2007. április 18., 00:002007. április 18., 00:00
Az európai uniós átlagpolgár legfőképpen koncertjegyeket vesz, repülőjegyeket foglal, utazásokra fizet elő, vagy ruhát, könyveket vásárol világhálón keresztül. Eközben egy romániai az utazás-előfizetést, az on-line számlafizetést, a távközlési termékeket (mobiltelefon-feltöltőkártya, telefon és mobilkiegészítők), folyóirat-előfizetéseket, repülőjegy-foglalásokat helyezi előtérbe, amikor virtuális áruházakból vásárol. Mindez az Európai Interaktív Reklámozók Egyesülete (EIAA) és a GeCAD ePayment nevű cég tanulmányából derül ki. Utóbbi a legnagyobb romániai internetes eladásokkal foglalkozó vállalkozás, amely az ügyletek 80 százalékát bonyolítja le. A tanulmány szerint az idei év első három hónapjában a hazai on-line tranzakciók átlagértéke elérte a 130 eurót, miközben a tavalyi év második felében ez a számadat csupán 89 eurós volt. Az Európai Unió tagállamaiban az átlag 125 euró.
Hasonló jellegű tanulmány elkészítésére adott megbízatást a tavalyi év végén a román Távközlési és Informatikai Minisztérium is. A tanulmány készítői 1460 on-line áruházat vizsgáltak, ebből 620 turizmussal foglalkozik, 840 más szolgáltatói területen működik (IT&C, virágrendelés, gyerekjátékok, zene, könyv, ruhanemű, ékszerek forgalmazása, de volt köztük pénzügyi szolgáltató vagy biztosító is). A hazai on-line kereskedelem még gyerekcipőben jár, vonták le a következtetést a tanulmány készítői, de már így is jelentős helyet foglal el az üzleti életben. A szaktárca által rendelkezésünkre bocsátott adatokból arra is fény derül, hogy a hazai e-kereskedelem forgalma decemberben az előző 11 havi átlag 140 százalékára nőtt. Csak az ePayment rendszerén szinte tízezer tranzakció futott át karácsony környékén, ez a tavalyi forgalom több mint másfélszerese. On-line bankkártyás vásárlással az ügyfelek jobbára fényképezőgépet, laptopot, mobiltelefont, folyóirat-, illetve újság-előfizetést és telefonkártyákat vásároltak december folyamán is. A szálláshelyfoglalás és repülőjegy-foglalás hónapja viszont november volt. A tanulmányok készítői arra hívják fel az on-line áruházak működtetőinek figyelmét, hogy legfeljebb két-három éven belül a romániai vásárlók igényei egyre inkább a jelenlegi uniós kereslethez hasonlítanak majd.
Jelenleg egyébként kétféle internetes vásárlás dominál. Az egyik esetében a vevő ugyan on-line rendeli meg a kiválasztott terméket, de csupán házhozszállításkor fizeti ki ellenértékét. A másik, kevésbé elterjedt módozat jelenti a tulajdonképpeni e-kereskedelmet, amikor a vásárló bankkártyával, on-line fizet. Ehhez különleges, 3D Secure típusú bankkártyákra van szükség, amelyek száma még viszonylag alacsony, a tavalyi év végén összesen 4 ezer volt forgalomban. Az on-line áruházak száma a tavalyi év végére elérte az 1500-at, s szakértői vélekedés szerint számuk havonta 20–30-cal nő. Hiába van azonban viszonylag sok virtuális bolt, 2006 végén még csupán 84-nél lehetett bankkártyával fizetni. „Románia még gyerekcipőben jár, ami az e-kereskedelmet illeti, de ez egy fejlődő piac. Fontos, hogy a vásárlók megértsék, a világhálón is épp olyan biztonságosan lehet beszerezni a szükséges tárgyakat, mint a hagyományos boltokban” – összegzett Nagy Zsolt távközlési és informatikai miniszter.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).