2007. június 06., 00:002007. június 06., 00:00
A beruházásokra 300 millió eurót szánnak, összesen 400–500 ezer négyzetméter hasznos területet építenek föl. Ebből 18 ezer négyzetméternyi építkezés még az idén elkészül a tervezett Pantelimon raktár keretében Bukarest közelében, az A2-es és az A3-as autópálya között. A mostani pénzügyi évben az Immoeast beruházási programja 6 milliárd euró, amelyet részben a május 25-én befejezett, 2,835 milliárd eurós tőkeemelésből finanszíroz.
Az Immoeastnek jelenleg 103 kész, illetve épülőfélben lévő ingatlana van Romániában, 3,4 millió négyzetméteren. Románia több mint 20 százalékos részesedésével az Immoeast portfóliójában a cég legfontosabb befektetési területévé vált, és aránya tovább nő az új beruházások nyomán. A harmadik üzleti negyedév végén, január 31-én az Immoeast teljes romániai portfóliója 7,2 milliárd eurót ért, jelenleg a cégnél már 9 milliárd euróra tartják a teljes értéket, és a mostani pénzügyi év végéig, jövő áprilisig 14 milliárd euróra számítanak. A negyedév végén 296 ingatlant tartottak részben vagy egészben a portfólióban 4,16 négyzetméter hasznos területtel, 159,6 százalékkal, illetve 191,8 százalékkal többet az egy évvel korábbi 114-nél 1,42 millió négyzetméter hasznos területtel. Az első üzleti félév végén, tavaly októberben a vállalat ingatlan vagyona 5,3 milliárd euró volt, egy évvel korábban 1,2 milliárd.
A legtöbb Immoeast-befektetés, 21 százalék már az első üzleti félévben is Romániába irányult, a második helyen Csehország állt 17 százalékkal, majd Magyarország és Lengyelország következett 15 százalékkal, illetve 14 százalékkal.
MTI
Kolozsváron is érdekeltek az osztrákok
A januárral végződött harmadik üzleti negyedévben az Immoeast adó előtti összeredménye 203,6 millió euró volt, 138,7 százalékkal több az egy évvel korábbi 85,3 milliónál. Az üzemi eredmény 180 százalékkal 159,1 millió euróra emelkedett 56,8 millióhoz képest. A forgalom 180,5 százalékkal 130,6 millió euróra nőtt 46,6 millióhoz képest. A társaság tavaly augusztusban jelentette be, hogy 25 százalékos részesedést szerzett a kolozsvári Polus Center bevásárlóközpontot is építő TriGránit Holding társaságban. Az Immoeast a harmadik legjelentősebb ingatlanfejlesztő Európában.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.