„Amerika aranykorszaka most kezdődik”. Beiktatták az Egyesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot

Donald Trump

Donald Trump nagy tervekkel lát hozzá második elnöki mandátumához

Fotó: Agerpres/EPA

Beiktatták hivatalába hétfőn Washingtonban Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét. A hagyomány szerint először az alelnök, J. D. Vance tette le az esküt, ő az Egyesült Államok 50. alelnöke. Donald Trump rendeletcunami kibocsátásával kezdi a második elnöki ciklusát annak érdekében, hogy helyes irányba állítsa az országot. Mindezt a beiktatása előestéjén, a Make America Great Again! (Tegyük újra naggyá Amerikát!) győzelmi nagygyűlésen elmondott beszédében jelentette be.

MTI

2025. január 20., 19:262025. január 20., 19:26

2025. január 21., 06:502025. január 21., 06:50

A rendkívüli hidegre tekintettel a megszokottól eltérően a ceremóniát és az elnöki beszédet beltéren, az Egyesült Államok Capitoliumának kupolacsarnokában tartották. A beiktatás élő közvetítését a kilátogató közönség szintén fedett helyen, a Washington belvárosában álló nagy sportcsarnokban, a Capital One Arenában követhette, s az elnöki díszmenetet (Presidential Parade) is ott tartják majd.

Az elnöki eskü szövegét John G. Roberts, a szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke mondta előre Trumpnak a Capitolium kupolatermében.

A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az Uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.

A hagyomány szerint először mindig az alelnök teszi le az esküt. J. D. Vance, aki az Egyesült Államok 50. alelnöke, az eskü szövegét Brett Kavanaugh, az amerikai szövetségi Legfelsőbb Bíróság bírája előtt mondta el, kezét a dédanyjától örökölt Bibliára helyezve. Donald Trump megválasztott elnök beiktatása néhány perccel követte Vance eskütételét. Az amerikai alkotmány 20. kiegészítése értelmében az elnökök mandátuma január 20-án helyi idő szerint délben fejeződik be, illetve kezdődik.

Donald Trump Galéria

Az elnöki beiktató élő közvetítését a Washington belvárosában álló nagy sportcsarnokban követhette végig a tömeg

Fotó: Facebook/Donald Trump

Trump: „Amerika aranykorszaka most kezdődik”

Amerika aranykorszaka most kezdődik – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök beiktatási beszédében. „Ettől a naptól fogva országunk virágozni fog, és tisztelet fogja övezni világszerte, minden ország irigységének tárgya leszünk és nem engedjük meg, hogy továbbra is kihasználjanak minket.

A Trump-kormányzat minden egyes napján egész egyszerűen első helyre fogom helyezni Amerikát” – hangsúlyozta a frissen felesketett amerikai elnök. „Helyreállítjuk szuverenitásunkat és biztonságunkat, az igazság mérlegét pedig kiegyensúlyozzuk” – emelte ki Donald Trump.

Idézet
Legfőbb törekvésünk egy büszke, virágzó és szabad nemzet megteremtése lesz. Amerika hamarosan nagyszerűbb, erősebb és jóval kivételesebb lesz, mint valaha volt” – tette hozzá.

Országos vészhelyzetet hirdet az új elnök az amerikai-mexikói határon

Első elnöki rendeletei között országos vészhelyzetet fog hirdetni Donald Trump az amerikai-mexikói határon, és megkezdik több millió illegális bevándorló kitoloncolását – jelentette be az új elnök hétfőn a beiktatását követően tartott beszédében a washingtoni kongresszus kupolatermében. Trump bejelentette, hogy katonákat fog vezényelni a déli határszakaszra, hogy megállítsák a bevándorlók „katasztrofális invázióját”.

Közölte azt is, hogy a kartelleket külföldi terrorszervezetnek fogják minősíteni.

Donald Trump azt is ígérte beiktatási beszédében, hogy azonnal országos energiavészhelyzetet hirdet, feltöltik a stratégiai tartalékokat, teret adnak a fokozottabb energiakitermelésnek, és az Egyesült Államok újra exportálni fog az egész világnak. „Újra gazdag nemzet leszünk, és a lábunk alatt rejtőző folyékony arany fog nekünk segíteni ebben” – mondta az új amerikai elnök.

A hivatalos amerikai kormányzati politika mostantól az lesz, hogy csak két nem létezik, a férfi és a női – jelentette be Donald Trump. Beiktatása után mondott beszédében az új elnök leszögezte: véget vetnek annak az eddigi kísérletnek, hogy a kormányzat igyekszik mesterségesen beleépíteni a faj és a gender kérdését a köz- és a magánélet minden egyes szegletébe. „Olyan társadalmat fogunk felépíteni, amely érdemeken alapul, és nem a bőrszínt figyeli” – jelentette ki Trump.

