A Hamász ujjong, az izraeli vezetők háborognak, miután a Nemzetközi Bíróság úgy gondolja: a megszállás sérti a nemzetközi jogot

A Hamász ujjong, az izraeli vezetők háborognak, miután a Nemzetközi Bíróság úgy gondolja: a megszállás sérti a nemzetközi jogot

Kemény ítélet. A Nemzetközi Bíróság szerint Izrael telepes politikája és a természeti erőforrások felhasználása a megszállt palesztin területeken sérti a nemzetközi jogot

Fotó: Hágai bíróság/Twitter

Üdvözölte a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet pénteken a Nemzetközi Bíróság (ICJ) ítéletét, amely szerint Izrael törvénytelenül tartja megszállva az 1967 óta elfoglalt palesztin területeket, és felszólított annak azonnali alkalmazására a helyszínen.

Hírösszefoglaló

2024. július 20., 09:102024. július 20., 09:10

2024. július 20., 09:342024. július 20., 09:34

A Hágában kiadott, nem kötelező érvényű vélemény a nemzetközi közösséget „arra kötelezi, hogy azonnal cselekedjen a megszállás megszüntetése érdekében”, különösen a Gázai övezetben zajló háború fényében – áll a Hamász közleményében.

Izraelben viszont heves felháborodást váltott ki az ítélet.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök kijelentette: a zsidó nép nem megszálló saját földjén.

„A zsidó nép nem megszálló a saját földjén – sem örök fővárosunkban, Jeruzsálemben, sem őseink földjén, Júdeában és Szamáriában” – hangoztatta Netanjahu Ciszjordánia bibliai neveit használva.

„Semmilyen hazug hágai döntés nem fogja elferdíteni ezt a történelmi igazságot, és ugyanígy megkérdőjelezhetetlen az izraeliek letelepedésének jogszerűsége szülőföldünk bármely területén” – tette hozzá, egyenlőséget téve az Izrael 1948-as tűzszüneti vonalain belüli, és az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordánia között.

Idézet
A hágai bíróság döntése sokadik alkalommal bizonyítja, mennyire határozottan antiszemita és politikai szervezetről van szó. Nem fogadjuk el tőlük az erkölcsi prédikációt, eljött a kormányzás és a szuverenitás ideje”

– szögezte le Itamár Bengvír, a jobboldali Zsidó Erő párt vezetője, a kormány belbiztonsági minisztere. Becalel Szmotrics, a jobboldali telepespárt, a Vallásos Cionisták elnöke Ciszjordánia annektálására is felszólított a hágai döntés nyomán: „Szuverinitást most!” – mondta. Jiszráel Kac külügyminiszter „torznak, egyoldalúnak és alapvetően hibásnak” nevezte a hágai döntést. Hozzátette, hogy figyelmen kívül hagyja „az Izrael földjén élő zsidó nép történelmi jogait és a helyi valóságot, az Izraelt sújtó biztonsági fenyegetéseket”.

Beni Ganz, a Nemzeti Tábor centrista párt elnöke is visszautasította a nemzetközi bíróság határozatát.

Idézet
Újabb bizonyítéka a külső beavatkozásnak, amely nemcsak a regionális biztonság és stabilitás ellen hat, és figyelmen kívül hagyja az október 7-i mészárlást és a ciszjordániai terrort, hanem egy újabb példája a politikai konfliktus jogi kérdéssé változtatásának is”

– vélekedett Ganz.

Avigdor Liberman, az ellenzéki jobboldali Izrael a Hazánk nevű párt elnöke antiszemitának és képmutatónak nevezte a hágai bíróságot, Juli Edelstein, az izraeli parlament külügyi és biztonsági bizottságának elnöke pedig illuzórikusnak és aljasnak minősítette a döntést, amely szerinte ösztönzi a terrorizmust.

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) pénteken kihirdetett véleménye szerint Izrael telepes politikája és a természeti erőforrások felhasználása a megszállt palesztin területeken sérti a nemzetközi jogot,

Izraelnek jóvátételt kell fizetnie a palesztinoknak a megszállás által okozott károkért.

