Forgatókönyvek egy háborúra

Diplomáciai források szerint Irán újraindította az urándúsítási programját

2006. február 14., 00:002006. február 14., 00:00

Diplomáciai források szerint Irán tegnap ténylegesen megkezdte a kutatási célú urándúsítással összefüggő munkálatok felújítását a natanzi kísérleti üzemben. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) március 6-i ülésén értékeli majd ki a kormányzótanácsának február 4-i határozatában megfogalmazott követelésére adott teheráni választ. Az ENSZ nukleáris ügyekben illetékes szakosított szervezete azt követelte szóban forgó határozatában, hogy Irán függessze fel minden urándúsító tevékenységét.
Nem véletlen, hogy az Oxford Research Group vezető brit stratégiai elemzőcsoport tegnapi jelentése szerint egyre kisebb az esélye a válság békés megoldásának. Az egyetemi szakértőkből álló, adományokból fenntartott szervezet forgatókönyve szerint az Irán elleni katonai akció jelenleg kevésbé valószínű ugyan, mint az iraki háború volt fél évvel annak kitörése előtt, de ez a helyzet változhat.
A jelentés szerint a Perzsa-öböl térségét a következő három évtizedben rendkívüli geopolitikai fontosságúvá teszi az a tény, hogy az Egyesült Államok olajimport-függősége évről évre növekszik, és az is, hogy most már Kína is hasonló helyzetben van. Az Egyesült Államok számára pedig elfogadhatatlan, hogy egy olyan „lator” állam, mint Irán, nukleáris kapacitás birtoklásának akár csak a közelébe is jusson. Így ha a diplomáciai erőfeszítések zsákutcába jutnak, valószínűleg megkísérlik elpusztítani „a feltételezett iráni atomfegyver-fejlesztő infrastruktúrát”. A jelentés szerzői nem zárják ki, hogy ezt az izraeli légierő fogja megtenni, hiszen Izrael 1981-ben egy iraki kísérleti atomreaktort már elpusztított. Ha az Egyesült Államok indítja meg a támadást, annak két alapvető célja lenne: legalább öt évvel, de inkább hosszabb időre visszavetni az iráni atomfegyverkezési terveket, és egyben megmutatni azt is, hogy az amerikai kormány kész a katonai fellépésre egyéb, általa elfogadhatatlannak tartott iráni tevékenységek ellen. Ilyen például Irán Irakban történő esetleges beavatkozása. Az Oxford Research Group szerint rendszerváltást előidéző átfogó szárazföldi hadműveletekre nem kerülhet sor, mert ahhoz legalább 100 ezer fős haderőt kell felvonultatni, erre azonban az Irakban 150 ezres kontingenst állomásoztató Egyesült Államok most nem képes, és koalíciós partnereket sem találna ehhez. A támadást teljes egészében a légierő és a haditengerészet hajtaná végre, a helyszínen állomásozó harci gépekkel, illetve amerikai területről felszálló hadászati bombázókkal.
A támadás egyik fő célpontja az iszfaháni nukleáris technológiai központ lenne, ahol számos kísérleti reaktor, urániumátalakító és üzemanyaggyártó laboratórium működik. A busehri új, ezer megawattos reaktor is a célpontok között lenne, de mivel ezt az idén feltöltik fűtőelemekkel és beindítják, a létesítmény burkolatát elpusztító támadás esetén a sugárzó anyag Kuvaitig, Szaúd-Arábiáig és az emírségekig is eljutna, az emberi tényező mellett súlyos következményeket okozva a világ legsűrűbb olajkitermelő infrastruktúrájának működésében is.
A jelentés szerint az egyik legnyilvánvalóbb iráni megtorló lépés az Irán és Omán között húzódó Hormuzi-szoroson áthaladó olaj- és földgázszállítmányok feltartóztatása lenne, ezért járulékos akcióként szükségessé válna a parti rakétaütegek és az egyébként kis iráni haditengerészet elpusztítása is. A szakértők a lehetséges iráni válaszlépések között említik a dél-libanoni Hezbollah fegyveres csoport további katonai akciókra ösztönzését. Mivel a Hezbollah most már nagy mennyiségű olyan fegyverrel bír, amelyek elérik Haifát és más izraeli településeket, erőteljes izraeli válaszcsapás várható, ami tovább mélyítené a válságot.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 13., szerda

Trump megfenyegette Putyint, a nyugati államok feltételeket szabtak az ukrajnai tűzszünethez

Donald Trump szerint pénteki találkozóját Vlagyimir Putyinnal nagyon gyorsan második is követheti, ugyanakkor súlyos következményekkel járhat, ha az orosz elnök nem egyezik bele a háború lezárásába.