Beszédében közölte azt is, hogy elnöki rendeletet ír alá a „kormányzati cenzúra leállításáról” és a véleménynyilvánítás szabadságának helyreállításáról.

Trump bejelentette azt is, hogy az Egyesült Államok vissza fogja venni a Panama-csatornát és át fogja nevezni a Mexikói-öblöt Amerikai-öböllé. A frissen beiktatott republikánus párti elnök szerint a Panama-csatornát „ostoba módon” átengedték Panamának, miután az Egyesült Államok hatalmas összeget fektetett be, és 38 ezer ember életét vesztette annak építése során. A Panama-csatornát illetően leszögezte, hogy a latin-amerikai ország teljességgel megsértette „szerződésünk célját és szellemét”, az amerikai hajók, köztük a hadihajók áthaladását túlárazza. „Mindenek fölött Kína működteti a Panama-csatornát, mi pedig nem Kínának, hanem Panamának engedtük át és visszavesszük” – hangsúlyozta.

A Panama-csatornán áthaladó tengeri forgalom mintegy hetven százaléka az Egyesült Államok kikötőiből indul, illetve oda érkezik. Az Egyesült Államok geopolitikai okokból több mint száz évig őrködött a csatorna állandó semlegessége fölött, de erről a panamai állam immáron egyedül gondoskodik.

Elnöki rendeletcunami

Rendeletcunami kibocsátásával kezdi Donald Trump a második elnöki ciklusát annak érdekében, hogy helyes irányba állítsa az országot. Mindezt a beiktatása előestéjén ,a Make America Great Again! (Tegyük újra naggyá Amerikát!) győzelmi nagygyűlésen elmondott beszédében harangozta be, tájékoztat a Hirado.hu portál.

Közvetlenül a beiktatása után az Amerikai Egyesült Államok új elnökeként, a kongresszus épületében lévő elnöki szobában vesz részt azon az aláírási ceremónián, amely során kinevezi a jelöltjeit a különböző miniszteri és kormányzati pozíciókba. Ez azért fontos, mert a szenátus csak ezt követően szavazhat az egyébként kongresszusi jóváhagyást is igénylő tisztségviselőkről. Lapértesülések szerint Donald Trump az elnökválasztási kampány alatt egyszer azzal viccelődött, hogy a Capitolium épületében lesz majd egy „pici asztal”, ahova a beiktatás után leül, hogy elkezdje aláírni elnöki rendeleteit.

Az amerikai sajtóban arról lehet olvasni, hogy a második elnöki ciklusa első óráiban nagyjából száz rendeletet fog aláírni.

Erre a győzelmi nagygyűlésen elmondott vasárnapi beszédében is kitért. Eszerint az egyik elsődleges intézkedése az illegális bevándorlók kitoloncolása lesz.

Donald Trump szerint hazája határai a Biden-adminisztráció hibás, liberális döntései és gyakorlata miatt támadás alatt állnak, a határsértőket éppen ezért minden lehetséges módon haza kell küldeni. Ígéretét a kampányában több alkalommal megismételte, szavait pedig még azzal is megfejelte, hogy az illegális migránsoknak megtiltja a családegyesítés jogi lehetőségét. Donald Trump ennek érdekében bezárja a kubai, haiti, nicaraguai és venezuelai migránsok előtt azt a jogi kiskaput, amely számukra eddig könnyített belépési lehetőséget biztosított az államok területére.

Donald Trump Galéria

Elnöki kézfogás. A hűvös viszony ellenére békés hatalomátadás történt Joe Biden és Donald Trump között

Fotó: Agerpres/EPA

Megreformálásra váró oktatás

A belpolitika terén további azonnali lépésként Trump azt is több alkalommal világossá tette, hogy a közoktatásból kiszorítja a szélsőbaloldali nézeteket. Beszédeiben ide sorolta a woke-ideológiát, a kritikai fajelméletet és a genderideológiát. Ez utóbbi kapcsán tavaly májusban például arról beszélt, hogy az amerikai oktatási rendszerben véget vet a transzneműek pozitív diszkriminációjának.

A genderideológia elleni fellépés az egészségügyet is érinti, lévén hogy jelezte: azonnali hatállyal eltörli a Biden-adminisztráció nemváltást elősegítő rendeleteit.

