Ítéletidő okozott pánikot a Szent István-napi tűzijáték nézői között
Az augusztus 20-i, budapesti tűzijáték idején kitört vihar két romániai magyar áldozatát már azonosították, egy széki férfit lapzártakor még eltűntként tartottak nyilván a hatóságok. A budapesti román nagykövetség lapunkkal közölt információi szerint a krasznai (Szilágy megye) Kiss Lajos életét egy kidőlt fa oltotta ki, a széki (Kolozs megye) Szegedi Vígh Zsuzsanna holttestét tegnap délután találták meg a hatóságok. Az asszony férjével, Szegedi Jánossal együtt esett a Dunába, a férfit továbbra is keresik. A súlyos károkat okozó ítéletidő több mint háromszáz sérültje között a nagykövetség információi szerint három román állampolgár van.
Minden valószínűség szerint három erdélyi magyar áldozata van a vasárnap esti budapesti szélviharnak, amely a magyar fővárosban rémálommá változtatta a nemzeti ünnep szokásos záróakkordját, a Duna-parti tűzijátékot. Marin Ursuþ, Románia budapesti konzuljának információi szerint a 28 éves krasznai (Szilágy megye) Kiss Lajos akkor vesztette életét, amikor a Budapestre zúdult viharos szél a budai rakparton – a Margit híd és a Lánchíd között – döntött ki egy fát, amely a tűzijáték nézőire zuhant. A vihar, amely fákat csavart ki, faágakat tört le, tetőcserepeket sodort le, a rakparton három ember halálát, és több mint háromszáz sebesülését okozta. A sérültek között van a Kiss Lajossal együtt tartózkodó Kiss Ildikó is, akit a követség információi szerint egy budapesti kórházban ápolnak. Marin Ursuþ lapunknak elmondta: a rendőrség közlése szerint összesen három román állampolgárt ápolnak különböző budapesti kórházakban.
A szélsőséges időjárás azonban nemcsak a parton, a Dunán is emberéletet követelt: a széki (Kolozs megye) Szegedi János és Szegedi Vígh Zsuzsanna akkor tűnt el, amikor egy motorcsónak felborult. Utóbbit tegnap délután találták meg a Duna partján; a 47 éves nő tetemét a Fejér megyei Ercsinél húzták ki a vízből a vízirendőrök. Az 50 éves Szegedi Jánosról lapzártakor még nem rendelkezett információval a nagykövetség, továbbra is eltűntként tartották nyilván.
A tűzijáték ötödik percében kitört vihar pánikot okozott a több százezres nézőközönségben, amelyik fedett helyeken próbált menedéket találni. A szél erőssége az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint elérte az óránkénti 120 kilométert, és rövid idő alatt 8 milliméter csapadék hullott a belvárosra. Éjszaka Buda több pontját lezárta a rendőrség, mivel a tűzszerészek a tűzijáték alatt fel nem robbant pirotechnikai eszközöket kerestek. Hajnalban több mint ötszáz tűzoltó dolgozott a károk elhárításán a fővárosban, főként a belvárosi kerületekben. Több villamos- és trolijárat még tegnap sem közlekedett a leszakadt vezetékek miatt. Számos épület megrongálódott, a köztársasági elnök hivatalának helyt adó budavári Sándor-palota tetejéről cserepek estek le, a szomszédos volt honvédparancsnokság romépületének tetejét letépte a vihar, több tucat jármű megrongálódott. Az egyik belvárosi katolikus templom életveszélyessé vált, mivel a szél annyira megbontotta a tetőt, hogy a két torony közötti részen szinte semmi sem fedi a templomot. A vihar nem kímélte a Budai Parkerdőt sem: mintegy 500 köbméternyi faanyag dőlt a földre egy fél óra leforgása alatt. Városszerte mintegy ezer fát rongált meg a vihar.
Politikai vihar
Hírösszefoglaló Az emberéleteket követelő szélvihar politikai vitát is kiváltott Magyarországon. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap azonnali, gyors és alapos vizsgálatot rendelt el, amely során tisztázni kell, hogy az időjárásra vonatkozóan milyen előrejelzések álltak rendelkezésre, valamint azt, lett volna-e lehetőség arra, hogy az eredeti forgatókönyvtől eltérjenek. A vizsgálatot Szilvásy György kancelláriaminiszter vezeti, és tegnap annyi már tudható volt, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat magyar idő szerint 19 óra 39 perckor e-mailben piros szintű riasztást küldött a katasztrófavédelemnek, de ezt csak 23 óra 30 perc körül olvasták el. A politikus elmondta azt is, a rendőrség és a tűzoltóság jelezte a tűzijáték szervezőinek, hogy a fényparádét le kell állítani, amit meg is tettek, de egy idő múlva a folytatása mellett döntöttek. A miniszter ugyanakkor hozzátette: a tűzijátékot lebonyolító cég a rendezvény előtt és alatt is a hatósági előírásoknak megfelelően járt el. Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője korábban azt nyilatkozta, hogy nem kaptak pontos előrejelzést az Országos Meteorológiai Szolgálattól a vihar előtt. Demszky Gábor főpolgármester szintén elhárította a felelősséget. Közölte, hogy a hatályos törvényeknek „betűről betűre megfelelően” járt el a Fővárosi Védelmi Bizottság elnökeként. Szilvásy György szerint viszont ebben a tisztségében Demszky Gábornak is lett volna lehetősége a tűzijáték leállítására.