Fotó: Twitter/X/Andrei Muraru
Alaposan elfajult az a nyilatkozatpárbaj, amely Mircea Ciolacu román miniszterelnök és Andrei Muraru, Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete között robbant ki, miután Muraru bírálta a kormányfőt, amiért az – szerinte – kihagyta őt amerikai látogatásának programjából.
2023. december 05., 12:022023. december 05., 12:02
Muraru még vasárnap egy fogadáson, amelyen Ciolacu az amerikai román közösség képviselőivel találkozott, arról beszélt: az ő szerepe a látogatásban a fogadással véget is ért, mivel a miniszterelnök úgy döntött, hogy szükségtelen a nagykövetség munkatársainak részvétele a következő napok politikai találkozóin.
Erre reagálva Marcel Ciolacu először türelemre intette Murarut.
„Nem hiszem, hogy nagy különbség van a politika és a diplomácia között, és szilárdan meg vagyok győződve arról, hogy a nagykövet úr még nem vesztette el a türelmét, ahogy én sem vesztettem el az enyémet sokszor nehezebb helyzetekben. A lényeg az, hogy mindannyian a saját küldetésünkre koncentráljunk egy Románia számára fontos pillanatban, és kevésbé a saját érdekeinkre vagy személyes nézeteinkre” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Később viszont már jóval keményebben fogalmazott.
Az Antena3 hírcsatornának nyilatkozva
„Nem volt semmilyen megbeszélésem a nagykövettel, és úgy gondolom, hogy hosszabb ideig nem is lesz. Először is, a külügyminiszter kíséretében jöttem ide, ő a román diplomácia legfőbb képviselője, nem volt lehetőségünk megbeszélni, hogy a következő napon milyen lesz a képviselet, ezért mondtam, hogy néha jó, ha türelmesek vagyunk. A nagykövet méltatlansága és érzelmi reakciója azonban nem tette alkalmassá arra, hogy nagykövet legyen” – szögezte le Ciolacu, aki azt is kijelentette: ha nem az államfő döntene az ügyben, hanem ő, akkor „egyértelműen” visszahívná Murarut a nagyköveti tisztségből.
A történelmi tanulmányokat végzett Andrei Muraru hét évig Klaus Iohannis elnök tanácsadója volt, majd 2021-ben Románia amerikai nagykövetévé nevezték ki.
Az intézmény 2006-os alapítása óta a Kommunizmus Bűneinek Vizsgálatával és a Román Száműzetés Emlékezetével Foglalkozó Intézetben (IICCMER) dolgozott, különböző pozíciókat töltött be, a szakértő-kutatótól az ügyvezető elnökig (2012-2014). 2006-2009 között a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadója és a Román Nemzeti Levéltár főigazgatójának tanácsadója volt. Tagja volt a Román Televízió igazgatótanácsának (2014).
Andrei Muraru a Politikai és Közigazgatási Főiskola (Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Integráció Tanszék) egyetemi tanára és a romániai Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet tudományos kutatója.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!