Képünk illusztráció
Fotó: Romgaz
Szivárgás gyanúja miatt ideiglenesen leállították a Finnországot Észtországgal összekötő Balti-tengeri gázvezetéket – közölték a finn és az észt földgázszállítási rendszerüzemeltető vállalatok vasárnap.
2023. október 09., 12:072023. október 09., 12:07
A finn Gasgrid Finland és az észt Elering jelezte, hogy vasárnap hajnalban szokatlan nyomáscsökkenést észleltek a Balticconnector vezetékben. Felmerült a gyanú, hogy szivárgás állhat fenn, és emiatt a vezetéket ideiglenesen lezárták. A két rendszerüzemeltető közösen vizsgálja az incidens körülményeit. Közlésük szerint
A gázvezeték ideiglenes leállításától függetlenül mindkét országban zavartalan és biztosított a lakosság gázellátása – közölte a Gasgrid Finland és az Elering.
Tavaly szeptemberben az Oroszországot Németországgal a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 gázvezetéken történtek robbanások, Svédország és Dánia gazdasági övezetében. Akkor négy helyen észleltek gázszivárgást. A vizsgálatok azt már megállapították, hogy szándékos merénylet történt, de felelőst mind ez idáig nem neveztek meg.
Német és holland lapértesülések szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) hónapokkal előre figyelmeztette Kijevet az Északi Áramlat gázvezeték elleni robbantásos merénylet miatt.
Romániai szál is felbukkant a Németországot Oroszországgal összekötő Északi Áramlat földgázvezetékek elleni szabotázsakció ügyében zajló nyomozásban: a gyanú szerint egy ukrán nemzetiségű elkövető hamis román útlevelet használhatott az akció során.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!