Fotó: Wikipédia/Zinneke
Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával az európai határok védettebbek lesznek, és Európa is erősebb lesz – jelentette ki Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök szerdán Strasbourgban, az uniós parlament plénumának címzett beszédében.
2023. november 22., 19:492023. november 22., 19:49
Az idén áprilisban megválasztott kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy (Vlagyimir) „Putyin orosz elnök titkosszolgálatai és propagandája kihasználja Bulgária Oroszországhoz fűződő gazdasági, történelmi és kulturális kapcsolatait, hogy a bolgár társadalmat oroszbarátokra és euroatlantiakra vágja ketté, és ellenségeskedést szítson”.
Hangsúlyozta, hogy az EU- és NATO-tagság a legnagyobb garancia arra, hogy Bulgária haladhasson a demokratikus és európai fejlődés útján. „Ezért kell megszilárdítani európai integrációnkat a schengeni övezethez és az eurózónához való csatlakozással” – tette hozzá.
A kormányfő továbbá arra szólította fel az EU-t, hogy békeközvetítőként vállaljon aktívabb szerepet a nemzetközi színtéren. „Az EU-nak meg kell erősítenie védelmi képességeit és stratégiai kapcsolatait a NATO-szövetségesekkel, illetve alaposan meg kell fontolnia egy egységes európai hadsereg létrehozását” – jelentette ki.
Az ukrajnai háborúval összefüggésben elmondta, hogy Európában egyre inkább a „háborús fáradtság” jelei mutatkoznak, és felerősödnek az ukrán népnek és az ukrán menekülteknek nyújtott segítség elleni hangok. Denkov szerint Putyin háborúja Ukrajna ellen valójában egy Európa elleni háború. „Azzal, hogy támogatjuk Ukrajnát, Európának segítünk. Ukrajna védelmével Európát védjük” – hangoztatta.
A migrációval kapcsolatban kiemelte: az EU képtelen korlátlan számú bevándorlót befogadni anélkül, hogy veszélyeztetné intézményeinek normális működését.
„Ráadásul a már befogadott bevándorlók közül sokak integrációja lassú és nem kielégítő, amit számos olyan incidens, támadás és robbantás bizonyít, amelyeket radikalizálódott elemek hajtottak végre, akik közül sokan az EU országaiban születtek, nevelkedtek és tanultak” – mutatott rá.
„Az EU-nak mindent meg kell tennie a menekültek befogadásának megkönnyítéséért, és minden szükséges intézkedést meg kell tennie a gazdasági bevándorlók megállítására és visszatartására” – húzta alá.
Nyikolaj Denkov meglátása szerint az EU két fő ideológiai és politikai áramlatának, a konzervativizmusnak és a liberalizmusnak nem éles ellentétben, hanem kölcsönös megértésben és együttműködésben kellene fejlődnie. „Országaink határai, népeink történelme és hagyományai, a kereszténység és a család olyan konzervatív értékek, amelyekre a modern világnak továbbra is szüksége van” – jelentette ki.
Rámutatott ugyanakkor, hogy a világ változik, és egyre globálisabbá válik, a liberális eszmék nemcsak a gazdaságban, hanem a politikában, a kultúrában és a nemzetközi együttműködésben is teret hódítanak. „A nők, a kisebbségek, a másság, a bevándorlók jogai ma már a liberális demokrácia szerves részét képezik. Európa jövője érdekében ki kell zárnunk a szélsőségeket, és a legfontosabb konzervatív és liberális értékek mentén kell egyesülnünk” – zárta gondolatát a bolgár miniszterelnök.
Donald Trump amerikai elnök kijelentette: nem tűzszünetet akar az Izrael és Irán közötti konfliktusban, hanem annál többet.
Elutasította az olasz legfelsőbb bíróság a szökésben levő Ionel Arsene volt Neamţ megyei tanácselnök kiadatását a román hatóságoknak. Az ítélet jogerős.
Jelentős, több mint 610 millió forintos összeggel segíti a székelyföldi árvízkárosultakat Magyarország – jelentette be kedden a magyar kormányfő.
Öten könnyebben megsebesültek a kedd reggeli iráni rakétatámadásban Izraelben – jelentette a helyi mentőszolgálat.
Az orosz erők több frontvonalon is fokozták az offenzív műveleteket – közölte Viktor Tregubov, az ukrajnai Horticja hadseregcsoport szóvivője hétfőn.
Az Európai Unió azt tervezi, hogy kedden Magyarország és Szlovákia ellenállását megkerülve hivatalosan törvényjavaslatot terjeszt elő az Oroszországból származó földgáz és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalának 2027 végéig történő betiltására – &
Miközben Izrael és Irán a péntek óta tartó összecsapások ötödik napján, keddre virradóra is rakétákkal támadta egymást, Donald Trump amerikai elnök megpróbál tető alá hozni egy tűzszünetet.
Kétnapos nagyszabású hajtóvadászat ért véget az 57 éves Vance Boelter letartóztatásával, aki a hatóságok szerint rendőrnek kiadva magát megölte a minnesotai állami képviselőház korábbi elnökét és férjét – közölte hétfőn Tim Walz kormányzó.
Nagyobb nyomást kell gyakorolni Oroszországra az ukrajnai tűzszünet érdekében – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap, és sürgette a G7-országokat, hogy a cél elérése érdekében fokozzák a szankciókat.
Megtalálták az Air India Ahmedabadban szerencsétlenül járt 171-es járatának második fekete dobozát is, a pilóták és a légiforgalmi irányítók közötti kommunikációt rögzítő készüléket.
szóljon hozzá!