Fotó: Gábos Albin
Egy romániai bank beleegyezett abba, hogy elengedje egyik ügyfele 446 000 lejes, azaz valamivel több mint 90 ezer eurónyi tartozását, miután a hiteligénylő az alternatív banki vitarendezési központhoz (CSALB) fordult tanácsért – derül ki a békéltető szervezet által a Krónikához kedden eljuttatott közleményből.
2023. február 28., 21:252023. február 28., 21:25
A tavalyi év mérlegét megvonva a szervezet rámutat: a fogyasztók és a bankok közötti tárgyalásokat 2022-ben átlagosan mindössze 25 nap alatt bonyolították le, holott a helyzet rendezésére szánt maximális idő 90 nap, és bonyolultabb tárgyalások esetén ezt az időtartamot is meghaladhatja. Ez a legkedvezőbb átlag a CSALB létrehozása óta, ami a szervezet szerint azt mutatja, hogy a felek hajlandóak gyorsan, kompromisszumok révén megoldást találni, de azt is, hogy a bankok és a fogyasztók válaszidejének lerövidítésével javulnak a békéltető mechanizmusok.
A közlemény szerint tavaly az alternatív banki vitarendezési központ közvetítésével a bankok és ügyfeleik között lebonyolított 658 tárgyalás 90 százaléka úgy végződött, hogy mindkét fél elfogadta a központ békéltetői által javasolt megoldásokat.
A közlemény ugyanakkor kitér az egyik legnagyobb sikerükre is: egy bank beleegyezett, hogy elengedje egy ügyfél 446 ezer lejes tartozását. A feltétel az volt, hogy a két adóstárs lepengessen 800 ezer lejt, végtörlesztve ezzel a 2007-ben felvett hitelt.
A fogyasztó azért kérte a békéltetést, mert többször is átütemezte a hiteltörlesztést, de nem tudta teljesíteni a törlesztési feltételeket. Alapvetően nem tudta tovább fizetni a vállalt magas törlesztőrészleteket” – osztotta meg a részleteket Alina Radu, a CSALB békéltetője és ügyvédje.
Mint ecsetelte: a fogyasztó által javasolt forgatókönyv szerint a bank 1,2 millió lejről 960 ezer lejre csökkentette volna az egyenleget, a fennmaradó tartozást pedig a következő tíz év alatt törlesztette volna. Az eredeti forgatókönyv, amellyel a bank az egyeztetésre érkezett, az volt, hogy csak néhány hónappal hosszabbítja meg a törlesztési határidőt, és nem ad semmilyen kedvezményt, tekintettel arra, hogy a végrehajtási eljárás már elindult erre a hitelre.
Erről a pontról indultak a tárgyalások, amelyek 165 napig tartottak, és amelyek során több mint 10 tárgyalási fordulóra került sor.
– idézte a közlemény a békéltetőt.
A dokumentum emlékeztetett: a CSALB egy európai irányelv alapján létrehozott szervezet, amely ingyenesen és kevesebb mint három hónap alatt közvetít a fogyasztók és a bankok, illetve más hitelintézetek között a megkötött szerződésekkel kapcsolatban. Az ország bármely megyéjében élő fogyasztók közvetlenül, az intézmény honlapján található online űrlap kitöltésével küldhetnek kérelmet az alternatív banki vitarendezési központhoz. Az intézmény 17 békéltetővel dolgozik, akik a közlemény szerint a legjobb jogi szakemberek közé tartoznak, és a pénzügyi-bankszakmai területen jártasak.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!