Ötezer darabot rendelt a Hezbollah ezekből a készülékekből
Fotó: Apollo Gold/Facebook
Sajtóhírek és a tajvani licenctulajdonos szerint magyarországi cég állította elő azokat a személyhívókat, amelyek egyidejű felrobbantásával kilencen meghaltak és csaknem háromezren megsebesültek kedden Libanonban.
2024. szeptember 18., 17:582024. szeptember 18., 17:58
2024. szeptember 18., 19:482024. szeptember 18., 19:48
Libanoni biztonsági források a Moszad izraeli külföldi hírszerző szolgálatot vádolják azzal, hogy robbanóanyagot helyezett el a Hezbollah libanoni siíta milícia által megrendelt mintegy ötezer készülékben – közölte az MTI. Az egyik magas rangú biztonsági tisztviselő szerint az izraeli titkosszolgálat hónapokkal ezelőtt, még a gyártási folyamat során juttatott szinte kimutathatatlan, kis mennyiségű – egy másik forrás szerint legfeljebb három grammnyi – robbanóanyagot tartalmazó és kódolt üzenettel aktiválható paneleket a „csipogókba”.
„A Hezbollah tagjai a korszerűtlen, csupán szöveges üzenetek megjelenítésére alkalmas kommunikációs eszközt használják távolsági kapcsolattartásra annak érdekében, hogy az izraeli csapásmérő erők ne tudják bemérni tartózkodási helyüket” – közölték a szervezettel kapcsolatban álló források.
Noha a szóban forgó készülékek a rajta feltüntetett logó alapján a tajvani székhelyű Gold Apollo cég termékei, a vállalat szerdán azt közölte, hogy az AP924-es típusú személyhívókat egy budapesti székhelyű cég, a márkanév használatára licenszengedéllyel rendelkező BAC Consulting Kft. gyártja és értékesíti. „Együttműködési megállapodásunk értelmében engedélyeztük a BAC-nak, hogy a kijelölt régiókban a termékértékesítéshez használja a védjegyünket, ám a termékek tervezése és gyártása kizárólag a BAC felelőssége” – áll a Gold Apollo közleményében.
Izrael áll a támadás mögött, amely miatt kedden egyszerre több ezer, a Hezbollah tagjaihoz tartozó személyhívó készülék robbant fel Libanonban – tudta meg a CNN.
Hszu Csing-kuang, a tajpeji székhelyű cég vezérigazgatója újságíróknak azt mondta, hogy vállalata az elmúlt három évben kötött licenszszerződést a BAC-kal, amely számos termékén alkalmazza a tajvani cég márkajelzését. Kijelentette továbbá, hogy keresetet nyújt be az inkriminált készülékek gyártója ellen, amelynek kifizetéseivel kapcsolatban problémák merültek fel. „Az átutalás nagyon furcsa volt és a Közel-Keleten keresztül bonyolódott” – tette hozzá, cégét pedig az incidens áldozatának nevezte. „Lehet, hogy nem vagyunk nagyvállalat, de felelősségteljes cég vagyunk. Nagyon kínos ez az ügy” – fogalmazott. A tajvani gazdasági minisztérium közleményben időközben megerősítette, hogy nincs nyoma tajvani személyhívó készülékek közvetlen kivitelének Libanonba.
A BAC Consulting Kft. (BAC) egy alig két éve, 2022 májusában alapított vállalkozás – ismertette szerdai cikkében a Világgazdaság című gazdasági portál. A Vg.hu az Opten céginformációs rendszer alapján közölte, a BAC a főtevékenysége üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás, vagyis nincs nyoma annak, hogy gyártási kapacitással rendelkezne. Ettől függetlenül az nem zárható ki, hogy ha nem is maga gyártotta a csipogókat, bérgyártásba kiszervezhette. „A Budapest 14. kerületében bejegyzett társaság egyéb tevékenységei között találni könyv- és napilapkiadást is, ahogy például cukorgyártást is. De számítógépes programozást és egyéb információtechnológiai szolgáltatást is feltüntettek, ez már azért közelíthet a csipogók területéhez” – írta a Vg.hu.
