Fel kell készülni. A járványok a közeljövőben is közvetlen veszélyt jelenthetnek az emberiségre
Fotó: Rostás Szabolcs
A Világgazdasági Fórum a Globális kockázati jelentés című tanulmányának 2021-es kiadásában megállapítja, hogy a járványok és az egyre növekvő szegénység, valamint az időjárási katasztrófák fenyegetik leginkább a globális stabilitást a következő két évben. Szerintük a Covid-19 világjárvány növeli az egyenlőtlenségeket, a társadalom széttöredezettségét. A következő 3–5 évben veszélyezteti a gazdaságot, és a következő 5–10 évben gyengíti a geopolitikai stabilitást.
2021. január 20., 16:252021. január 20., 16:25
Az utóbbi 15 évben a Világgazdasági Fórum – amely a világ vezetői éves davosi találkozójának szervezője – globális kockázati jelentése révén figyelmeztette a világot a pandémiák veszélyére.
– áll a jelentés bevezetőjében.
A Globális kockázati jelentés a Világgazdasági Fórum partnereinek – cégigazgatók, politikai vezetők, szakértők, stb. – 841 válaszán alapul, amelyeket 2020 szeptembere és októbere között gyűjtöttek össze.
Első lépésben a jelentés annak alapján értékeli a kockázatokat, hogy azok időben milyen távon jelentenek problémát. Ennek alapján három csoportot határoztak meg.
Középtávon (3–5 év) a válaszadók úgy vélik, hogy a világot olyan indirekt hatású gazdasági és technológiai kockázatok fenyegetik, amelyek kialakulása több évig is eltarthat – ilyenek például a pénzügyi buborék robbanása, amelyet a központi bankok expanzív politikája táplál, emellett aggodalomra ad okot a jövőbeni árstabilitás, és az adósságok okozta válságok.
Egyébként idén a járvány miatt a davosi fórumot nem tartják meg az azonos nevű svájci luxus síközpontban. A szervezők virtuális kiadást terveznek január 25. és 29. között, majd személyes találkozót tartanak Szingapúrban május végén.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!