Az Egyesült Államok bagdadi stratégiájának módosítását javasolja a washingtoni bizottság.
Az Irakban állomásozó amerikai csapatok többségének fokozatos kivonását javasolja az a washingtoni kétpárti bizottság, amelyet azért hoztak létre James Baker egykori republikánus külügyminiszter és Lee Hamilton volt demokrata párti képviselő vezetésével, hogy alternatív javaslatokat tegyen az Egyesült Államok jövendő Irak-politikájára. A 79 ajánlást tartalmazó jelentést tegnap adták át George Bush elnöknek.
A dokumentum azt ajánlja, hogy az Egyesült Államok az iraki helyzet függvényében, 2008 első negyedévéig vonja ki harcoló egységeit az iraki hadszíntérről, mivel „az amerikai csapatok fő feladatául az iraki hadsereg támogatását kell megjelölni, az iraki erőknek pedig át kell venniük a hadműveletek lebonyolítását”. A fokozatos kivonulással kapcsolatos ajánláson kívül a bizottság nem javasol pontos menetrendet az Irakban állomásozó amerikai csapatok kivonására.
Nyomásgyakorlás Bagdadra
A Fehér Ház szóvivője szerint a nyolc hónappal ezelőtt felállított Baker-Hamilton bizottság azt is javasolja George Bush amerikai elnöknek, hogy kezdeményezzen közvetlen párbeszédet Szíriával és Iránnal az iraki helyzet rendezése érdekében, és szervezzenek egy regionális konferenciát, amelyen az Irakkal szomszédos országok is részt vesznek.
A testület ajánlásai között szerepel az is, hogy az amerikai hadsereg fokozza erőfeszítéseit az iraki katonai erők kiképzésében, hogy azok képesek legyenek biztosítani országuk védelmét.
A bizottság egyik ajánlása szerint az Egyesült Államoknak nyomást kell gyakorolnia Irakra, Bush elnöknek pedig figyelmeztetnie kellene a bagdadi kormányt, hogy elveszítheti az Egyesült Államok „politikai, katonai és gazdasági” támogatását, ha nem mutat fel érdemi előrelépést az iraki közbiztonság javítása, illetve a nemzeti megbékélés megteremtése tekintetében.
A jelentés szerint az iraki helyzet súlyos, és ha továbbra is romlani fog, súlyos következményekre lehet számítani. A káosz felé csúszás az iraki kormány bukását vonhatja maga után és humanitárius katasztrófát eredményezhet. „A szunniták és siíták közti összecsapások fokozódhatnak, az al-Kaida propaganda-győzelmet arathat, az Egyesült Államok globális pozíciója pedig gyengülhet” – fogalmaznak a jelentés kidolgozói.
A Washington Post című amerikai lap szerint több bizottsági tag is arra a következtetésre jutott az iraki helyzet tanulmányozása közben, hogy az iraki háború lényegében már elveszett.
A Baker-Hamilton bizottság megállapításai szerint az egyre súlyosabb iraki helyzetben nem állhat be javulás anélkül, hogy az amerikai vezetés megújítsa elkötelezettségét az izraeli-palesztin konfliktus megoldása iránt. „Az Egyesült Államok nem valósíthatja meg közel-keleti célkitűzéseit, ha nem törődik közvetlenül az izraeli-palesztin konfliktussal és a térségbeli instabilitással”, áll a jelentésben, amely közvetlen tárgyalásokat javasol Izraellel, a palesztin vezetéssel, Libanonnal és Szíriával.
Bush komolyan veszi a jelentést
George Bush tegnap megígérte, hogy „nagyon komolyan” tanulmányozni fogja az Egyesült Államok iraki stratégiaváltásáról szóló jelentést, amelyet James Baker egykori külügyminiszter adott át tegnap az amerikai elnöknek. George Bush kijelentette ugyan, hogy várhatóan nem fog egyetérteni a dokumentum minden ajánlásával, de hangsúlyozta: a „nagyon érdekes javaslatokat” tartalmazó szigorú helyzetelemzés teljes komolyságra számíthat az amerikai adminisztráció részéről, szögezte le az elnök.
Irak méltatlankodik, a demokraták helyeselnek
Iraki hivatalosságok igazságtalannak nevezték a bizottság jelentését. Mahmud Othman iraki kurd képviselő a Genfi Egyezményre hivatkozva az Egyesült Államok Irak iránti felelősségét hangsúlyozta, a bagdadi kormányfő egyik tanácsadója szerint pedig az amerikai kormánynak továbbra is támogatnia kellene a bagdadi kabinetet. „Nem hiszem, hogy az Egyesült Államok felfüggeszti a katonai támogatást, amíg iraki missziója nem ér véget. Szükségünk van Washington segítségére az előrelépéshez” – fogalmazott a tanácsadó. Haidar al-Ibadi kormánypárti képviselő szerint a bizottsági ajánlások többsége várható volt, de az amerikai támogatás megvonásával kapcsolatos fenyegetés nem.
Az amerikai Demokrata Párt a Bush-adminisztráció politikájának elutasításaként értékelte a bizottsági jelentést. Harry Reid, a demokraták szenátusi vezetője szerint a dokumentum azt bizonyítja, hogy a bizottság egyetért a republikánusok súlyos vereségét hozó november 7-i törvényhozási választások eredményével. A jelentés megerősíti a jelenlegi kormány iraki politikájának kudarcát, és azokat a stratégiaváltási módosításokat tartalmazza, amelyeket a választópolgárok is kívántak – szögezte le a demokrata politikus.