Fotó: Gábos Albin
Egy romániai bank beleegyezett abba, hogy elengedje egyik ügyfele 446 000 lejes, azaz valamivel több mint 90 ezer eurónyi tartozását, miután a hiteligénylő az alternatív banki vitarendezési központhoz (CSALB) fordult tanácsért – derül ki a békéltető szervezet által a Krónikához kedden eljuttatott közleményből.
2023. február 28., 21:252023. február 28., 21:25
A tavalyi év mérlegét megvonva a szervezet rámutat: a fogyasztók és a bankok közötti tárgyalásokat 2022-ben átlagosan mindössze 25 nap alatt bonyolították le, holott a helyzet rendezésére szánt maximális idő 90 nap, és bonyolultabb tárgyalások esetén ezt az időtartamot is meghaladhatja. Ez a legkedvezőbb átlag a CSALB létrehozása óta, ami a szervezet szerint azt mutatja, hogy a felek hajlandóak gyorsan, kompromisszumok révén megoldást találni, de azt is, hogy a bankok és a fogyasztók válaszidejének lerövidítésével javulnak a békéltető mechanizmusok.
A közlemény szerint tavaly az alternatív banki vitarendezési központ közvetítésével a bankok és ügyfeleik között lebonyolított 658 tárgyalás 90 százaléka úgy végződött, hogy mindkét fél elfogadta a központ békéltetői által javasolt megoldásokat.
A közlemény ugyanakkor kitér az egyik legnagyobb sikerükre is: egy bank beleegyezett, hogy elengedje egy ügyfél 446 ezer lejes tartozását. A feltétel az volt, hogy a két adóstárs lepengessen 800 ezer lejt, végtörlesztve ezzel a 2007-ben felvett hitelt.
A fogyasztó azért kérte a békéltetést, mert többször is átütemezte a hiteltörlesztést, de nem tudta teljesíteni a törlesztési feltételeket. Alapvetően nem tudta tovább fizetni a vállalt magas törlesztőrészleteket” – osztotta meg a részleteket Alina Radu, a CSALB békéltetője és ügyvédje.
Mint ecsetelte: a fogyasztó által javasolt forgatókönyv szerint a bank 1,2 millió lejről 960 ezer lejre csökkentette volna az egyenleget, a fennmaradó tartozást pedig a következő tíz év alatt törlesztette volna. Az eredeti forgatókönyv, amellyel a bank az egyeztetésre érkezett, az volt, hogy csak néhány hónappal hosszabbítja meg a törlesztési határidőt, és nem ad semmilyen kedvezményt, tekintettel arra, hogy a végrehajtási eljárás már elindult erre a hitelre.
Erről a pontról indultak a tárgyalások, amelyek 165 napig tartottak, és amelyek során több mint 10 tárgyalási fordulóra került sor.
– idézte a közlemény a békéltetőt.
A dokumentum emlékeztetett: a CSALB egy európai irányelv alapján létrehozott szervezet, amely ingyenesen és kevesebb mint három hónap alatt közvetít a fogyasztók és a bankok, illetve más hitelintézetek között a megkötött szerződésekkel kapcsolatban. Az ország bármely megyéjében élő fogyasztók közvetlenül, az intézmény honlapján található online űrlap kitöltésével küldhetnek kérelmet az alternatív banki vitarendezési központhoz. Az intézmény 17 békéltetővel dolgozik, akik a közlemény szerint a legjobb jogi szakemberek közé tartoznak, és a pénzügyi-bankszakmai területen jártasak.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!