Átvették a hatalmat a demokraták az amerikai kongresszusban
Fotó: Krónika
• Nancy Pelosi, az amerikai képviselõház leendõ demokrata párti elnöke szerint Washington nem folytathatja „katasztrofális iraki politikáját”. Pelosi lesz az elsõ nõ az Egyesült Államok történetében, aki a képviselõház elnöke lehet januártól, miután a demokraták tizenkét év óta elsõ ízben szerezték meg a többségi irányítást a keddi kongresszusi választásokon. A választások utáni elsõ sajtótájékoztatóján Washingtonban Pelosi világossá tette, hogy a Demokrata Párt változást akar, de azt is hangsúlyozta, együttmûködést keresnek az elnökkel, kétpártiságban gondolkodnak.
2006. november 09., 00:002006. november 09., 00:00
„Nem folytathatjuk ezt a katasztrofális iraki politikát, amely nem tette biztonságosabbá Amerikát, és nem vitt stabilitást a régióba” – mondta. A kaliforniai képviselõ arról beszélt, hogy a választás lezárult, az emberek véleményt mondtak, nem lehet kérdés, hogy az elnök együtt akar-e mûködni velük vagy sem. Hasonlóan nyilatkozott Howard Dean, a Demokrata Párt elnöke is, aki szerint a szavazópolgárok arra adtak megbízást a választottaknak, hogy másképp kezeljék az iraki problémakört. George Bush elnök második mandátuma közepén veszíti el politikai támogatottságát az amerikai törvényhozásban. Larry Sabato politikai szakértõ úgy fogalmazott, hogy a kongresszusi demokrata gyõzelem után Bush „fél lábára sánta kacsához hasonlít”, és ha a demokraták a szenátusban is megszerzik a többséget, akkor „teljesen nyomorék” lesz. George Bush az utóbbi hetek eldurvult hangnemû kampányában élesen támadta a Demokrata Párt vezetõit, mint akik alkalmatlanok az ország irányítására, gyõzelmük a terroristák diadalát és adóemelést jelentene. Az amerikai elnök tegnapi sajtótájékoztatóján csalódásának adott hangot a republikánusok választási veresége miatt, ugyanakkor gratulált a demokratáknak a gyõzelemhez. Az államelnöki hivatal egyik szóvivõje szerint Bush telefonon gratulált a kongresszusban többségbe került demokratáknak, a párt néhány vezetõjét pedig ebédre hívta a Fehér Házba. A szóvivõ elmondta, a beszélgetés során a demokrata politikusok „nagyon barátságosak” voltak, Bush pedig megígérte, hogy együttmûködik velük. Ennek ellenére politikai szakértõk úgy nyilatkoztak az amerikai hírtelevíziókban, hogy George Bush elnök és tanácsadói valószínûleg nem nyitottak arra, hogy lényegi változtatásokat hajtsanak végre a kormány politikáján, a kampány során pedig olyan nyilatkozatokat tettek, amelyek alapján kevés kérdésben mutatkozik lehetõség egyetértésre a republikánusok és a demokraták között.
Lemondott Donald Rumsfeld Lemond tisztségérõl Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter republikánus párti tisztségviselõk tegnapi közlése szerint, akik utódjaként Robert Gatest, a Központi Hírszerzõ Ügynökség (CIA) volt vezetõjét valószínûsítik. Az Egyesült Államokban is népszerûtlenné vált iraki háború „építészének”, feltétlen és elkötelezett hívének számító Rumsfeld távozását hamarosan George Bush elnök jelenti be, a demokraták elõretörését hozó félidõs kongresszusi választások másnapján. Rumsfeld hat évet töltött az amerikai védelmi tárca élén George Bush elnök mellett.
Washington, a senki földje A választásokon Washington lakói nem vettek részt, mivel nincs választójoguk a kongresszusi választásokon. Az elnöki mandátum közepére esõ félidõs választásokon a mintegy 200 millió szavazásra jogosult amerikai a kongresszusi alsóház – a 435 tagú képviselõház – összes tagját és a felsõház – a 100 tagú szenátus – egyharmadát, azaz 33 szenátort választhatta meg. Washingtonnak nincs képviselõje sem a képviselõházban, sem a szenátusban, csak egy szavazati joggal nem rendelkezõ választott megfigyelõje az elõzõben. Ennek az az oka, hogy Washington D. C. (District of Columbia) területe nem tartozik egyetlen szövetségi államhoz sem, márpedig a törvényhozásba csak az ötven szövetségi állam küldhet képviselõt, illetve szenátort. Washington D. C. jogállása szerint szövetségi terület, amely a kongresszus közvetlen igazgatása alatt áll.
-----------
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap elismerte, hogy egy egységének katonái szakmai hibákat követtek el, amikor márciusban lelőttek tizenöt palesztin mentőápolót, illetve tűzoltót a Gázai övezetben – noha az IDF szerint Hamász-tagok is voltak közöttük.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem adott parancsot a rövid húsvéti tűzszünet meghosszabbítására a korábban bejelentett időkereten túl – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.