Kiemelt szerep. Elon Musk befolyása jelentősen megnőtt Trump választási győzelme után
Fotó: Elon Musk/Facebook
Donald Trump Mar-a-Lago-i klubja az elmúlt 48 órában kétféle emberrel volt tele: azokkal, akik a megválasztott elnök új kormányában szeretnének állást kapni, valamint azokkal, akik megpróbálják befolyásolni őt, hogy felvegye az általuk kiválasztott személyeket a legfelsőbb pozíciókba. Ugyanakkor az egyetlen személy, aki mindezek felett állt és nagy befolyást gyakorolt, több forrás szerint Elon Musk volt.
2024. november 11., 19:222024. november 11., 19:22
A CNN hírtelevízió szerint a milliárdost Trump választási győzelme óta szinte minden egyes nap látták Mar-a-Lagóban, néhány este vele vacsorázott a teraszon, vasárnap pedig a családjával volt a golfpályán.
sőt, a SpaceX és a Tesla vezérigazgatója még azt is világossá tette, hogy bizonyos szerepkörökben kit részesít előnyben. Vasárnap Musk belevetette magát a Republikánus Párton belül a szenátus vezetéséért zajló harcba, és támogatta Rick Scott floridai szenátort.
Musk nemcsak Trumphoz áll közel, hanem az átmenet levezénylésének társelnökéhez, Howard Lutnickhoz is, aki az átmenet személyzeti oldalát vezeti. Bár Musk kapcsán hivatalosan még mindig nem várható, hogy pozíciót foglaljon el Trump adminisztrációjában, erre nincs is igazán szüksége, kommentálta az egyik forrás, megjegyezve, hogy ugyanolyan nagy befolyása van az eseménykére kívülről is.
A CNN arról is beszámolt, hogy Mar-a-Lago a megválasztott elnök, Donald Trump átmeneti időszakának epicentruma, és a külföldi vezetőktől kezdve a vállalkozókon át a kormányzatban munkát keresőkig mindenki a floridai Palm Beachre érkezett.
miközben a kormányzat és annak prioritásai kezdenek formát ölteni. Trump más ingatlanjainak klubtagjai szerte az országban, akik normális esetben kölcsönösséget élveznek a klubok látogatására, de a Mar-a-Lago esetében nem, könyörögve keresték meg az ingatlan vezetőségét, hogy bebocsátást kapjanak a klubba. Néhány Mar-a-Lago-i tagnak pedig pénzt ajánlottak fel azok, akik Trumphoz akartak dörgölőzni, hogy vendégként juttassák be őket a klubba – mondta a CNN-nek három, a helyzetet jól ismerő forrás.
„Azt sem tudom, hogy melyik taggal mentem be” – mondta a klubban tett múlt heti látogatásáról az egyik forrás, aki több korábbi kormányzati tisztségviselővel együtt látogatott el Mar-a-Lagóba. A tanácsadók ragaszkodnak ahhoz, hogy ezúttal Trump átmenete sokkal rendezettebb lesz. Azzal, hogy Trump Susie Wiles-t választotta kabinetfőnöknek, jelezte a környezetében élőknek, hogy felnőtt ember irányítja a show-t.
Eközben nő a republikánusok esélye, hogy megtartsák a többséget a képviselőházban: a demokrata Yadira Caraveo képviselőnő feladta a versenyt Colorado állam 8. kongresszusi körzetének újraválasztási pályázatán, a republikánusok jelöltje, Gabe Evans pedig a republikánusok javára fordította a helyet.
Egyébként még 16 olyan képviselőházi csata zajlik, amely kapcsán még mindig nem tudni biztosan, hogy ki lesz a győztes.
Mint arról beszámoltunk, a száztagú szenátusban a republikánusok átvették a többséget, miután már 52 mandátumuk van, Trump pedig a hetedik billegő államban, Arizonában is győzött, így 312 elektori szavazatot gyűjtött, míg demokrata párti ellenfele, Kamala Harris csupán 226-ot.
Scholz telefonon gratulált és az együttműködés folytatását ajánlotta Trumpnak
Olaf Scholz német kancellár telefonon gratulált Donald Trumpnak elnökválasztási győzelméhez, és felajánlotta a magválasztott elnöknek a Berlin és Washington között „több évtizede fennálló sikeres együttműködés” folytatását – közölte hétfőn Steffen Hebestreit német kormányszóvivő. A vasárnap lezajlott telefonbeszélgetés során Trump és Scholz megállapodott abban, hogy együtt fognak dolgozni a béke helyreállításán Európában, továbbá egyeztettek Németország és az Egyesült Államok kapcsolatáról, valamint a jelenlegi geopolitikai kihívásokról – tette hozzá a szóvivő.
A német kancellár a közösségi médiában már szerdán, közvetlenül Donald Trump választási győzelmének nem hivatalos kihirdetését követően megszólította az újból megválasztott korábbi elnököt, és „megbízható partnerséget” ajánlott neki. Egyszersmind jelezte, hogy Németország és az Egyesült Államok kapcsolatában változásokra számít.
Scholz az ARD közszolgálati televízió vasárnap esti műsorában azt mondta, hogy soha nem volt naiv, de nem is feszeng a Donald Trumppal való jövőbeli együttműködés kilátásai miatt. „Az elvem az, ha szabad így lazábban fogalmaznom, hogy azokkal táncolsz, akik a teremben vannak. És ez az Egyesült Államok leendő elnökére is vonatkozik” – fogalmozott.
Donald Trump első elnöki ciklusa idején élesen bírálta Németországot az általa elégtelennek tartott katonai kiadások, az ország kereskedelmi többlete és az Északi Áramlat-2 német-orosz gázvezeték miatt. Scholz rámutatott, hogy Németország azóta eleget tesz védelmi kötelezettségvállalásainak, és összhangban a NATO irányelveivel, jelenleg bruttó nemzeti terméke 2 százalékát költi védelemre. Világossá tette azt is, hogy reményei szerint a januárban hivatalba lépő Trump teljesíti a leköszönő elnök, Joe Biden azon vállalását, amely szerint amerikai közepes hatótávolságú rakétákat telepítenek Németországban.
Kijelentette továbbá, hogy a német kormányválság miatt még karácsony előtt bizalmi szavazást indítványozhat a szövetségi parlament alsóházában (Bundestag).
A koalíciós válság azután alakult ki, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár és a Német Szabad Demokrata Pártot (FDP) vezető Christian Lindner pénzügyminiszter között vita alakult ki a gazdaság- és költségvetési politika jövőbeni irányvonaláról, és Scholz szerdán menesztette Lindnert a kabinetből. Ezt követően Christian Dürr, az FDP frakcióvezetője bejelentette, hogy pártjának valamennyi minisztere benyújtja lemondását. Ezzel a kormány kisebbségbe került. Scholz akkor azt mondta, januárban kér bizalmi szavazást a parlamentben, ám ez heves vitát politika váltott ki. Friedrich Merz, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője a bizalmi szavazás azonnali megtartását követelte.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!