Trump továbbá visszavonja a Biden-kabinet mesterséges intelligencia rendeletét is, a közösségi médiában pedig véget vet a nagy techvállalatok cenzúrájának.

Donald Trump 2023 szeptembere és 2024 augusztusa között több alkalommal is jelezte, hogy megválasztása esetén kiemelten fogja támogatni a fosszilis energiahordozók kitermelésének növelését, egyúttal pedig visszavonja a Biden-elnökség által kiemelt kérdésként kezelt elektromobilitási átállást elősegítő törvényeket. Az úgynevezett zöld-New Dealt is eltörölné, amelyet egyébként a Biden-adminisztráció a saját intézkedései krémjének tart. Ezenkívül Donald Trump azt is egyértelműsítette, hogy

hatályon kívül helyezi a 2022-ben elfogadott inflációcsökkentési törvényt, valamint kilép a párizsi klímaegyezményből.

Donald Trump Galéria

Donald Trump, az Egyesült Államok új elnöke

Fotó: Facebook/Donald Trump

Hat hónap kell az orosz–ukrán háború leállításához

Külpolitikai céljai közül talán legfontosabbnak az orosz–ukrán háború megfékezése tűnik, mely kapcsán 2023. május 11-én fogalmazta meg azóta emblematikussá vált ígéretét. Eszerint hivatalba lépését követően 24 órán belül véget vet az orosz–ukrán háborúnak. Ez persze így, ebben a formában a trumpi nagyotmondások egyike, az viszont tény, hogy nem sokkal a megválasztása után Keith Kellogg nyugalmazott altábornagyot kinevezte az ukrán–orosz elnöki különmegbízottnak. Donald Trump januárban az egyik sajtótájékoztatóján már sokkal árnyaltabban fogalmazott a fegyvernyugvás lehetőségéről. Azt mondta: reményei szerint hat hónap kell ahhoz, hogy elérje a harcok végét. Keith Kellogg pedig a Fox Newsnak adott interjúban arról beszélt, hogy száz napon belül lesz megoldva a helyzet. A Reuters információi mindazonáltal ennek némiképp ellentmondanak, hiszen a londoni székhelyű hírügynökség úgy tudja:

Trump tanácsadói most azzal kalkulálnak, hogy hónapokba is beletelhet, mire elhallgatnak a fegyverek az orosz–ukrán háború frontvonalain.

A CNN mindenesetre úgy tudja, hogy Donald Trump csapata már hetekkel ezelőtt megkezdte a Putyin orosz elnökkel folytatandó telefonbeszélgetés szervezését, s javában zajlik a személyes találkozó előkészítése is. Az új amerikai elnök kereskedelempolitikai tervei között ismert, hogy az összes, az Egyesült Államok területén értékesített kínai termékre legalább hatvanszázalékos importtarifát vetne ki.

Európai Uniós együttműködési ajánlatok

Ursula von der Leyen bizottsági, valamint António Costa európai tanácsi elnök azonos szövegű bejegyzésben üdvözölte Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét hivatali idejének megkezdése alkalmából.

,,Az EU várakozással tekint az Önnel való szoros együttműködés elé a globális kihívások kezelése érdekében" – fogalmazott Ursula von der Leyen és António Costa, majd úgy folytatták: ,,társadalmaink együtt érhetik el a nagyobb jólétet és erősíthetik közös biztonságunkat".

Ez a transzatlanti partnerség tartós erőssége – tette hozzá Ursula von der Leyen és António Costa.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke bejegyzésében azt írta: ,,új amerikai elnök, megújult transzatlanti szövetség". Európa készen áll arra, hogy barátként és partnerként működjön együtt a stabilitás, a lehetőségek és a remény világa alakítása érdekében – emelte ki üzenetében az EP-elnök.

Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő üzenetében arra emlékeztetett, hogy a transzatlanti kötelék jólétet hozott és erőt képvisel az Atlanti-óceán mindkét partján.

,,Együtt erősebbek és nagyobb biztonságban vagyunk a globális kihívások kezelése érdekében" – fogalmazott Kallas, majd hozzátette: ,,várjuk a partnerségünk folytatását".

Mark Rutte NATO-főtitkár a közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta, Trump elnökkel a katonai szövetség újra többet fog fordítani a védelmi kiadásokra és felgyorsítja a védelmi gyártást. "Együtt érhetjük el a békét az erőn keresztül a NATO segítségével" – tette hozzá az X-en közzétett üzenetében a NATO főtitkára.

