Kevesebb az export, mint az import, mélyül a román külkereskedelmi mérleg hiánya
Fotó: Gábos Albin
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. november 11., 14:552024. november 11., 14:55
A román export értéke 69,285 milliárd euró volt január–szeptemberben, 1,4 százalékkal kevesebb, mint 2023 azonos időszakában. Az import értéke 2,3 százalékkal nőtt 92,770 milliárd euróra.
A szeptemberi román külkereskedelmi deficit 2,571 milliárd euró volt. Az export éves összevetésben 0,3 százalékkal nőtt 8,148 milliárd euróra, míg az import értéke 4,2 százalékkal emelkedett 10,719 milliárd euróra.
A kilenchavi román export 72,2 százaléka irányult az Európai Unióba, az importból pedig 72,4 százalék volt az uniós tagállamok részesedése – derül ki az MTI által ismertetett adatsorokból.
Románia külkereskedelmi mérleghiánya 13,2 százalékkal 15,09 milliárd euróra nőtt az idén az első fél évben az egy évvel korábbihoz képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
A Standard & Poor's hitelminősítő pénteken késő este stabilról negatívra módosította Románia hiteltörlesztési kilátását, amivel az ország besorolása az utolsó ajánlott befektetési fokozatra csökkent, és egy lépésre került a bóvli kategóriától.
Változások várhatók idén Románia egyik legnépszerűbb állami támogatási konstrukciójában, az új autók vásárlását ösztönző roncsprogramokban.
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Novemberben 1,306 millió közalkalmazottat tartottak nyilván, ami közel 6000-rel több, mint az előző hónapban.
Sokan felkapták a fejüket az elmúlt napokban Romániában, miután a gazdasági tevékenységek nyilvántartására szolgáló kódrendszerben (CAEN) megjelent a prostitúció is 9699-es kódszámmal.
Támogatjuk a gazdasági növekedést, és biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését – ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany csütörtökön 422,7614 lejt ér, 0,36 lejjel (0,08 százalékkal) többet, mint szerdán. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
szóljon hozzá!