Újra lekapcsolható lesz a villany és a gáz: kilencven nap alatt kell megoldást találniuk a feleknek a számlák kifizetésére

Lehet tárgyalni. A szolgáltató felé tartozást felhalmozók 90 nap türelmi időt kapnak •  Fotó: Facebook/Electrica Furnizare

Lehet tárgyalni. A szolgáltató felé tartozást felhalmozók 90 nap türelmi időt kapnak

Fotó: Facebook/Electrica Furnizare

Bár még a parlamentnek is meg kell vitatnia és el kell fogadnia, amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben, hatályba is lép az a sürgősségi kormányrendelet, miszerint veszélyhelyzet idején is le lehet kapcsolni azoknál az áramot vagy földgázt, akik nem fizetik rendszeresen a számláikat. Ugyanakkor az ellenzék és a szakmai szervezetek sürgetik a sérülékeny fogyasztók védelmét szavatoló jogszabály elfogadását.

2021. augusztus 11., 08:042021. augusztus 11., 08:04

2021. szeptember 10., 12:072021. szeptember 10., 12:07

Rendkívüli szenátusi ülésszakot hívtak össze, hogy tájékoztassák a honatyákat az augusztus 5-én elfogadott sürgősségi kormányrendeletről, amely hatályon kívül helyezi azt a rendelkezést, ami szerint a veszélyhelyzet idején nem kapcsolják le a számlahátralékos háztartások és cégek áram- vagy földgázszolgáltatását. Mint ismeretes, tavaly a járványhelyzet miatt könnyítésként fogadták el a 2020/70-es sürgősségi rendeletet, amely lehetővé tette, hogy a fogyasztók a veszélyhelyzet megszűnéséig elhalasszák a földgáz- és a villanyáramszámlák kifizetését, a szolgáltatók pedig nem kapcsolhatják le az adósokat az energiahálózatról.

Hatalmas hátralékot kell behajtani

Ennek következményeként a kifizetetlen számlák összege közelíti a 300 millió lejt – vont mérleget a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint magyarázta, az új rendelettel visszatérnek a járvány előtti helyzetre, ugyanakkor

a jogszabály 90 napos türelmi időt ír elő, ez alatt a tartozásokat felhalmozó fogyasztók és a villamosenergia-, illetve a földgázszolgáltatók közösen az egyéni helyzetekre szabott megoldásokat találhatnak a felhalmozott adósságok kifizetésére.

„Az újonnan kiállított számlákat a sürgősségi rendelet megjelenése után már határidőre, vagyis 30 nap plusz 15 napos haladék után ki kell fizetni, ellenkező esetben a fogyasztót lekapcsolják a hálózatról” – részletezte Nagy-Bege Zoltán.

Rámutatott, az adataik szerint a nem fizetők között számszerűleg a lakossági fogyasztók vannak többen, ám az elhasznált, de ki nem fizetett energiamennyiséget tekintve az ipari fogyasztók, a cégek vezetik az adósok listáját.

Idézet
Nem számítok arra, hogy határidőre, tehát 90 napon belül a teljes kintlévőség befolyik a szolgáltatók számlájára, hiszen a gazdaság még nem állt teljesen talpra, még vannak olyan vállalkozások, amelyek nehézségekkel küzdenek”

– fejtette ki a hatóság alelnöke.

Kitért egyúttal arra is, hogy a szolgáltatóknak nem volt likviditásgondjuk, a nagyobbaknak vannak tartalékaik, hitelképes cégek, tehát az áremelkedéseket nem a pénzhiány okozta. „A szolgáltatók meg tudták kötni a szerződéseket, abban bízunk, hogy lassan helyreáll a piac, a kereslet csökken, és megáll az áremelkedés” – összegezte Nagy- Bege Zoltán.

Már a parlamenti döntés előtt hatályba lép a rendelet

„A sürgősségi rendelet csak akkor lép hatályba, ha sürgősségi eljárással parlamenti vitára bocsátják, ez esetben a szenátusban, majd megjelenik a Hivatalos  Közlönyben” – ecsetelte a rendelet útját az életbe lépésig megkeresésünkre Antal Lóránt Hargita megyei szenátor, a felsőház energiaügyi bizottságának elnöke. Rámutatott,

a parlamenti vakációban a kormány csak azokon a jogszabályokon változtathat, amelyekre még a szünet előtt felhatalmazást kap a parlamenttől.

