Mélyponton az építőanyag-árak

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Jelentős mértékű árcsökkentéssel próbálják élénkíteni az építőanyag gyártók a tetszhalott állapotban levő ingatlanpiacot. A szakemberek szerint az árak mélyponton vannak, további csökkenésre nem lehet számítani.

Pengő Zoltán

2009. január 30., 07:002009. január 30., 07:00

Tavaly jelentősen drágultak a legfontosabb építőanyagok, ám az év vége felé megfordult a folyamat, meredeken zuhanni kezdtek az árak. Az árak csökkenésével párhuzamosan a kereslet is nagymértékben visszaesett, ám ez csupán részben írható a gazdasági válság számlájára, hiszen a téli időszakban az építkezések jelentős része általában leáll.

“Télen általában mindig csökken az igény. Az idei év ennek és a médiában folyó negatív kampánynak köszönhetően az átlagosnál nehezebben indult. Az időjárás javulásával január második felében már fellendült a kereslet” – nyilatkozta Sebestyén Szilárd, az építőanyagok széles választékát forgalmazó, gyergyószentmiklósi székhelyű Apicom kft. kereskedelmi igazgatója. 

Olcsóbban építkezünk

A legnagyobb mértékű visszaesés a betonvas esetében következett be, pillanatnyilag az ár körülbelül egyharmada a fél évvel előttinek. Ezen termék ára hosszan és meredeken emelkedett, s 2008 nyarán tonnánkénti 1550 dolláros rekordszintet ért el. Ezt követően zuhanni kezdett az ár, s jelenleg ugyanazon a szinten van, mint két évvel ezelőtt, egy tonna betonvas alig kerül többe 500 dollárnál. “A tavaly év rendellenes volt ezen iparág számára, hat hónap leforgása alatt megháromszorozódtak az árak” – mondja Petru Todoran, a Fémáruforgalmazók Romániai Egyesületének ügyvezető igazgatója. Jóval olcsóbb lett a tégla is: egy évvel ezelőtt még átlagosan 350 lejbe került egy köbméter, most azonban már 280 lejért meg lehet venni ugyanazt a mennyiséget. A gipszkarton ára, gyártótól függően, 5-7 százalékkal csökkent az utóbbi időszakban. Lényegesen kevesebbe kerül a cement is, mint ezelőtt néhány hónappal. 2008 januárjában 20 lejért meg lehetett venni 50 kg itthon gyártott cementet, egy hónappal később már 24-25 lejbe került egy zsák, az év közepére pedig átlagosan 33 lejre nőtt az ára. Jelenleg egy 50 kg-os zsák ára 23-25,9 lej között változik, melyben benne foglaltatik az áfa, s esetenként a házhoz szállítás is.

A mostani zuhanórepülést egyes szakemberek nagyrészt annak tudják be, hogy tavaly spekulatív módon, az év első felében tapasztalt keresletnövekedést kihasználva srófolták fel az árakat. A cementárak növekedéséért a forgalmazók a termelőket vádolták azzal, hogy egy kartellt hoztak létre, míg a gyártók a forgalmazókat gyanúsították mértéktelen nyerészkedéssel.

Drágulás várható

“Általában a termelők csökkentették az árakat, de vannak esetek mikor a forgalmazók akarnak megszabadulni a fölösleges készletektől” – mondja az Apicom kereskedelmi igazgatója. A szakember véleménye szerint az építőanyagok piacán további árcsökkenés nem várható. “Az árak zöme növekedni fog, figyelembe véve a lej rohamos gyengülését, mivel az euró árfolyama nagyban befolyásolja a nyersanyagárakat. Ami a keresletet illeti, 2009-ben valószínűleg nem fognak nagy új beruházások kezdődni, viszont a régiek nagy részét befejezik. Nagyon sokan akik eddig gyűjtötték a pénzüket egy új ház építésére, az idén fogják elkölteni azt, megelégedve a régi felújításával. Ezek az összegek pótolják majd a nagyobb beruházások hiányát. Várhatóan növekedni fog a kereslet a passzív és az olcsó faházak iránt, melyeknek a fenntartási költsége nagyon alacsony” – jósolja Sebestyén Szilárd, akinek véleményét osztja a szakmabeliek többsége.

Stabilizálódtak az árak

“A tégla ára mélyponton van. A forgalmazók kénytelenek voltak drasztikus árcsökkentéseket eszközölni, sokan csődbe mentek. Az árak csak kis mértékben fognak nőni. Én idén maximum 5 százalékos drágulásra számítok, ám ez nagyban függ a gáz árának és a valutaárfolyamoknak az alakulásától is” – véli Iulian Mangalagiu, a Ceramica téglagyár igazgatója. Eugen Tofan, a Rigips România értékesítési igazgatója azt mondja, hogy a gipszkarton ára stabilizálódott, ugyanakkor nem zárja ki a további csökkenés lehetőségét. A betonvas ára elérte a lehető legalacsonyabb szintet, további csökkenés elképzelhetetlen, állítják a gyártók. “A jelenlegi lényegében a gyártási ár, amire rátevődik 7 százalék nyereség. Az ár akkor sem eshet tovább, ha bekövetkezik a kereslet prognosztizált 30 százalékos visszaesése” – mondja a Fémáruforgalmazók Romániai Egyesületének ügyvezető igazgatója. A cement ára, ha nem is fog visszakapaszkodni a tavaly nyári szintre, valószínűleg emelkedni fog. “A költségek 2008-ban átlagosan 20 százalékkal nőttek, ami 8 százalékkal több, mint amennyivel a termékeink árát emeltük. A piaci feltételek alakulásának függvényében be kell hozzuk ezt a lemaradást” – nyilatkozta Philippe Questiaux, az egyik legnagyobb hazai termelő, a Lafarge Ciment România vezérigazgatója, aki idén a kereslet stagnálására vagy enyhe emelkedésére számít.

Elemzők véleménye szerint az építőanyagok árcsökkenése nem lesz jelentős kihatással az ingatlanárak alakulására. “Azon épületek melyekre most keresnek vevőket két-három hónapja készültek el. Az elmúlt év végén nemigen került sor ingatlantrazakciókra. A házak nem lesznek olcsóbbak az építőanyagok árának csökkenése miatt” – mondja Claudiu Georgescu, az Építőanyaggyártók Országos Egyesületének elnöke. Georgescu véleménye szerint 2009-ben az építőanyagok hazai forgalma 10 százalékkal lesz nagyobb, mint tavaly.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók