Aggódnak. Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának leköszönő elnöke (középen) szerint Kína nemzetközi biztonságban betöltött szerepe Oroszország ukrajnai háborújának támogatása miatt kifogásolható
Fotó: NATO.int
A NATO-t mélyen aggasztja Kína nemzetközi biztonságban betöltött szerepe, mivel az ázsiai ország hadiipari bázisa növekszik, és aktívan támogatja az orosz hadiipari komplexumot, ami magában foglalja a minden átláthatóságot nélkülöző nukleáris arzenált is – jelentette ki Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának leköszönő elnöke csütörtökön Brüsszelben.
2025. január 17., 10:202025. január 17., 10:20
A NATO-tisztségviselő a Katonai Bizottság tanácskozását lezáró sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szövetség konkrét jelzést küldött Pekingnek arra vonatkozóan, hogy „nem lehetséges számára jó kapcsolatokat fenntartani a Nyugattal, miközben szítja a háborút Európában”.
Mint mondta,
„Ez egységes, határozott választ igényel. Ezért fordítunk több időt és energiát a katonai együttműködésre, az interoperabilitásra, valamint a partnereinkkel folytatott tudás- és szakértelemcserére. Tanácskozásunk során kifejezetten azt vizsgáltuk, hogyan tudunk együttesen fellépni világszerte az instabilitás ellen, és hogyan tudjuk egymást erősíteni” – jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy ez különösen vonatkozik az Ukrajnával való kapcsolatokra, és a katonai bizottság megerősítette, hogy
Rob Bauer elmondta továbbá, hogy a tanácskozáson megvitatták a NATO 2030-ig megvalósítandó céljait és a képességek „igazságosabb” elosztását.
Hangsúlyozta, hogy
Christopher Cavoli tábornok, a szervezet európai erőinek főparancsnoka nyilatkozatában elmondta, hogy a NATO szövetségi hadműveleti parancsnoksága (ACO) jelentős átalakuláson ment keresztül, a kollektív védelem modernizálásának érdekében a szerkezeti elemeket, folyamatokat és eljárásokat is korszerűsítették.
Hozzátette, hogy 2025-ben közel 100 gyakorlatot terveznek, köztük kulcsfontosságú eseményeket, amelyek a felkészültséget és a készenlétet javítják.
Emellett a NATO megkezdte az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatás és képzés koordinációját egy új központtal Németországban, elősegítve Ukrajna NATO-szabványokhoz való igazodását.
Pierre Vandier tengernagy, a NATO átalakítási és modernizációs folyamataiért felelős főparancsnoka kiemelte: a szövetség háborús versenyben van, ami azt jelenti, hogy gyorsabb átalakulásra és alkalmazkodásra van szükség az ellenség megelőzése érdekében.
Véleménye szerint
Mint mondta, az átalakulás a NATO védelmi tervezési folyamatán és innovációkon keresztül valósul meg, ami magában foglalja a robotika, mesterséges intelligencia, kvantumtechnológia és új szenzorok felhasználását.
Hangsúlyozta: fontos cél, hogy az ipar számára láthatóvá tegyék a jövőbeli képességigényeket, elősegítve a gyors fejlesztést.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök Zelenszkijjel folytatott találkozóján bejelentette, hogy Nagy-Britannia 4,5 milliárd font értékű katonai segítséget nyújt az idén Ukrajnának.
Késes támadást követtek el egy kelet-szlovákiai gimnáziumban, két ember meghalt, többen megsebesültek – jelentette csütörtökön a TV Markíza szlovák kereskedelmi televízió a rendőrség és a mentők közléseit idézve.
Románia tíz helyet esett vissza a Global Firepower című védelmi szakkiadvány 2025-ös rangsorában, amely évente több mutató alapján rangsorolja a világ legerősebb hadseregeit.
Alig néhány nappal Donald Trump leendő amerikai elnök beiktatása előtt, szerda estére sikerült elérni a fegyverszüneti megállapodást Izrael és a Hamász terrorszervezet között. De miről is szól pontosan az egyezmény?
Oroszország azt fogja követelni, hogy Ukrajna szakítsa meg kapcsolatait a NATO-val, és váljon „semleges állammá, korlátozott hadsereggel” a Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel folytatott tárgyalások során – jelentette a Bloomberg szerd&am
Az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti, vasárnap életbe lépő tűzszüneti megállapodás bejelentése ellenére a palesztin fegyveresek folytatták rakétatámadásaikat a Gázai övezetből, Izrael viszont válaszcsapásokat mért oda ezekért.
Cáfolta Andrei Muraru, Románia amerikai nagykövete az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu állításait, miszerint meghívták Donald Trump elnök beiktatási ünnepségére, de ő visszautasította azt.
Grönlandra tartozik, hogy a függetlenségéről döntsön – közölte szerdán Mette Frederiksen dán miniszterelnök, bejelentve, hogy a nap folyamán erről beszélt telefonon Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel.
Kijev támogatja az Ukrajnába telepítendő európai katonai kontingens elképzelését, a kezdeményezés azonban egy nagyobb garanciacsomag egyik eleme kell, hogy legyen – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Agresszív propagandának minősítette szerdán a bukaresti külügyminisztérium Nyikolaj Patrusev, Vlagyimir Putyin orosz államfő tanácsadójának nyilatkozatait. A román külügyminisztérium szerint Moszkva hibrid akciókat hajt végre Moldova Köüztársaság ellen.
szóljon hozzá!