Ahol a legjobban fáj? Nokilaj Denkov bolgár miniszterelnök (Orbán Viktor mellett balra) szerint Budapest a schengeni csatlakozás vétójával fenyegetett
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Magyarország arra figyelmeztette Bulgáriát, hogy a schengeni bővítés ellen szavazhat, ha Bulgária fenntartja a területén áthaladó orosz gáz megemelt összegű tranzitdíját – állította Nikolaj Denkov bolgár miniszterelnök.
2023. december 15., 15:012023. december 15., 15:01
A balkáni ország kormányfője a beszámolók szerint csütörtökön, Brüsszelben, az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozóján beszélt erről.
„Úgy döntöttünk, hogy most nem vállaljuk a kockázatot olyan lépésekkel, amelyek nem meghatározóak Schengen szempontjából. A díj a bolgár költségvetés és az üzemanyagpiac kiegyensúlyozása szempontjából volt fontos” – mondta Denkov.
A magyar kormány tagjai az elmúlt hetekben többször is hevesen bírálták Bulgáriát a gáz tranzitdíjának megemelése miatt. Eddig ugyanakkor a nyilvánosság előtt nem esett szó arról, hogy emiatt a bolgár schengeni csatlakozás vétóját helyezték volna kilátásba.
Bár Magyarország Románia csatlakozását határozottan támogatja, mivel Románia és Bulgária schengeni csatlakozását csomagban kezelik, egy esetéleges, Bulgáriával szembeni magyar vétó Romániát is érintené.
Egyébként Denkov szerint az Európai Bizottság közvetíteni fog az ország teljes körű schengeni tagságáról szóló tárgyalásokon, miután Ausztria bejelentette, hogy hajlandó támogatni a repülőtéri ellenőrzések megszüntetését. „A stratégia a szárazföldi határellenőrzésről szóló tárgyalásokra irányul. Kidolgoztunk egy javaslatot, és elküldjük Ausztriának. Az Európai Bizottságot közvetítőként fogjuk használni a tárgyalások során” – mondta Denkov bolgár újságíróknak Brüsszelben, ahol részt vett az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozón, és ahol csütörtökön és pénteken részt vesz az Európai Tanács ülésén.
A bolgár miniszterelnök elmondta, hogy Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, Klaus Iohannis román elnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral is tárgyalt a kérdésekről.
„Előzetes megbeszélések zajlottak, már hajlandóak vagyunk folytatni a megbeszéléseket” – tette hozzá. Nikolai Denkov szerint a schengeni tagság kérdésében nincs szó Románia Bulgáriától való elszakadásáról.
„Hallottuk, hogy a román hatóságok megemlítették ezt a lehetőséget, de sem a kétoldalú, sem a Bizottsággal nem folytatott tárgyalásokon nem vetették fel” – mondta.
Mint arról beszámoltunk,
Hétfőn leszögezte: az Európai Bizottságon a sor, hogy elfogadja a feltételeket.
Az osztrák belügyminiszter rámutatott, az Európai Unió külső határainak megerősítése érdekében kéri az EB-től a határrendészek számának megháromszorozását és a határvédelmi infrastruktúra korszerűsítését elsősorban a bolgár-török és a román-szerb határon.
Kéri továbbá a szárazföldi határellenőrzés szigorítását, valamint hogy Románia és Bulgária vegyen át menedékkérőket, főleg afgánokat és szíreket.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!