Fotó: RMDSZ
A bukaresti képviselőház plénumának szerdai ülésével egy időben megvitatja és véleményezi az alsóház költségvetési-pénzügyi bizottsága a különnyugdíjak megadóztatásáról szóló tervezetet. A képviselőház végül megszavazta, hogy a speciális juttatásokra 85 százalékos adót vetnek ki.
2020. június 17., 13:112020. június 17., 13:11
2020. június 17., 15:332020. június 17., 15:33
A Liviu Pop, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora által kezdeményezett törvényjavaslatot 2019-ben fogadta el a szenátus első házként. A plénum szerdai ülésének elején a PSD képviselőházi frakcióvezetője, Alfred Simonis kérte, hogy a plenáris üléssel egy időben a szakbizottság vitassa meg a tervezetet, és az ülés végéig szövegezze meg a véleményezést. „Ha valóban mindannyian el akarjuk törölni a szemtelenül magas nyugdíjakat, szabjuk meg közösen, hogy mennyivel és milyen összeg fölött adóztatjuk meg ezeket” – fogalmazott Simonis.
Florin Roman, a liberálisok képviselőházi frakcióvezetője azt mondta, miután az alkotmánybíróság döntései nem teszik lehetővé a különnyugdíjak eltörlését, kollégái minden bizonnyal megszavazzák a kezdeményezést. Hozzátette, alakulata a progresszív adóztatás bevezetését támogatná, de a különnyugdíjak 70, 80 vagy akár 95 százalékos megadózását is készen állnak megszavazni, ha van erre politikai akarat.
A képviselőház végül döntéshozó kamaraként megszavazta, hogy 85 százalékos adót vetnek ki a 7001 lejesnél nagyobb nyugdíjakra, mégpedig az ezt a küszöböt meghaladó összegre. A PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) közös módosító javaslata értelmében a 2000 lej alatti nyugdíjakat nem adózzák meg, a 2000 és 7000 lej közötti nyugdíjakra 10 százalékos adót vetnek ki, míg a 7001 lejt meghaladó nyugdíjak esetében 85 százalékkal adózzák meg az ezt a küszöböt meghaladó összeget.
A PSD igénylését az RMDSZ, a Népi Mozgalom Párt (PMP) és az USR is támogatta. Mint ismeretes, a bukaresti alkotmánybíróság májusban megállapította: alkotmánysértő, így nem léphet hatályba a különnyugdíjak eltörléséről rendelkező törvény, amelyet januárban ellenszavazat nélkül fogadott el a bukaresti képviselőház. Ennek nyomán megmaradt a bírák, ügyészek, pénzügyőrök, pilóták, parlamenti képviselők, szenátorok és diplomaták különnyugdíja, amelynek mértékét nem járulékbefizetéseik, hanem az illető ágazat számára hozott speciális jogszabályok alapján határozták meg.
Az országos nyugdíjpénztár szerint 2019 végén 3878 volt bíró és ügyész kapott átlagosan 18 716 lejes, 840 volt diplomata átlagosan 5538 lejes, 792 volt parlamenti tisztviselő átlagosan 4547 lejes, 1440 volt pilóta átlagosan 10 891 lejes, 609 volt pénzügyőr átlagosan 7800 lejes és 1800 bírósági jegyző átlagosan 4439 lejes különnyugdíjat. Az aktív szolgálattól visszavonult több mint 178 ezer katona, belügyi alkalmazott közül mintegy 40 ezren kapnak 6000 lejt meghaladó juttatást. Románia tavaly 9 milliárd lejt fordított a különnyugdíjakra.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!