A Nemzetközi Bíróság februárban tartott meghallgatást annak nyomán, hogy az ENSZ Közgyűlése 2022 decemberében nagy többséggel megszavazta, hogy a 15 bíróból álló testület nem kötelező erejű véleményt alkosson a palesztin területek, valamint Kelet-Jeruzsálem Izrael általi 57 éves megszállásának jogszerűségével kapcsolatban. Izrael az 1967-ben foglalta el Ciszjordániát, Kelet-Jeruzsálemet és a Gázai övezetet.

Az ENSZ hágai székhelyű bírósága pénteken ismertetett véleményében leszögezte: „a telepesek átszállítása Izrael által Ciszjordániába és Jeruzsálembe, valamint Izrael jelenlétének fenntartása a megszállt területeken ellentétes a negyedik genfi egyezmény 49. cikkével”.

Naváf Szalám, a bíróság elnöke a vélemény felolvasásakor azt mondta:

Izrael megsértette az egyezmény 49. cikkének hatodik bekezdését, amely kimondja, hogy a megszálló hatalom nem telepíthet be, vagy nem szállíthatja át polgári lakosságának egy részét az általa megszállt területre.

Izraelnek a palesztin területeket érintő telepes politikája és vonatkozó intézkedései e területek nagy részének de facto annektálását jelenti. A bíróság megállapítása szerint Izrael szisztematikusan diszkriminálja a palesztinokat a megszállt területeken – hangsúlyozta. Az izraeli telepeket Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben a nemzetközi jog megsértésével hozták létre és tartják fenn – húzta alá.

A megszállt területen található természeti erőforrások felhasználása „összeegyeztethetetlen” a megszálló hatalom nemzetközi jogi kötelezettségeivel – emlékeztetett Szalám.

Közölte továbbá:

a bíróság véleménye szerint Izraelnek jóvátételt kell fizetnie a palesztinoknak a megszállás által okozott károkért.

Az izraeli telepek a megszállt palesztin területeken illegálisak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának és minden államnak kötelessége, hogy ne ismerje el jogszerűnek a megszállást, és ne nyújtson segítséget vagy támogatást a fenntartásához – mondta. Minden államnak együtt kell működnie az izraeli-palesztin konfliktus lezárása érdekében – tette hozzá a bíróság elnöke.

Az ügyben tartott februári meghallgatáson Rijád al-Malki, a Palesztin Nemzeti Hatóság külügyminisztere egyebek mellett azt monda: Izrael „gyarmatosító és apartheidpolitikát” folytat a palesztinokkal szemben. Az „új Közel-Keletet” bemutató izraeli térképeken nem szerepelnek palesztin területek, majd kiemelte:

a megszállással Izrael Palesztina teljes eltűnését és a palesztin nép elpusztítását kívánja elérni

– hívta fel a figyelmet.

Izrael írásban küldte meg véleményét az eljáráshoz. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök már a közgyűlési határozat megszületésekor élesen bírálta a meghallgatást. Kijelentette: „a zsidó nép nem megszálló saját területén, így örök fővárosában, Jeruzsálemben sem, és nincs olyan ENSZ-határozat, amely el tudná torzítani ezt a történelmi igazságot”.

A Nemzetköz Bíróság 2004-ben véleményt adott ki arról, hogy izraeli akadályok felállítása Ciszjordánia területének jelentős része körül „ellentétes a nemzetközi joggal”. Megállapította azt is, hogy

az izraeli telepek létrehozása a nemzetközi jog megsértését jelenti.

Izrael a véleményt visszautasította.

Az eljárás elkülönül a Dél-afrikai Köztársaság által december végén indított ügytől, amelyben az afrikai ország annak megállapítását kérte a bíróságtól, hogy Izrael megsértette a népirtásról szóló egyezményben foglalt kötelezettségeit a Hamász palesztin terrorszervezet elleni katonai fellépésével Gázában.

Az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságát országok közötti viták rendezésére hozták létre. Határozatai kötelező erejűek, de végrehajtatásukra nincsenek közvetlen eszközei.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 19., péntek

Amerikai kiberbiztonsági cég a ludas a fél világot megbénító üzemzavarért, számos romániai járatot töröltek

A CrowdStrike amerikai kiberbiztonsági cég úgy véli, hogy nem biztonsági incidens vagy kibertámadás áll a pénteken kezdődött globális informatikai hiba mögött, a problémát már azonosították, a javítás folyamatban van.