Mivel ez a sürgősségi rendelet nem volt előre látható, kötelesek a plénum előtt bejelenteni, hogy előrukkoltak vele. A szenátus energiaügyi bizottsága majd az őszi ülésszakban tesz jelentést, de a sürgősségi rendelet ettől függetlenül a napokban hatályba lép, miután megjelenik a Hivatalos Közlönyben, pontosított a szenátor.

Hangsúlyozta, egyetért azzal, hogy újra le lehessen kapcsolni a nem fizetőket, hiszen

az elmúlt időszakban sokan visszaéltek azzal, hogy a szolgáltatóknak nem volt eszközük az elmaradások behajtására.

„Ez nem azt jelenti, hogy amint a rendelet életbe lép, azonnal levágják az adósoknál az elektromos energiát illetve a földgázt, hiszen van egy 90 napos türelmi idő, ami alatt a szolgáltatónak és a fogyasztónak köztes megoldást kell találnia a felhalmozott tartozások törlesztésre. Nincs az rendben, hogy egy működő vállalkozás közel másfél év alatt egy vasat sem fizet az energiáért” – húzta alá a politikus. Arra is kitért, hogy a „védelem” hatása azt eredményezte, hogy a szolgáltatócégek halmoztak fel hiányt, hiszen a végső forgalmazóknak ki kell fizetniük az elosztónak a költségeket, viszont nem tudták behajtani a pénzt a fogyasztók egy részétől.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Sürgetik a sérülékeny fogyasztók védelmét

Eközben a kiszolgáltatott energiafogyasztók védelmét sürgeti az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) és az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület (AEI). A PSD  ismételten felszólította a koalíciós pártokat, hogy az energiaárak „robbanásszerű” emelkedése miatt sürgősen találjanak megoldást a sérülékeny fogyasztók helyzetére. Közleményében az ellenzéki párt emlékeztetett arra, hogy korábban rendkívüli képviselőházi ülésszak összehívását kérte a kevésbé tehetős, ezért kiszolgáltatott helyzetben levő fogyasztók védelméről szóló törvénytervezet megvitatásra és elfogadására. Ugyanakkor úgy véli, hogy a koalíciónak a parlamenti eszközök mellett sürgősségi kormányrendelettel is módjában áll megállítani az áram és földgáz árának „féktelen” emelkedését a hideg beállta előtt.

A PSD javaslata szerint rögzíteni kellene az energiaárak felső határát, ha a piacon rövid idő alatt mesterséges módon emelkednek a tarifák, például, ha fél év alatt 30 százalékos a drágulás.

Emellett szerintük az államnak támogatnia kellene azokat a fogyasztókat a rezsiszámlájuk kifizetésében, akiknek a jövedelme nem veszi fel a versenyt az árnövekedéssel.

Sürgős megoldást vár a kormánytól az Intelligens Energia Egyesület is, közleményük szerint az energiadrágulás mértéke átlépte a tűréshatárt. „A villamos energia ára a nagykereskedelmi piacokon megháromszorozódott, a földgáz 10–30 százalékos drágulását vetítik előre, ezért olyan közpolitikákra van szükség, amelyek kordában tartják a visszaéléseket, mérsékelik a drágulást, és lehetővé teszik, hogy minden fogyasztó, minden család megbirkózzon ezzel a helyzettel” – áll a dokumentumban.

Magyarázatuk szerint a tavaly elfogadott Gas Release Program (GRP) azt eredményezte, hogy Romániában 5 százalékkal olcsóbb volt a földgáz, mint a bécsi tőzsdén a kelet-európai árak. A forgalmazók egy része kihasználta a helyzetet, felvásárolták a földgázt Romániában, majd eladták külföldön, ezzel viszont importra kényszerítették az országot. Mi több, a külföldre idén kivitt földgázra tavaly kötötték meg kisebb áron a szerződéseket, míg idén már drágábban hozzák be az országba a gázt.