Klaus Iohannis gratulált Donald Trump elnöki beiktatásához
,,Románia, az Amerikai Egyesült Államok szoros stratégiai partnere, sok sikert kíván önnek ehhez a fontos új megbízatáshoz. Erős és élénk transzatlanti kapcsolatra van szükségünk, az EU és az USA közös biztonságának és jólétének érdekében” – írta az államfő az X közösségimédia-platformon.
Marcel Ciolacu kormányfő a Facebookon közzétett üzenetében úgy fogalmazott, hogy Trump visszatérése az Egyesült Államok élére történelmi pillanat, amelynek ,,pozitív visszhangja lesz” Romániára nézve.
Felidézte, hogy két alkalommal folytatott telefonbeszélgetést a hétfőn beiktatott amerikai elnökkel – egyszer Budapesten, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen –, és Trump arról biztosította, hogy Románia mind a biztonság, mind a fejlesztések tekintetében ,,napirendjén szerepel”.
,,Románia miniszterelnökeként együtt fogok dolgozni az új washingtoni vezetéssel, hogy stratégiai partnerségünket erősebbé tegyük, mint valaha” – írta bejegyzésében Ciolacu. Hozzátette: a román félnek partnereivel, a NATO-val és az Európai Unióval meg kell találnia a megoldásokat a közös kihívásokra, hogy biztosíthassák polgáraik jólétét, valamint a regionális és nemzetközi biztonságot

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 15., kedd

J.D. Vance: Európának sem jó, ha csak Amerikára bízza saját biztonságát

J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.

J.D. Vance: Európának sem jó, ha csak Amerikára bízza saját biztonságát
2025. április 15., kedd

A holland rendőrség őrizetbe vette az ötödik gyanúsítottat is a dák műkincsek elrablásának ügyében

A holland rendőrség kedden bejelentette, hogy letartóztattak egy ötödik gyanúsítottat a dák műkincsek elrablásának ügyében.

A holland rendőrség őrizetbe vette az ötödik gyanúsítottat is a dák műkincsek elrablásának ügyében
2025. április 15., kedd

Amerikai különmegbízott: Putyin kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne

Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.

Amerikai különmegbízott: Putyin kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne
2025. április 15., kedd

J. D. Vance ismét rendre utasította Zelenszkijt

Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.

J. D. Vance ismét rendre utasította Zelenszkijt
2025. április 15., kedd

Dák műkincsek: derűlátók a holland nyomozók, szerintük meglesznek az ellopott műtárgyak

Elő fognak kerülni a Hollandiában, az asseni Drents Múzeumból még az év elején ellopott, Romániából származó dák műtárgyak – vélekedik a nyomozás egyik vezetője.

Dák műkincsek: derűlátók a holland nyomozók, szerintük meglesznek az ellopott műtárgyak
2025. április 15., kedd

Nem korlátozza a Harvard a politikai aktivizmust, dollármilliárdoktól esik el

Az amerikai szövetségi kormány több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be hétfőn a Harvard Egyetem számára, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.

Nem korlátozza a Harvard a politikai aktivizmust, dollármilliárdoktól esik el
2025. április 15., kedd

Izrael újabb tűzszüneti javaslatot tett, a Hamász terrorszervezet nem fogadja el a feltételeket

A közvetítő Egyiptom és Katar új izraeli javaslatot terjesztett a Hamász elé a gázai tűzszünetről – közölte hétfőn az egyiptomi állami Al Qahera News TV, de egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint a javaslat legalább két eleme nem elfogadható.

Izrael újabb tűzszüneti javaslatot tett, a Hamász terrorszervezet nem fogadja el a feltételeket
2025. április 15., kedd

Trump: az ukrajnai háborúért Putyin mellett Biden és Zelenszkij is felelős

Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn.

Trump: az ukrajnai háborúért Putyin mellett Biden és Zelenszkij is felelős
2025. április 14., hétfő

Férfi vagy nő, felfüggeszthető állampolgárság, gyülekezés: alkotmányt módosított az Országgyűlés

Elfogadta Magyarország alaptörvényének tizenötödik módosítását hétfőn az Országgyűlés. Az alkotmánymódosítás ellen utcára vonult az ellenzék Budapesten, rendőrségi intézkedésre is sor került.

Férfi vagy nő, felfüggeszthető állampolgárság, gyülekezés: alkotmányt módosított az Országgyűlés
2025. április 14., hétfő

Az oroszok állítják: ukrán katonákat, nem civileket öltek Szumiban

A Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére mért csapást az orosz hadsereg két Iszkander-M rakétával vasárnap az ukrajnai Szumi városban a moszkvai tárca szerint.

Az oroszok állítják: ukrán katonákat, nem civileket öltek Szumiban