Amerikai kiberbiztonsági cég a ludas a fél világot megbénító üzemzavarért, számos romániai járatot töröltek
2024. július 19., péntek

„Beszélgessetek nagyszüleitekkel! Soha ne feküdjetek le haraggal!” – javasolja Ferenc pápa a gyerekeknek

Ferenc pápa családról, békéről, szentévről beszélt a Vatikánban táborozó gyerekeknek, akiknek azt javasolja: mindig béküljenek ki mindenkivel, soha ne feküdjenek le haraggal.

„Beszélgessetek nagyszüleitekkel! Soha ne feküdjetek le haraggal!” – javasolja Ferenc pápa a gyerekeknek
2024. július 19., péntek

Netanjahu nem akar enyhíteni a Hamász terroristáira nehezedő katonai nyomáson Gázában

Váratlanul a Gázai övezetbe, Rafahba látogatott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtökön.

Netanjahu nem akar enyhíteni a Hamász terroristáira nehezedő katonai nyomáson Gázában
2024. július 19., péntek

Világszerte repülőtereket, légitársaságokat, tévétársaságokat, szolgáltatásokat bénított meg egy informatikai hiba

Egyelőre tisztázatlan eredetű informatikai hiba akadályozza repülőterek, légitársaságok, vasutak, bankok és más nagy rendszerek működését szerte a világban – jelentették péntek délelőtt a nemzetközi hírügynökségek az érintett intézmények közléseit idézve.

Világszerte repülőtereket, légitársaságokat, tévétársaságokat, szolgáltatásokat bénított meg egy informatikai hiba
2024. július 19., péntek

Félnek az ukrán drónoktól, megerősítették a légvédelmet Putyin vidéki rezidenciája körül

Miközben Ukrajna egyre bátrabban támad célpontokat Oroszország mélyén, Moszkva csendben fokozta a biztonsági intézkedéseket Vlagyimir Putyin elnök Moszkvától északra fekvő vidéki rezidenciája körül.

Félnek az ukrán drónoktól, megerősítették a légvédelmet Putyin vidéki rezidenciája körül
2024. július 19., péntek

Felborított rendőrautó, felgyújtott busz: utcai zavargások törtek ki Angliában román főszereplőkkel (VIDEÓ)

Utcai zavargások törtek ki csütörtökön este az angliai Leeds városának egyik kerületében, a zavargások résztvevői között románok is voltak.

Felborított rendőrautó, felgyújtott busz: utcai zavargások törtek ki Angliában román főszereplőkkel (VIDEÓ)
2024. július 19., péntek

Orbán Viktor: az emberek más Európát és más európai politikát akarnak, mint amit a baloldal ajánl

Az emberek más Európát és más európai politikát akarnak, mint amit a baloldal ajánl nekik – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.

Orbán Viktor: az emberek más Európát és más európai politikát akarnak, mint amit a baloldal ajánl
2024. július 19., péntek

Energetikai együttműködést és Ukrajna további támogatását szorgalmazza Klaus Iohannis

Energetikai együttműködést és Ukrajna további támogatását szorgalmazta Klaus Iohannis államfő csütörtökön az Európai Politikai Közösség negyedik csúcstalálkozóján Nagy-Britanniában.

Energetikai együttműködést és Ukrajna további támogatását szorgalmazza Klaus Iohannis
2024. július 19., péntek

A jemeni húszi lázadók drónnal támadtak Tel-Aviv központjára

A húszi lázadók Jemenből drónnal támadtak Tel-Aviv központjára péntek hajnalban, a repülő szerkezet az izraeli mentőszolgálat közlése szerint megölt egy embert és megsebesített tízet.

A jemeni húszi lázadók drónnal támadtak Tel-Aviv központjára
2024. július 19., péntek

Trump elfogadta az elnökjelöltséget és a megosztottság felszámolását ígérte

Az Egyesült Államok politikai megosztottságának lezárását ígérte Donald Trump a Republikánus Párt elnökjelölő konvencióját lezáró beszédében csütörtökön Milwaukee-ban.

Trump elfogadta az elnökjelöltséget és a megosztottság felszámolását ígérte