Idézet
 Idén a földgáz végső ára 60 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest, míg az elektromos energia ára 25 százalékkal”

– mutat rá a szakmai szervezet.

Első lépésben az energiahordozók áfájának csökkentését követelik a 2021 októbere és 2022 áprilisa közötti időszakban. Ugyanakkor sürgetik a sérülékeny fogyasztók védelmét célzó törvény elfogadását.

Többet akarnak, mint egy fűtéstámogatás

A szenátus amúgy már májusban első házként megszavazta a kiszolgáltatott energiafogyasztókról szóló törvénytervezetet. Antal Lóránt szenátor kedden az ellenzéki sürgetéssel kapcsolatos kérdésünkre kifejtette, szeptember 1-jén kezdődik el az őszi parlamenti ülésszak, a képviselőházzal folyamatosan egyeztettek, így gördülékenyen átmehet a tervezet a döntő kamarán. Arra is kitért, hogy a szenátusban másfél hónapig dolgoztak, hogy a munkaügyi minisztérium által beterjesztett tervezetet jobbá tegyék,  több munkamegbeszélést tartottak az érintett felekkel. „Próbáltuk a törvényt nem lebutítani a fűtéstámogatás szintjére. Meglátásom szerint ennek ennél sokkal többről kell szólnia” – hangsúlyozta a politikus.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a zöldmegállapodásban az Európai Unió irányelvbe foglalta a lakások energiahatékonyságának javítását, valamint az energiaszegénység csökkentését, illetve meghatározta a feltételrendszert, ami alapján besorolható a sérülékeny fogyasztó.

A meghatározás értelmében

az minősül sérülékeny fogyasztónak, aki a havi jövedelme 16–20 százalékát alapvető energiaszolgáltatásokra – fűtés, hűtés, világítás, mobilitás és áramellátás – költi.

Ez esetben energiaszegénységről beszélünk. „Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai értelmében pedig Romániában a háztartások több mint 20 százaléka ebbe a kategóriába tartozik, ami 1,4 millió háztartást jelent. A munkaügyi minisztérium a tervezetében 400 ezer érintettel számolt. Nagy kihívás volt, hogy ezt a számot megnöveljük” – fejtette ki Antal Lóránt.

Hozzátette: a szenátusban bekerült a tervezetbe számos pénzügyi és nem pénzügyi intézkedés, amelyekkel segíthetik az érintetteket.

Idézet
Nem valódi segítség, ha az állam bepótol az energiaszámlákba, amikor rossz a kályha, a kazán, az ablak. Ilyen esetben a támogatás kidobott pénz, amit folyamatosan adni kell, de a hatékonyságot nem növeljük. Ezért szeretnénk, ha az állam az ingatlanok hőszigetelését, alternatív technológiák telepítését is finanszírozná például a fejlesztési minisztériumon keresztül”

– részletezte Antal Lóránt. Meglátása szerint a hatékonyabb technológiák bevezetése két-hat éven belül vezetne oda, hogy csökken az energiaszámlák értéke. A politikus arra is kitért, hogy az energiaárak egész Európában „elszabadultak”, megnőtt az igény, a kereslet, viszont visszaesett a kínálat. „Mindenképpen meg kell találni a megoldást a kiszolgáltatott fogyasztók védelmére” – szögezte le Antal Lóránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Nyár közeledtével gőzerővel zajlik a toborzás a HoReCa-ágazatban, turistacélpontokon jól kereshet egy pincér vagy szakács

Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.

Nyár közeledtével gőzerővel zajlik a toborzás a HoReCa-ágazatban, turistacélpontokon jól kereshet egy pincér vagy szakács
2025. április 25., péntek

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég

Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég
2025. április 25., péntek

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint

Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint
2025. április 25., péntek

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála

Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála
2025. április 24., csütörtök

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút

Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút
2025. április 23., szerda

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca

Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca
2025. április 23., szerda

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca

A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca
2025. április 23., szerda

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium

A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium
2025. április 23., szerda

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege

A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege
2025. április 23., szerda

Lendületesen kezdte az évet az építőipar

Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.

Lendületesen kezdte az évet az építőipar