Fotó: Videófelvétel
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
2025. április 15., 20:522025. április 15., 20:52
Vance az UnHerd nevű, konzervatív irányzatú brit politikai hírportálnak telefonon adott, kedden megjelent nyilatkozatában visszautasította azokat a véleményeket, amelyek szerint Washington az orosz-ukrán konfliktusban Oroszország pártját fogná.
Az alelnök az Egyesült Államok és Európa biztonsági viszonyrendszeréről szólva úgy fogalmazott: ebben a kérdésben ugyanazt vallja, mint Charles de Gaulle néhai francia elnök, aki „szerette az Egyesült Államokat, de felismerte, csakúgy, mint én is, hogy
Vance szerint még negyedszázaddal ezelőtt is elmondható volt, hogy az európai hadseregek legalább saját országukat meg tudták volna védeni, ma már azonban a legtöbb európai országban nincs olyan fegyveres erő, amely érdemi védelmet tudna nyújtani.
Az amerikai alelnök szerint ez alól nyilvánvalóan kivételt jelent Nagy-Britannia, Franciaország és Lengyelország, de ezek is inkább olyan kivételek, amelyek erősítik a szabályt, mivel az európai vezetők radikális mértékben alulfinanszírozzák a nemzetbiztonságot, és ebben változást kell elérni.
Példaként említette a 2003-as iraki háborút, kijelentve: sok európai országnak igaza volt az invázióval kapcsolatban, és ha akkor az európaiak csak egy kicsit függetlenebbek lettek volna, és egy kicsit nagyobb hajlandóságuk lett volna arra, hogy kiálljanak véleményük mellett, akkor talán meg lehetett volna menteni a világot az Irak ellen Amerika vezetésével indított invázió stratégiai katasztrófájától.
„Nem akarom, hogy az európaiak megtegyenek bármit, amit az amerikaiak mondanak nekik. Nem hiszem, hogy ez szolgálná az érdeküket, és azt sem gondolom, hogy ez a mi érdekünkben állna” – fogalmazott az amerikai alelnök.
Donald Trump elnök vámpolitikájáról Vance azt mondta:
ugyanis az országok óriási többsége arra használta az amerikai piacot, hogy saját termékfeleslegüket felvegye.
Az orosz-ukrán konfliktusról szólva az amerikai alelnök kijelentette: mindig is annak a stratégiai felismerésnek igyekezett érvényt szerezni, hogy a háború befejezéséhez az orosz és az ukrán stratégiai célkitűzések megértése egyaránt szükséges.
Vance szerint ez nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok morálisan támogatja az Ukrajna elleni orosz inváziót, de „törekedni kell annak megértésére, hogy az oroszok hol húzták meg stratégiai határvonalaikat”.
„Ez nem gyümölcsöző retorika” – fogalmazott Vance az interjúban.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!