Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) együttesen több mint 537 millió lejes bírságot szabott ki négy áramkereskedő cégre a nagybani piac tiltott manipulálása miatt – jelentette be a hatóság.
2024. február 10., 12:382024. február 10., 12:38
Az ANRE a román áramtőzsde (OPCOM) feljelentése alapján indított vizsgálatot, és megállapította, hogy a négy kereskedő úgynevezett „wash trade” módszerrel manipulálta az árakat, vagyis egymásnak adtak el, majd azonnal vissza is vásároltak jelentős mennyiségű energiát, hogy a nem létező üzleti forgalommal növekvő kereslet látszatát keltsék, és így felverjék az árakat.
A Nova Power & Gas Kft.-t 100 millió lejre, a Freepoint Commodities Europe Kft.-t 22,9 millió lejre bírságolták. Valamennyien az EFT Furnizare Kft.-vel bonyolítottak le több A-B-A típusú tranzakciót, amelynek 50,5 millió lej bírságot kell befizetnie a román állami költségvetésbe.
A bukaresti sajtó szerint a bírságokat az üzleti forgalom arányában szabta ki az energiahatóság, a szankciók az árbevétel 3-7,5 százalékát teszik ki.
A küszöbönálló bírságolásról elsőként hírt adó Hotnews.ro kedden azt írta: olyan kereskedőkről van szó, amelyek hatalmas extraprofitra tettek szert a 2022-es energiaválság idején. A portál szerint
A Nova Power profitja 912 százalékkal nőtt 2022-ben, és elérte 230 millió lejt. Közös üzleti partnerük, az alig öt fizetett alkalmazottal rendelkező EFT Furnizare 51 millió lej tiszta nyereséggel zárta a 2022-es évet, ami 821 százalékos növekedés 2021-hez képest.
– mutatott rá Sebastian Burduja energiaügyi miniszter pénteken kiadott közleményében.
A Tinmar Energy az MTI szerint azzal védekezett, hogy az áramtőzsdén tett eladási és vételi ajánlatok névtelenek, tehát a licit résztvevőinek a zárásig nincs tudomásuk arról, kivel üzletelnek, az alig 12–14 szereplős román áramtőzsdén pedig szinte lehetetlen, hogy az a négy cég, amely elad és vásárol is energiát, elkerülje az A-B-A típusú tranzakciókat. A cég jelezte: bírósághoz fordul az ügyben.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!