Joe Biden szerint békésen történik majd meg a hatalom átruházása (archív felvétel)
Fotó: Joe Biden/Facebook
Joe Biden amerikai elnök a hatalom békés és rendezett átadására utasította adminisztrációjának tagjait – ezt is hangoztatta a leköszönő elnök a Fehér Házban tartott beszédében csütörtökön.
2024. november 07., 20:202024. november 07., 20:20
Biden megerősítette, hogy szerdán telefonon gratulált hivatali utódjának – és egyben elődjének –, Donald Trumpnak, akit biztosított arról, hogy együttműködésre utasította a jelenlegi kormányzat tagjait a leendő adminisztráció képviselőivel.
Az elnök első alkalommal jelent meg a nyilvánosság előtt a november 5-i amerikai elnökválasztás óta.
Joe Biden elismerését hangoztatta alelnöke, a választáson alulmaradt demokrata elnökjelölt, Kamala Harris felé, akinek kampányát lelkesítőnek nevezte, őt magát pedig kemény jellemnek. Megköszönte a választások lebonyolításán dolgozó tisztségviselők és önkéntesek munkáját, akik – szavai szerint – tiszteletet érdemelnek. Rámutatott, hogy az amerikai választási rendszer becsületes, tisztességes és átlátható, amiben vereség esetén is meg lehet bízni.
Az elnök arra kérte az ország polgárait – tekintet nélkül arra, kire szavaztak –, hogy ne ellenségnek, hanem amerikai polgártársnak tekintsék egymást. A leköszönő elnök egyben köszönetet mondott teljes adminisztrációjának, és az elért eredményeket ajánlotta figyelmükbe, saját elnökségének időszakát pedig „történelmiként”, valamint „minden amerikai elnökségeként” értékelte.
Úgy vélte, hogy az elmúlt évek intézkedéseinek hatásai többségükben a következő 10 évben lesznek érzékelhetők az ország lakói számára. Joe Biden egyben felhívta a figyelmet arra, hogy a hivatali idejéből hátralévő 74 nap felelősség az amerikai emberek felé.
A választás eredményére is utalva az elnök azzal zárta beszédét, hogy „a kudarc bocsánatos, a feladás megbocsáthatatlan”, és azt hangoztatta, hogy a mostani vereség nem jelent legyőzetést, hiszen egyetlen csatát veszítettek el.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
– közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön. Az augusztusban alakult, Trump Vance Átmenet (Trump Vance Transition) nevű szervezet közleménye szerint előkészületeket már az elmúlt két hónapban is tettek, a következő napokban és hetekben pedig Donald Trump kiválasztja munkatársait, akikkel elképzeli az ország irányítását.
A hatalomátvétel folyamatát republikánus oldalról koordináló szervezetet két üzletember, Linda McMahon, az amerikai Kisvállalkozási Hivatal (Small Businesses Administration) korábbi vezetője és Howard Lutnick vezeti. A munkában a korábbi bejelentések szerint részt vesz Donald Trump két fia, Eric Trump és Donald Trump Jr, valamint tagja a testületnek két korábbi demokrata kongresszusi képviselő, Robert F. Kennedy Jr. és Tulsi Gabbard.
Csütörtöki sajtóinformációk szerint Donald Trump választási győzelme után már tárgyalt a szervezet tagjaival a kormányzás megkezdéséről. A republikánus kampányszervezettől származó információk szerint az új Trump-adminisztrációban akár ismét helyet kaphat Mike Pompeo, aki az első kormányzatban külügyminiszter volt, valamint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatói posztját is betöltötte.
Visszatérhet az adminisztrációba Ben Carson lakásügyért felelős miniszterként, valamint Betsy DeVos oktatási miniszterként. A republikánus politikusok közül esélye van kormányba kerülni Doug Burgum üzletembernek, Észak-Dakota állam kormányzójának, aki a belügyi vagy energiaügyi tárcát kaphatja. Rajta kívül Marco Rubio floridai szenátor is pozícióhoz juthat, akinek neve külügyminiszterként is szóba került.
Donald Trumpnak január 20-ig, az elnöki beiktatás napjáig van ideje kabinetjének összeállítására. A hatalom átadásának folyamatában a leköszönő és hivatalba lépő kormányzat szereplőinek együttműködése szükséges, aminek külön szabályai vannak az Egyesült Államokban.
A szokásjog alapján ezt a folyamatot a megválasztott és leköszönő elnök személyes találkozón tekinti át. Joe Biden szerdán kezdeményezte a találkozót Donald Trumppal, amikor telefonon gratulált győzelméhez. Donald Trump elfogadta a meghívást, és a kampányszervezete által kiadott közleményben köszönetét fejezte ki érte.
Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.
Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Szíriában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a polgárháborús helyzet súlyosbodása miatt azonnal hagyják el az országot bármely létező és még biztonságos útvonalon keresztül.
Washington „békés, demokratikus eljárásra” szólított fel Romániában, miután az alkotmánybíróság orosz beavatkozás gyanúja miatt pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot, mindössze két nappal a szavazás második fordulója előtt.
Több ezer ember menekült el a közép-szíriai Homszból, az ország harmadik legnagyobb városából péntekre virradóan – közölte egy háborús megfigyelő szervezet és helyi civilek.
Romániában veszélyes helyzet jött létre, az erdélyi magyarok azonban képesek felismerni és elhárítani a veszélyt – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában a romániai <
Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai választásokba, miután olyan hírszerzési infomációk láttak napvilágot, miszerint egy külső állami szereplő befolyásolta az elnökválasztás első fordulóját.
Pénteken 10.30 óráig 3506 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A Fehér Ház utolsó pillanatos erőfeszítéseket tervez Ukrajna megsegítésére, beleértve több fegyver átadását és átfogó szankciókat Oroszország ellen – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó csütörtökön.
Emmanuel Macron csütörtök esti televíziós beszédében kijelentette, hogy kitölti francia elnöki megbizatását „annak 2027-ben esedékes végéig”.
„A román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést lepleztek le” – jelentette ki csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
szóljon hozzá!