Fotó: Gov.ro
A Vietnámi Szocialista Köztársaság és Románia közötti gazdasági együttműködésről, közös célkitűzésekről egyeztetett hétfőn Bukarestben Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök és Marcel Ciolacu kormányfő. A vietnámi közméltóság évtizedekkel ezelőtt a román fővárosban tanult.
2024. január 22., 15:572024. január 22., 15:57
2024. január 22., 16:232024. január 22., 16:23
A román fővárosba hivatalos látogatásra érkezett vietnámi kormányfőt a kormánypalotában fogadta hivatali kollégája, ahol tárgyalásokat folytattak, majd a két ország képviselői több kétoldalú megállapodást is aláírtak. Pham Minh Chinh-t népes küldöttség – miniszterek, üzletemberek, önkormányzati vezetők – kísérte el Bukarestbe.
A kormány tájékoztatása szerint a közös sajtótájékoztatón
Emlékeztetett a két ország közötti több mint hét évtizedes barátságra és együttműködésre, és úgy fogalmazott, hogy ideje „szintet lépni”. Hangsúlyozta: Románia a legnagyobb támogatója az ázsiai állam és az Európai Unió közötti kapcsolatépítésnek, és legfőbb európai partnerévé kíván válni, amiben szerinte az ország geostratégiai helyzete is előnyére válik. Elmondta: mivel Románia márciusban a légi és vízi forgalomban csatlakozik a schengeni övezethez, a konstancai kikötő lehet az uniónak szánt vietnámi exportcikkek fogadóbázisa.
Marcel Ciolacu szerint a román állam tovább kívánja fejleszteni a tengeri és folyami kikötőit, és növelni akarja a két ország közötti áruforgalmat,
Románia eközben mezőgazdasági és gyógyszeripari termékeket exportálna az ázsiai országba – mondta Ciolacu. Megköszönte ugyanakkor, hogy Vietnám 10 ezer adag afrikai sertéspestis elleni vakcinát adományoz Romániának.
Pham Minh Chinh megköszönte Románia eddigi támogatását, és biztosította Bukarestet, hogy az ázsiai állam is a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésében, hatékonyabbá tételében érdekelt. A vietnámi kormányfő ezt olyan új területre is kiterjesztené, mint a fenntartható fejlődés.
Marcel Ciolacu és Pham Minh Chinh a román és vietnámi üzletemberek fórumán is részt vett és felszólalt.
Pham Minh Chinh hivatalos bukaresti látogatása során Klaus Iohannis államfővel is találkozott, illetve a bukaresti Építészeti Egyetemre is ellátogatott, ahol 1984-ben végzett. Az egyetem vezetésével és oktatóival találkozott, és úgy fogalmazott: a bukaresti felsőoktatási intézmény „élete része”. Emlékeztetett, hogy cserediákként került a román fővárosba, amikor még mindkét állam a kommunista tömb része volt, és évente 100–200 vietnámi diák tanult Romániában.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!