Trump megfenyegette Putyint, a nyugati államok feltételeket szabtak az ukrajnai tűzszünethez
2025. augusztus 13., szerda

Izrael Gázavárost bombázta, miközben nyugati országok nyilatkozatban feddték meg az ország vezetését

Heves légitámadás érte Gázavárost – közölte a területet irányító Hamász terrorszervezet polgári védelmi ügynöksége, miközben az izraeli erők a város elfoglalására készülnek.

Izrael Gázavárost bombázta, miközben nyugati országok nyilatkozatban feddték meg az ország vezetését
2025. augusztus 13., szerda

A 2024-es elnökválasztás érvénytelenítését is megemlíti az amerikai külügy a Romániáról szóló emberi jogi jelentésben

A 2024-es romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése is szerepel az Egyesült Államok külügyminisztériuma által kedden közzétett, a 2024-es romániai emberi jogi helyzetről szóló jelentésében.

A 2024-es elnökválasztás érvénytelenítését is megemlíti az amerikai külügy a Romániáról szóló emberi jogi jelentésben
2025. augusztus 13., szerda

„Nehéz, dinamikusan változó helyzet”: elismerték az ukránok az orosz áttörést, súlyos harcok zajlanak

Súlyos harcokról számolt be az ukrán hadsereg kedden egy sajtótájékoztatón, utalva a kelet-ukrajnai frontszakaszokon történt orosz előretörésre is, ami miatt erősítést is küldtek Pokrovszk térségébe.

„Nehéz, dinamikusan változó helyzet”: elismerték az ukránok az orosz áttörést, súlyos harcok zajlanak
2025. augusztus 12., kedd

Nicușor Dan elfogadta az ukrán elnök meghívását, és ősszel Kijevbe látogat

Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij elnökkel, akinek elmondta, hogy „átfogó és tartós békére van szükség Ukrajnában”.

Nicușor Dan elfogadta az ukrán elnök meghívását, és ősszel Kijevbe látogat
2025. augusztus 12., kedd

Tűz pusztít Horvátországban és Montenegróban, Görögországban is lángok csaptak fel

Horvátországban és Montenegróban komoly tüzek pusztítanak, a lángokat napok óta nem tudják megfékezni, Észak-Macedóniában és Bosznia-Hercegovinában pedig folyamatosan oltják a helyenként felbukkanó tüzeket.

Tűz pusztít Horvátországban és Montenegróban, Görögországban is lángok csaptak fel
2025. augusztus 12., kedd

Szigorodnak a vízummegújítási feltételek a román állampolgárok számára – figyelmeztet az amerikai nagykövetség

Szeptember 2-ától szűkül azok köre, akik interjú nélkül újíthatják meg az Egyesült Államokba szóló vízumukat tudatta kedden a tengeren túli ország bukaresti nagyköve

Szigorodnak a vízummegújítási feltételek a román állampolgárok számára – figyelmeztet az amerikai nagykövetség
2025. augusztus 12., kedd

Románia is bevetné befolyását a közel-keleti helyzet rendezése érdekében

Románia készen áll arra, hogy az Izraellel és a Palesztin Hatósággal fennálló kétoldalú kapcsolatait felhasználva hozzájáruljon a régió helyzetének javításához – jelentette ki Oana Țoiu román külügyminiszter.

Románia is bevetné befolyását a közel-keleti helyzet rendezése érdekében
2025. augusztus 12., kedd

Újabb nemzetközi zsidó szervezet bírálja Nicușor Dant a szélsőjobboldali eszmék terjesztését tiltó törvény blokkolása miatt

Újabb befolyásos nemzetközi zsidó szervezet bírálja Romániát a szélsőjobboldali eszmék terjesztését tiltó törvény blokkolása miatt.

Újabb nemzetközi zsidó szervezet bírálja Nicușor Dant a szélsőjobboldali eszmék terjesztését tiltó törvény blokkolása miatt
2025. augusztus 12., kedd

Közleményt adott ki az EU 26 tagállama a Trump és Putyin közötti találkozó előtt, Magyarország kimaradt

Az ukránoknak joguk van szabadon dönteni a jövőjükről, és a diplomáciai megoldásnak védenie kell az ukrán és az európai érdekeket – áll 26 európai állam- és kormányfő közös nyilatkozatában.

Közleményt adott ki az EU 26 tagállama a Trump és Putyin közötti találkozó előtt, Magyarország kimaradt