A találkozó szükségességével kapcsolatosan elhangzott: az EU-ban való piacon maradás és a vállalkozások fejlesztése érdekében három területre kell odafigyelniük a vállalkozóknak: fogyasztóvédelem, versenyképesség és minőség. Ugyanakkor ma nincs olyan vállalkozás, amely nap mint nap ne keresné azokat a lehetőségeket, melyek e három területre adnak választ.
Radeczky Jenő, a Fejér megyei és egyben a Kárpátia kereskedelmi kamara elnöke a román és magyar vállalkozók, illetve vállalkozói szövetségek közötti együttműködés fontosságát hangsúlyozta, kiemelve, hogy a két ország vállalkozóinak partnersége példamutató lehet a két ország együttműködése előtt is. „A sikeres vállalkozások alapja az információ, a tudás és a kapcsolat” – vélekedett.
A találkozón a román, illetve a magyar konvergenciaprogramokról való tájékoztatás mellett az EU-csatlakozás vállalkozásokra kifejtett hatása is fölmerült, de az Unió piacán végbement változások és az ezzel járó kihívások is szóba kerültek.
A rendezvénynek helyt adó Kolozs megyei kamara egyik vezetőségi tagja sajnálatosnak nevezte, hogy a konferenciáról értesített közel 250 vállalkozástól viszonylag kevesen vettek részt az egyébként ingyenes programokon, miközben vállalkozásaik talpon maradása és sikere is függ az üzleti életre vonatkozó uniós jogszabályok ismeretétől. Ion Constantinescu sajnálkozására Radeczky Jenő, a Kárpátia kamara elnöke úgy válaszolt: az ilyen rendezvényeken általában a meghívottak 30 százaléka vesz részt, tehát sokkal több üzletembert kell felkérni a részvételre. Ellenben így is sikeres rendezvénynek tartja a konferenciát, ugyanis az elhangzott előadásokat utólag még sok olyan vállalkozó elkéri, akik nem tudtak részt venni a kolozsvári rendezvényen.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.