Fotó: Twitter/X/Andrei Muraru
Alaposan elfajult az a nyilatkozatpárbaj, amely Mircea Ciolacu román miniszterelnök és Andrei Muraru, Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete között robbant ki, miután Muraru bírálta a kormányfőt, amiért az – szerinte – kihagyta őt amerikai látogatásának programjából.
2023. december 05., 12:022023. december 05., 12:02
Muraru még vasárnap egy fogadáson, amelyen Ciolacu az amerikai román közösség képviselőivel találkozott, arról beszélt: az ő szerepe a látogatásban a fogadással véget is ért, mivel a miniszterelnök úgy döntött, hogy szükségtelen a nagykövetség munkatársainak részvétele a következő napok politikai találkozóin.
Erre reagálva Marcel Ciolacu először türelemre intette Murarut.
„Nem hiszem, hogy nagy különbség van a politika és a diplomácia között, és szilárdan meg vagyok győződve arról, hogy a nagykövet úr még nem vesztette el a türelmét, ahogy én sem vesztettem el az enyémet sokszor nehezebb helyzetekben. A lényeg az, hogy mindannyian a saját küldetésünkre koncentráljunk egy Románia számára fontos pillanatban, és kevésbé a saját érdekeinkre vagy személyes nézeteinkre” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Később viszont már jóval keményebben fogalmazott.
Az Antena3 hírcsatornának nyilatkozva
„Nem volt semmilyen megbeszélésem a nagykövettel, és úgy gondolom, hogy hosszabb ideig nem is lesz. Először is, a külügyminiszter kíséretében jöttem ide, ő a román diplomácia legfőbb képviselője, nem volt lehetőségünk megbeszélni, hogy a következő napon milyen lesz a képviselet, ezért mondtam, hogy néha jó, ha türelmesek vagyunk. A nagykövet méltatlansága és érzelmi reakciója azonban nem tette alkalmassá arra, hogy nagykövet legyen” – szögezte le Ciolacu, aki azt is kijelentette: ha nem az államfő döntene az ügyben, hanem ő, akkor „egyértelműen” visszahívná Murarut a nagyköveti tisztségből.
A történelmi tanulmányokat végzett Andrei Muraru hét évig Klaus Iohannis elnök tanácsadója volt, majd 2021-ben Románia amerikai nagykövetévé nevezték ki.
Az intézmény 2006-os alapítása óta a Kommunizmus Bűneinek Vizsgálatával és a Román Száműzetés Emlékezetével Foglalkozó Intézetben (IICCMER) dolgozott, különböző pozíciókat töltött be, a szakértő-kutatótól az ügyvezető elnökig (2012-2014). 2006-2009 között a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadója és a Román Nemzeti Levéltár főigazgatójának tanácsadója volt. Tagja volt a Román Televízió igazgatótanácsának (2014).
Andrei Muraru a Politikai és Közigazgatási Főiskola (Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Integráció Tanszék) egyetemi tanára és a romániai Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet tudományos kutatója.
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.
Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter pontosabban meg nem határozott jogi és politikai lépésekre utasította minisztériumát Emmanuel Macron francia elnökkel szemben – jelentette be X-en a miniszter vasárnap.
szóljon hozzá!