Károkozó. A valószínűleg Moszkva árnyékflottájához tartozó tartályhajó jelentős kárt okozott a Balti-tenger fenekén húzódó vezetékekben
Fotó: Traficom
A finn nyomozók szerint a Balti-tengeren a tenger alatti áram- és kommunikációs kábelek megrongálásával vádolt olajszállító tartályhajó legénysége további infrastruktúrát készült elvágni, mielőtt a hatóságok közbeléptek volna – írja a Reutersre hivatkozva a Kyiv Independent.
2025. január 14., 08:582025. január 14., 08:58
A múlt hónapban
Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója óta a balti-tengeri térségben számos fennakadás történt az áramkábelekben, a távközlési kapcsolatokban és a gázvezetékekben. A Balti-tengert körülvevő NATO-tagállamok a tervek szerint kedden Helsinkiben találkoznak, hogy megvitassák az ilyen fenyegetésekkel szembeni kollektív intézkedéseket.
Az Eagle S állítólag azzal okozott kárt az Estlink 2 áramvezetékben és négy távközlési kábelben Finnország és Észtország között, hogy horgonyát több mint 100 kilométeren át húzta a tengerfenéken.
Risto Lohi, a finn Nemzeti Nyomozóiroda vezetője szerint
„Szinte azonnal fennállt volna annak a veszélye, hogy a kritikus víz alatti infrastruktúránkhoz kapcsolódó más kábelek vagy csövek is megsérültek volna” – mondta Lohi.
A hatóságok a hajó legénységének kilenc tagja, köztük a grúz kapitány, valamint indiai és grúz tengerészek ellen folytatnak vizsgálatot.
Carl-Oskar Bohlin, Svédország polgári védelmi minisztere kijelentette, hogy a Yi Peng 3-mal kapcsolatos károkozásra utaló nyomokat találtak a Svédországot és Litvániát összekötő NordBalt áramkábel közelében is. „Ez nyilvánvalóan mutatja a helyzet súlyosságát, amelyben vagyunk” – mondta Bohlin.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut
szóljon hozzá!