton család egyik ismerőse, Sidney Blumenthal levelezéséből olyan információkhoz jutott, amelyek alapján Hillary Clinton korábbi külügyminiszter magán e-mailfiókot használt hivatalos ügyek intézésére, ami hosszú ideig tartó botrányt robbantott ki, ami muníciót adott a jobboldalnak, köztük Donald Trump később megválasztott republikánus jelöltnek Clinton ellen az elnökválasztási kampányban.
2018-ban aztán az amerikai illetékesek tizenkét orosz hírszerzőt gyanúsítottak meg azzal, hogy ők álltak az utóbbi támadások mögött.
Lazăr az interjúban elmondta: dühös amiatt, hogy annak ellenére, hogy fényt derített a Clinton által elkövetett rendellenességekre, majd együttműködött a szövetségi hatóságokkal, mégis börtönbe került, miközben Clintonnak nem kellett jogi következményekkel szembe néznie.
„Ekkora képmutatást, ugyan már – mondta. Megfizettem mindenért. Az embereknek biztosítani kell a magánélethez való jogot. De ez nem olyan, mintha azt akartam volna kifürkészni, hogy miről beszélgetnek a szomszédaim. Azt akartam megtudni, miről beszélgetnek ezek a fickók az Egyesült Államokban. Biztos voltam benne, hogy rossz dolgok történnek. Ez volt az ok, amiért azt tettem, amit tettem, nem valami egyéb sötét ok. Amit tettem, helyes volt” – mondta Guccifer, aki először tért haza Romániába 2014-es őrizetbe vétele óta, jelenleg pedig emlékiratain dolgozik.
Guccifert 2014-ben Romániában ítélték el először jogosulatlan adatszerzés miatt. Hét év börtönt kapott, majd kiadták az Egyesült Államoknak, ahol beismerte bűnösségét védett számítógéphez való jogosulatlan hozzáférésben és személyazonossággal való visszaélésben. 2016-ban 52 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Így például az általa ellopott információkból derült fény arra, hogy George W. Bush volt elnök szabad idejében fest, vagy hogy édesapja, George H. Bush volt elnök kórházi kezelésre szorult.
Guccifer hozta nyilvánosságra azt is, hogy Colin Powell volt külügyminiszternek állítólag szerelmi viszonya volt Corina Crețu román szociáldemokrata politikussal, jelenlegi regionális politikáért felelős uniós biztossal. Az információt Powell cáfolta.
Lazăr ugyanakkor azt is állította, hogy sikeres hackertámadást hajtott végre Hillary Clinton magán számítógépe ellen a Clinton-házaspár Chappaquában lévő villájában, ám ezt a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója, James Comey határozottan cáfolta.
Később maga Guccifer is beismerte, hogy ebben hazudott. Ám Hillary Clinton egyik jelenlegi tanácsadójának, Sidney Blumenthalnak a számítógépébe sikerült behatolnia, és nyilvánosságra is hozott információkat a Clinton és Blumenthal közti levelezésből. Tulajdonképpen ennek nyomán derült ki, hogy Hillary Clinton külügyminiszterként a hivatalos ügyei egy részét nem a külügyminisztérium biztonságos rendszerén, hanem a magánszerverén keresztül bonyolította.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!