Fotó: Pixabay
Az európai kábítószerpiac becsült kiskereskedelmi értéke legalább 31 milliárd euró volt a 2021-es adatok alapján – derül ki az európai rendőrségi együttműködési szervezet (Europol) és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) csütörtökön közzétett közös jelentéséből.
2024. március 07., 23:232024. március 07., 23:23
2024. március 08., 02:132024. március 08., 02:13
A jelentés szerint a bűnüldöző hatóságok jelentős erőfeszítései ellenére a kábítószerek Európa-szerte továbbra is nagy mennyiségben állnak rendelkezésre. Ezt bizonyítja a hatóságok által folyamatosan lefoglalt nagy mennyiségű kábítószer, sőt egyes esetekben még növekedés is tapasztalható.
A kannabisz továbbra is a leggyakrabban használt tiltott kábítószer, 2021-ben kereskedeleme 12,1 milliárd eurós profitot hozott a bűnszervezeteknek. A kannabisz legalizálása körül zajló vita összetett szabályozási környezetet teremt, ami kihívások elé állítja a bűnüldözést – olvasható a jelentésben.
A jelentés továbbá kiemeli az EU jelentős szerepét a globális amfetaminpiacon, amelynek fogyasztását 2021-re 90 tonnára becsülték.
Catherine de Bolle, a hágai székhelyű Europol vezetője a jelentéssel kapcsolatban hangsúlyozta: „A bűnszövetkezetek megfertőzik közösségeinket, beleivódnak demokráciánk és gazdaságunk szövetébe, gyengítik a közintézményekbe vetett bizalmat, táplálják az erőszakot, és a függőség-szegénység körforgását hozzák létre”. Arra is rámutatott, hogy egyre több drogkereskedelemmel kapcsolatos erőszakos cselekmény történik az európai utcákon.
AlexisGoosdee, a lisszaboni székhelyű EMCCDA igazgatója szerint, „az illegális kábítószerpiac aktívabb, mint valaha, erre utalnak az alacsony árak és a magas minőség”.
A romániai sajtó szinte naponta számol be olyan bűncselekményekről, melyeket valamilyen kábítószer befolyása alatt álló személyek követtek el. MDMA-ról, THC-ről írnak, miközben sokaknak ötlete sincs, mit takarnak a rövidítések, szakkifejezések.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
szóljon hozzá!