Fotó: Gábos Albin
Egy romániai bank beleegyezett abba, hogy elengedje egyik ügyfele 446 000 lejes, azaz valamivel több mint 90 ezer eurónyi tartozását, miután a hiteligénylő az alternatív banki vitarendezési központhoz (CSALB) fordult tanácsért – derül ki a békéltető szervezet által a Krónikához kedden eljuttatott közleményből.
2023. február 28., 21:252023. február 28., 21:25
A tavalyi év mérlegét megvonva a szervezet rámutat: a fogyasztók és a bankok közötti tárgyalásokat 2022-ben átlagosan mindössze 25 nap alatt bonyolították le, holott a helyzet rendezésére szánt maximális idő 90 nap, és bonyolultabb tárgyalások esetén ezt az időtartamot is meghaladhatja. Ez a legkedvezőbb átlag a CSALB létrehozása óta, ami a szervezet szerint azt mutatja, hogy a felek hajlandóak gyorsan, kompromisszumok révén megoldást találni, de azt is, hogy a bankok és a fogyasztók válaszidejének lerövidítésével javulnak a békéltető mechanizmusok.
A közlemény szerint tavaly az alternatív banki vitarendezési központ közvetítésével a bankok és ügyfeleik között lebonyolított 658 tárgyalás 90 százaléka úgy végződött, hogy mindkét fél elfogadta a központ békéltetői által javasolt megoldásokat.
A közlemény ugyanakkor kitér az egyik legnagyobb sikerükre is: egy bank beleegyezett, hogy elengedje egy ügyfél 446 ezer lejes tartozását. A feltétel az volt, hogy a két adóstárs lepengessen 800 ezer lejt, végtörlesztve ezzel a 2007-ben felvett hitelt.
A fogyasztó azért kérte a békéltetést, mert többször is átütemezte a hiteltörlesztést, de nem tudta teljesíteni a törlesztési feltételeket. Alapvetően nem tudta tovább fizetni a vállalt magas törlesztőrészleteket” – osztotta meg a részleteket Alina Radu, a CSALB békéltetője és ügyvédje.
Mint ecsetelte: a fogyasztó által javasolt forgatókönyv szerint a bank 1,2 millió lejről 960 ezer lejre csökkentette volna az egyenleget, a fennmaradó tartozást pedig a következő tíz év alatt törlesztette volna. Az eredeti forgatókönyv, amellyel a bank az egyeztetésre érkezett, az volt, hogy csak néhány hónappal hosszabbítja meg a törlesztési határidőt, és nem ad semmilyen kedvezményt, tekintettel arra, hogy a végrehajtási eljárás már elindult erre a hitelre.
Erről a pontról indultak a tárgyalások, amelyek 165 napig tartottak, és amelyek során több mint 10 tárgyalási fordulóra került sor.
– idézte a közlemény a békéltetőt.
A dokumentum emlékeztetett: a CSALB egy európai irányelv alapján létrehozott szervezet, amely ingyenesen és kevesebb mint három hónap alatt közvetít a fogyasztók és a bankok, illetve más hitelintézetek között a megkötött szerződésekkel kapcsolatban. Az ország bármely megyéjében élő fogyasztók közvetlenül, az intézmény honlapján található online űrlap kitöltésével küldhetnek kérelmet az alternatív banki vitarendezési központhoz. Az intézmény 17 békéltetővel dolgozik, akik a közlemény szerint a legjobb jogi szakemberek közé tartoznak, és a pénzügyi-bankszakmai területen jártasak.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!