Fotó: Twitter/X/Andrei Muraru
Alaposan elfajult az a nyilatkozatpárbaj, amely Mircea Ciolacu román miniszterelnök és Andrei Muraru, Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete között robbant ki, miután Muraru bírálta a kormányfőt, amiért az – szerinte – kihagyta őt amerikai látogatásának programjából.
2023. december 05., 12:022023. december 05., 12:02
Muraru még vasárnap egy fogadáson, amelyen Ciolacu az amerikai román közösség képviselőivel találkozott, arról beszélt: az ő szerepe a látogatásban a fogadással véget is ért, mivel a miniszterelnök úgy döntött, hogy szükségtelen a nagykövetség munkatársainak részvétele a következő napok politikai találkozóin.
Erre reagálva Marcel Ciolacu először türelemre intette Murarut.
„Nem hiszem, hogy nagy különbség van a politika és a diplomácia között, és szilárdan meg vagyok győződve arról, hogy a nagykövet úr még nem vesztette el a türelmét, ahogy én sem vesztettem el az enyémet sokszor nehezebb helyzetekben. A lényeg az, hogy mindannyian a saját küldetésünkre koncentráljunk egy Románia számára fontos pillanatban, és kevésbé a saját érdekeinkre vagy személyes nézeteinkre” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Később viszont már jóval keményebben fogalmazott.
Az Antena3 hírcsatornának nyilatkozva
„Nem volt semmilyen megbeszélésem a nagykövettel, és úgy gondolom, hogy hosszabb ideig nem is lesz. Először is, a külügyminiszter kíséretében jöttem ide, ő a román diplomácia legfőbb képviselője, nem volt lehetőségünk megbeszélni, hogy a következő napon milyen lesz a képviselet, ezért mondtam, hogy néha jó, ha türelmesek vagyunk. A nagykövet méltatlansága és érzelmi reakciója azonban nem tette alkalmassá arra, hogy nagykövet legyen” – szögezte le Ciolacu, aki azt is kijelentette: ha nem az államfő döntene az ügyben, hanem ő, akkor „egyértelműen” visszahívná Murarut a nagyköveti tisztségből.
A történelmi tanulmányokat végzett Andrei Muraru hét évig Klaus Iohannis elnök tanácsadója volt, majd 2021-ben Románia amerikai nagykövetévé nevezték ki.
Az intézmény 2006-os alapítása óta a Kommunizmus Bűneinek Vizsgálatával és a Román Száműzetés Emlékezetével Foglalkozó Intézetben (IICCMER) dolgozott, különböző pozíciókat töltött be, a szakértő-kutatótól az ügyvezető elnökig (2012-2014). 2006-2009 között a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadója és a Román Nemzeti Levéltár főigazgatójának tanácsadója volt. Tagja volt a Román Televízió igazgatótanácsának (2014).
Andrei Muraru a Politikai és Közigazgatási Főiskola (Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Integráció Tanszék) egyetemi tanára és a romániai Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet tudományos kutatója.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!