Vége az idillnek? Joe Biden amerikai elnök egyik párttársa keményen nekiment Netanjahunak
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Izraelben a kormánypárt elutasította, az ellenzék üdvözölte pénteken az amerikai szenátus demokrata vezetőjének izraeli választásokat sürgető, és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt bíráló beszédét.
2024. március 15., 12:422024. március 15., 12:42
2024. március 15., 12:482024. március 15., 12:48
„Izrael elvárja, hogy Chuck Schumer, az Egyesült Államok szenátusának többségi vezetője tartózkodjon az izraeli kormány aláásásától” – áll a Netanjahu vezette Likud párt frakciója csütörtöki közleményében, válaszul az amerikai politikus szavaira.
A Likud szerint Izrael nem banánköztársaság, hanem demokrácia, amely büszke arra, hogy Netanjahu miniszterelnököt választotta.
Naftali Bennett volt izraeli miniszterelnök szintén megszólalt, miszerint „határozottan ellenzi a külső politikai beavatkozást Izrael belügyeibe. Független nemzet vagyunk, nem banánköztársaság” – használta Bennett még jóval a Likud válasza előtt ezt a meghatározást.
– írta Mikál Hercog, Izrael egyesült államokbeli nagykövete Chuck Schumernek.
Beni Ganz, a hadikabinetben részt vevő Nemzeti Tábor nevű centrista pár vezetője hibának minősítette az amerikai megnyilatkozást. Izrael erős demokrácia, és csak polgárai határozzák meg vezetését és jövőjét – szögezte le.
„A legrosszabb az, hogy szándékosan teszi” – vádolta Lapíd a kormányfőt. Netanjahu komoly károkat okoz a háború megnyerésére és Izrael biztonságának fenntartására irányuló nemzeti erőfeszítésekben – tette hozzá, összhangban az amerikai szenátor véleményével. Jaír Golán, az izraeli baloldal meghatározó politikusa, élesnek, fájdalmasnak és példátlannak nevezve Schumer szavait, melyek szerinte azonban az izraeli közvélemény érzéseit tükrözik.
„Az izraeli kormány és annak vezetője politikai elszigeteltségbe, a stratégiai szövetségesünkkel fennálló kapcsolatok példátlan megtöréséhez és a háború teljes kudarcához vezet minket” – tette hozzá Golán.
Az amerikai fegyverek jogszerű használatára kötelezte magát az izraeli védelmi miniszter
Az amerikai fegyverek nemzetközi joggal összhangban lévő használatára kötelezte magát Joáv Galant izraeli védelmi miniszter Washingtonhoz intézett levelében.
A tárcvezető csütörtökön írta alá a levelet, melyben kötelezettséget vállalt a fegyverek jogszerű használatára a gázai harcokban, miután Joe Biden amerikai elnök kormánya felszólította Izraelt, hogy március közepéig adjon át nekik egy ilyen tartalmú kötelezvényt. Galant azt is vállalta, hogy Izrael megengedi az Egyesült Államok támogatta humanitárius segélyek beavatkozás nélkül bejutását a Gázai övezetbe. Biden február 8-án új nemzetbiztonsági memorandumot írt alá, melynek értelmében megkövetelték Izraeltől a kötelezettségvállalás elfogadását.
Noha az amerikai nemzetbiztonsági memorandum nem nevezte meg kifejezetten Izraelt, a demokrata szenátorok nyomására új politikát alakítottak ki, miután a szenátorok aggodalmukat fejezték ki az amerikai fegyverek gázai bevetése miatt.
Antony Blinken amerikai külügyminiszternek március 25-ig kell tájékoztatnia az amerikai kongresszust arról, hogy megbízhatóak-e az izraeli vállalások. Ha Blinken nem hagyja jóvá a levelet, akkor késlekedhetnek az Izraelnek szánt amerikai fegyverek.
Az izraeli hadikabinet az amerikai kérésre válaszul hatalmazta fel a védelmi minisztert a kötelezettségvállalási nyilatkozat aláírására, melyet átadtak Jack Lowe-nak, az Egyesült Államok izraeli nagykövetének.
Biden elnök február eleji memoranduma szerint mielőtt amerikai fegyvereket szállítanak bármely országnak, az adott országnak írásos és megbízható kötelezettséget kell vállalnia, hogy ezeket a fegyvereket csak a nemzetközi joggal összhangban használja, valamint hogy engedélyezi, és nem zavarja az amerikai humanitárius segélyek szállítását vagy az amerikai támogatásban részesülőket.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!