Fotó: Jakab Mónika
Tovább emelkedtek a lakásárak és a bérleti díjak az Európai Unió (EU) 27 tagállamában, 2022 második negyedévében 9,9, illetve 1,7 százalékkal nőttek 2021 azonos időszakához képest - közölte pénteken az EU statisztikai hivatala (Eurostat).
2022. október 07., 18:352022. október 07., 18:35
2022. október 07., 18:362022. október 07., 18:36
2010 és 2011 második negyedéve között az uniós lakásárak és a bérleti díjak hasonló pályát követtek, 2011 második negyedévétől azonban ez változott: míg a bérleti díjak 2022 második negyedévéig folyamatosan emelkedtek, a lakásárak jelentősen ingadoztak.
A 2011 második negyedéve és 2013 első negyedéve közötti erőteljes csökkenést követően 2013-ban és 2014-ben többé-kevésbé stabilak maradtak a lakásárak. Ezután 2015 elején gyors emelkedés következett, és azóta a lakásárak gyorsabb ütemben nőnek, mint a bérleti díjak.
Észtországban, Magyarországon, Luxemburgban, a Cseh Köztársaságban, Lettországban, Litvániában és Ausztriában 2010-től több mint kétszeresére nőttek a lakásárak.
A lakásárak 24 uniós tagállamban emelkedtek, háromban pedig csökkentek. A legnagyobb mértékű növekedést Észtországban (196 százalék), Magyarországon (168 százalék), Luxemburgban (135 százalék), Lettországban (131 százalék), Litvániában és Csehországban (egyaránt 130 százalék), valamint Ausztriában (121 százalék) jegyezték. Csökkenést Görögországban (mínusz 23 százalék), Olaszországban (mínusz 8 százalék) és Cipruson (mínusz 6 százalék) regisztráltak.
A bérleti díjak 2010-hez képest 2022 második negyedévében 25 uniós tagállamban nőttek, kettőben csökkentek. A legnagyobb növekedés Észtországban (214 százalék), Litvániában (139 százalék) és Írországban (82 százalék) figyelhető meg, csökkenést csak Görögországban (mínusz 24 százalék) és Cipruson (mínusz 0,2 százalék) jegyeztek. Romániában a növekedés meghaladta a 20 százalékot – közölte az Agerpres hírügynökség.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!