2007. november 09., 00:002007. november 09., 00:00
A rendõrség eközben megerõsítette, hogy az elkövetõ a 18 éves Pekka-Eric Auvinen, a gimnázium végzõs diákja volt. Az iskolában kiközösítették, diáktársai nemegyszer bántották, csúfolták. Tettének oka egyelõre nem ismert, de a magyarázat megtalálható a világhálón elhelyezett írásaiban és szociális viselkedésében – mondta a nyomozást vezetõ Tero Haapala rendõrfõfelügyelõ csütörtöki sajtótájékoztatóján. A mészárláshoz 22-es kaliberû pisztolyt használt, fegyvertartási engedélyét október 19-én kapta meg egy lövészklub tagjaként. Osztálytársai szerint szokványos fiatal benyomását keltette, de késõbb kiderült, hogy antidepresszánsokat szed pszichés problémái kezelésére. Tanárai arról számoltak be, hogy átlag feletti intelligenciával rendelkezett; fogékony volt a radikális eszmékre, vonzódott a forradalmi, szélsõséges mozgalmakhoz, a történelembõl különösen a háborúk érdekelték. Feltehetõen ezen tényezõk összessége vezetett el a társadalomról alkotott szélsõséges látásmódjához, amelynek blogjában is hangot adott. „Nincs értelme harcolni az emberi fajért, vagy kísérletet tenni megmentésére... csak megölni érdemes\" – írta a YouTube fájlmegosztó portálon, ahova baljós videofelvételek tucatjait töltötte fel az utóbbi hónapokban. MTI
Továbbra is nyomást kell gyakorolni Oroszországra – jelentette ki Nicuşor Dan román államfő azt követően, hogy részt vett az Ukrajnát támogató Tettrekészek Koalíciójának vasárnapi online tanácskozásán.
Alekszandar Vucsics szerb elnök kemény fellépést jelentett be a kormányellenes tiltakozókkal szemben vasárnap, ezzel reagálva a napok óta tartó, folyamatosan erőszakba torkolló tüntetésekre.
Az amerikai elnök és orosz kollégája pénteki alaszkai találkozójukon „szilárd biztonsági garanciákról” állapodtak megUkrajna számára – jelentette be vasárnap Steve Witkoff.
Több európai ország állam-, illetve kormányfője bejelentette vasárnap, hogy jelen lesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Donald Trump amerikai elnökkel Washingtonban tartandó tárgyalásain.
Három ember meghalt, további nyolcan pedig megsebesültek, amikor több fegyveres tüzet nyitott egy brooklyni étteremben vasárnap hajnalban, zárás körül – közölte a New York Postra hivatkozva a Híradó.hu.
Az izraeli hadsereg sátrakat és egyéb felszereléseket biztosít a gázai lakosoknak, akik a harcok sújtotta területeken élnek, mielőtt az enklávé déli részébe költöztetik őket – jelentette be szombaton Aviháj Adraí katonai szóvivő.&a
Donald Trump amerikai elnök közölte az európai vezetőkkel, hogy jövő péntekre szeretne megszervezni egy háromoldalú csúcstalálkozót saját maga, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök részvételével.
Dél-Szudán és Izrael olyan megállapodásról tárgyal, amelynek célja a háború sújtotta Gázai övezetből származó palesztinok áttelepítése az afrikai országba, ahol súlyos zavargások vannak a polgárháború miatt.
Miután Donald Trump tájékoztatta őket arról, hogy miről tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, az európai vezetők szombat reggel tanácskoztak, és közleményt adtak ki, amelyben üdvözölték a békefenntartó erőfeszítéseket.
Bár a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között az ukrajnai fegyverszünet témájában lezajlott találkozón nem született konkrét eredmény, az mégis fontos – vélekednek az elemzők.