Kormányszóvivő: az eszközök sohasem jártak Magyarországon
Magyarország vonatkozásában nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot az úgynevezett „csipogó-ügy” – közölte a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán a Facebook-oldalán a kormánynak az üggyel kapcsolatos álláspontját ismertetve. Kovács Zoltán azt írta, a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon. A további vizsgálatok során a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok valamennyi érintett nemzetközi partnerszolgálattal és társszervezettel együttműködnek – hangsúlyozta közösségi oldalán az államtitkár.
A BAC jegyzett tőkéje 7840 euró, nem jelentős. Cégjegyzésre egyedül Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria jogosult ügyvezetőként. Az 1975-ös születésű hölgy egy újpesti lakcímet adott meg, ő a BAC 100 százalékos tulajdonosa. A vállalkozás 2022-ben 257 millió forint nettó árbevételt ért el, ugyanez 2023-ban 210 millió forintra olvadt. Az adózott eredménye viszont 6 millióról 18 millió forintra ugrott. Ezt a pénzt azonban nem vették ki osztalékként, hanem teljes egészében az eredménytartalékba helyezték.
„Nem én készítem a csipogókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértették a dolgot” – állította a vállalkozó, arra nem térve ki, hogy mi a cége pontos szerepe a „csipogóügyletben”.
Közben a BAC a világot bejárt robbantások hírére lényegében pillanatok alatt felszívódott. A honlapja először elérhetetlenné vált, majd a következő üzenetet helyezték ki rá: „Karbantartás miatt nem működik, kérjük, nézzen vissza később.”
Ezernél is többen megsebesültek kedden Libanonban, köztük a Hezbollah milícia sok tagja az egymás közötti kapcsolattartásra használt személyhívójuk szinte egyidejű felrobbanásától – közölte az Irán-barát síita szervezet egyik tisztségviselője.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter arra kérte szerdán Bukarestben a román partnereket, hogy vizsgálják meg a Románia légterének közelébe kerülő orosz drónok lelövésének lehetőségét.
A Donald Trump volt elnök és republikánus jelölt ellen elkövetett második merénylet gyanúsítottjának nincs kapcsolata ukrán intézményekkel – közölte Heorhij Tihij ukrán külügyminisztériumi szóvivő egy keddi tájékoztatón.
A román külügyminisztérium arra figyelmeztette szerdán a Magyarországra utazó vagy azon áthaladni készülő román állampolgárokat, hogy az áradások miatt forgalomkorlátozásokra lehet számítani az országban.
Az amerikai tisztségviselők látták Volodimir Zelenszkij elnök győzelmi tervét, és úgy vélik, hogy ez egy olyan stratégia, amely „működhet” – mondta Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete egy keddi sajtótájékoztatón.
Izrael áll a támadás mögött, amely miatt kedden egyszerre több ezer, a Hezbollah tagjaihoz tartozó személyhívó készülék robbant fel Libanonban – tudta meg a CNN.
Ezernél is többen megsebesültek kedden Libanonban, köztük a Hezbollah milícia sok tagja az egymás közötti kapcsolattartásra használt személyhívójuk szinte egyidejű felrobbanásától – közölte az Irán-barát síita szervezet egyik tisztségviselője.
Az Európai Bizottság dohányzási tilalmat készül javasolni a kávézók teraszain, a buszmegállókban és az állatkertekben, az intézkedések pedig a nikotinmentes termékekre is kiterjednek – derül ki egy kiszivárgott dokumentumból.
Ukrajna az idei év végéig újabb dán F-16-os vadászgépeket kap – jelentette be Troels Lund Poulsen dán védelmi miniszter a Ritzau hírügynökségnek adott interjújában, amelyből a Jevropejszka Pravda ukrán hírportál idézett hétfőn.
Románia jelöltje, Roxana Mînzatu alelnöki tisztséget kapott az Európai Bizottságban (EB), egyúttal fontos portfóliót kap, a Készségek és oktatás, Munkahelyek és szociális jogok, Demográfia lesz a szakterülete.
Közokirat-hamisítás és egyedi azonosító jellel visszaélés miatt vettek őrizetbe két férfit a magyar–román határon.
szóljon hozzá!