Fotó: Facebook/Alexandru Hegyi
A holland diszkriminációellenes hatóság (RADAR) két megoldást javasolt annak a román állampolgárságú kutatónak az ügyében, aki a közösségi oldalán panaszolta el, hogy egy tilburgi szálloda azért nem volt hajlandó szállást adni neki, mert román állampolgár.
2023. április 08., 19:572023. április 08., 19:57
Erről Alexandru Hegyi szintén a közösségi oldalán számolt be pénteken este.
A román külügyminisztérium igyekszik tisztázni a helyzetet annak a román állampolgárnak az ügyében, aki azt állította: a hollandiai Tilburg város egyik szállodájában történt foglalását az önkormányzattal kötött megállapodás alapján törölték.
„Ami a B&B-t (a tilburgi szállodát – szerk. megj.) illeti, a RADAR két megoldást ajánlott nekem: 1. közvetítés és 2. Eszkaláció a bíróságon. Mivel semmiképpen sem vagyok érdekelt abban, hogy botrányt okozzak és/vagy anyagi hasznot húzzak ebből a szerencsétlen helyzetből, az első lehetőséget választottam, de egy feltétellel. Elmondtam a RADAR-nak, hogy csak akkor tekintem lezártnak az ügyet, ha a szálláshely tulajdonosa nyilvános nyilatkozatban (lehetőleg a sajtóban) bocsánatot kér a román állampolgárok szándékos diszkriminációjáért, és ígéretet tesz arra, hogy ilyen helyzetek nem ismétlődnek meg. Sajnos a RADAR ügynökeinek még nem sikerült közvetlen kapcsolatot teremteniük a panzió képviselőivel, annak ellenére, hogy kétszer is meglátogatták a szálláshelyet. Jelenleg megrpóbálják más úton is felvenni a kapcsolatot. Ha a tulajdonos elutasítja a nyilvános bocsánatkérést, akkor megfontolom a diszkriminációellenes ügynökség által javasolt második lehetőséget” – írta Alexandru Hegyi a Facebookon.
A kutató szerint ügyének nyilvánosságra hozatala „egyetlen célt kell, hogy szolgáljon: hogy biztosítsuk, hogy ilyen helyzet soha többé ne forduljon elő”.
„Megértem, hogy a bizonyos személyekkel való negatív interakció könnyen kivetíthető az egész csoportra, amelynek ezek a személyek a tagjai, de nem tűrhetem, hogy az egész csoportot kiközösítsék pusztán személyes tapasztalatok alapján. Végül is ebben rejlik a legnagyobb veszélye mindenfajta diszkriminációnak – amikor a személyes tapasztalatok kollektív általánosításokhoz vezetnek. Szerencsére nem hiszem, hogy itt ez a helyzet” – írta.
Mint arról beszámoltunk, a kutatóként tevékenykedő Alexandru Hegyi a közösségi médiában osztotta meg történetét. A kutató azt írta, hogy a Booking szállásfoglaló platformon keresztül foglalt szállást a hollandiai város egyik szállodájában, hogy meglátogassa ott élő barátját, de március 28-án szállásadói értesítették, hogy el kell utasítaniuk foglalását.
Alexandru Hegyivel egy helyi újságíró is felvette a kapcsolatot, akinek a szálláshely működtetői azt mondták: a helyi önkormányzat utasítására jártak el ily módon, miután korábbi romániai vendégeik többszörösen illegális cselekedeteket követtek el.
Miután megosztotta történetét a közösségi médiában, a román kutatóval Tilburg egyik önkormányzati képviselője is felvette a kapcsolatot, és elismerte, hogy valós problémáról van szó, lakhatási kérdésekben a román állampolgárok diszkrimináció áldozatai. A képviselő ez ügyben kérdést is intézett a városvezetéshez – számolt be bejegyzésében a román kutató, aki kénytelen volt másik városban szállást keresni.
A fiatal román kutató Facebook-profilja szerint jelenleg a Kiotói Egyetem munkatársaként az ázsiai tengeri élőhelyek örökségének digitális felmérésén dolgozik.
Szakmai adatlapja szerint a Temesvári Nyugati Egyetemen szerzett régész oklevelet, majd doktori tanulmányai alatt geoarcheológiával, a kulturális és természeti örökség digitális felmérésével foglalkozott. Több nemzetközi projektben vett részt Romániában, Bugáriában, Magyarországon, Montenegróban, Albániában, Cipruson és Görögországban is.
A román állampolgárok hátrányos megkülönböztetésével vádolja a hollandiai Tilburg város önkormányzatát egy román kutató, akinek állampolgársága miatt utasították el szállásfoglalását a németalföldi településen.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
szóljon hozzá!