Wittmann Rudolf lehet az ukrajnai háború első román állampolgárságú katonaáldozata
Fotó: Wittman Rudolf/Facebook
Életét vesztette az orosz–ukrán háborúban vasárnap az ukrán oldalon harcoló aradi zsoldos, Wittman Rudolf – írta az Aradihírek.ro. A román külügyminisztérium szerdán megerősítette az aradi férfi elhunytáról szóló sajtóbeszámolókat.
2023. október 25., 11:052023. október 25., 11:05
2023. október 26., 17:302023. október 26., 17:30
A Csiky Gergely Főgimnázium volt diákja 27 évesen esett el a fronton. Amint a specialarad.ro portál írta,
Az aradi fiatalember a Francia Idegenlégióban szolgált, majd a háború kirobbanása után jelentkezett az ukrán hadseregnél
Fotó: forrás: Facebook
A lap szerint Wittman Rudolf korábban a Francia Idegenlégióban szolgált. Közösségi oldalán posztolt bejegyzésben búcsúzott el az elesett fiatalembertől az aradi Nightmare-Airsoft Squad egyesület. „Sajnálattal közöljük, hogy ma elbúcsúzunk egy baráttól, bajtárstól, testvértől, aki nagy űrt hagy maga után a csapatunkban és a lelkünkben! Könnyű utat a mennybe, Rudolf!” – olvasható a légfegyverekkel játszott hobbi-sportra szakosodott szervezet román nyelvű posztjában. Ebben is megemlítik, hogy Rudolf az idegenlégióban szolgált, majd „a kihívásnak engedve” jelentkezett az ukrajnai háborúban.
A román külügyminisztérium szerdán megerősítette az aradi férfi elhunytáról szóló sajtóbeszámolókat. A bukaresti tárca közölte, hogy az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint életét vesztette egy román állampolgár Ukrajnában. „A külügyminisztérium Románia Csernyivciben (Cernăuți) működő főkonzulátusán konzuli segítséget nyújtott az elhunyt földi maradványainak hazaszállítása érdekében, kiállítva az ilyenkor szükséges dokumentumokat” – áll a román külügyminisztérium közleményben.
Fotó: Nightmare-Airsoft SQUAD ARAD/Facebook
Marcus Jivan, Rudolf aradi barátja szerint az elhunyt fiatalember rendkívül jólelkű, hatalmas igazságérzettel megáldott ember volt, aki tisztelte a fegyelmet, a hadsereget. „Amikor tavaly kirobbant a háború, azt mondta, hogy nem maradhat közömbös. Többször is megkérdeztem, biztosan ezt akarja-e, kockáztatni kívánja-e az életét a fronton, és ő a meggyőződését fejezte ki, miszerint tennie kell valamit egy országért, amely szenved” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Jivan, aki airsoftosként ismerkedett meg Rudolffal tíz évvel ezelőtt, és nagyon jó barátok lettek. A férfi elmondta, tavaly Wittman eredetileg vonattal akart Ukrajnába utazni, de ő vállalta, hogy elviszi, és a román-ukrán határig szállította autóval.
„Úgy ment el, hogy ezért nem kapott fizetséget, majd kevesebb mint egy év elteltével az ukrán különleges erők kötelékébe került. Roppant ambíciózus, határozott volt, bármit tett” – jelentette ki Marcus Jivan, aki a világhálón keresztül tartotta a kapcsolatot Wittman Rudolffal. Legutóbb múlt csütörtökön beszélgettek. Közösségi oldalán posztolt bejegyzésben búcsúzott az aradi férfitól ukrán barátnője is, akivel már ott ismerkedett meg. „Az életedet adtad Ukrajnáért, egy olyan háborúban, amely nem is kellett volna a tied legyen, de itt voltál, hogy legyen jövőnk… A legjobb ember vagy, akivel valaha találkoztam az életben; nem lenne elegendő azt mondanom, hogy szeretlek, ez több volt szerelemnél. (...) Te a hősöm vagy, és Ukrajnáé…” – írta az Ivanna nevű lány.
Wittmann Rudolf az első román állampolgárságú áldozata az Oroszország által tavaly februárban kirobbantott háborúnak Ukrajnában. Sajtóinformációk szerint az elmúlt másfél év során mintegy 1500 román állampolgárságú zsoldos harcolt az ukrán hadsereg kötelékeiben.
Volodimir Zelenszkij szerint az Oroszország katonai támadása ellen védekező Ukrajna számára csak az ország területének teljes felszabadítása fogadható el, ehhez kéri a nemzetközi közösség további támogatását.
Oroszország 13 Sahid típusú önmegsemmisítő drónnal, egy irányított H-59 rakétával és egy azonosítatlan drónnal támadta meg Ukrajnát hétfőre virradó éjjel, a légvédelem valamennyit a levegőben megsemmisítette – közölte az ukrán légierő a Telegramon.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!