Azért tört be vezető amerikai politikusok számítógépeibe, hogy fényt derítsen arra, miért működik rosszul az amerikai politika – ezzel indokolta tettét a Guccifer „művésznéven” elhíresült aradi hacker, Marcel Lehel Lazăr, aki először nyilatkozott a sajtónak azt követően, hogy büntetése letöltése után szabadlábra helyezték az Egyesült Államokban.
2023. január 19., 14:092023. január 19., 14:09
2023. január 19., 14:282023. január 19., 14:28
A The Interceptnek adott interjúban a hacker, aki négy évet töltött egy Pennsylvania állambeli szövetségi börtönben, elmondta: szerette volna feltárni az okot, amiért az Egyesült Államok politikája diszfunkcionálisan működik, ehelyett azonban egy sokkal furcsább és banálisabb világra bukkant.
– mondta.
A hacker, akinek sikerült a Clinton- és a Bush-dinasztia levelezésébe is betekintést nyernie, úgy értékelte, hogy kudarcot vallott a próbálkozása.
Guccifer egyik legfontosabb öröksége az, hogy a Clinton család egyik ismerőse, Sidney Blumenthal levelezéséből olyan információkhoz jutott, amelyek alapján Hillary Clinton korábbi külügyminiszter magán e-mailfiókot használt hivatalos ügyek intézésére, ami hosszú ideig tartó botrányt robbantott ki, ami muníciót adott a jobboldalnak, köztük Donald Trump később megválasztott republikánus jelöltnek Clinton ellen az elnökválasztási kampányban.
2018-ban aztán az amerikai illetékesek tizenkét orosz hírszerzőt gyanúsítottak meg azzal, hogy ők álltak az utóbbi támadások mögött.
Lazăr az interjúban elmondta: dühös amiatt, hogy annak ellenére, hogy fényt derített a Clinton által elkövetett rendellenességekre, majd együttműködött a szövetségi hatóságokkal, mégis börtönbe került, miközben Clintonnak nem kellett jogi következményekkel szembe néznie.
„Ekkora képmutatást, ugyan már – mondta. Megfizettem mindenért. Az embereknek biztosítani kell a magánélethez való jogot. De ez nem olyan, mintha azt akartam volna kifürkészni, hogy miről beszélgetnek a szomszédaim. Azt akartam megtudni, miről beszélgetnek ezek a fickók az Egyesült Államokban. Biztos voltam benne, hogy rossz dolgok történnek. Ez volt az ok, amiért azt tettem, amit tettem, nem valami egyéb sötét ok. Amit tettem, helyes volt” – mondta Guccifer, aki először tért haza Romániába 2014-es őrizetbe vétele óta, jelenleg pedig emlékiratain dolgozik.
Guccifert 2014-ben Romániában ítélték el először jogosulatlan adatszerzés miatt. Hét év börtönt kapott, majd kiadták az Egyesült Államoknak, ahol beismerte bűnösségét védett számítógéphez való jogosulatlan hozzáférésben és személyazonossággal való visszaélésben. 2016-ban 52 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Így például az általa ellopott információkból derült fény arra, hogy George W. Bush volt elnök szabad idejében fest, vagy hogy édesapja, George H. Bush volt elnök kórházi kezelésre szorult.
Guccifer hozta nyilvánosságra azt is, hogy Colin Powell volt külügyminiszternek állítólag szerelmi viszonya volt Corina Crețu román szociáldemokrata politikussal, jelenlegi regionális politikáért felelős uniós biztossal. Az információt Powell cáfolta.
Lazăr ugyanakkor azt is állította, hogy sikeres hackertámadást hajtott végre Hillary Clinton magán számítógépe ellen a Clinton-házaspár Chappaquában lévő villájában, ám ezt a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója, James Comey határozottan cáfolta.
Később maga Guccifer is beismerte, hogy ebben hazudott. Ám Hillary Clinton egyik jelenlegi tanácsadójának, Sidney Blumenthalnak a számítógépébe sikerült behatolnia, és nyilvánosságra is hozott információkat a Clinton és Blumenthal közti levelezésből. Tulajdonképpen ennek nyomán derült ki, hogy Hillary Clinton külügyminiszterként a hivatalos ügyei egy részét nem a külügyminisztérium biztonságos rendszerén, hanem a magánszerverén keresztül bonyolította.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
szóljon hozzá!