A kolozsvári repülőtér a beruházások révén évi 20 millió utasra növelné forgalmát
Fotó: Csató Andrea
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
2025. március 18., 20:232025. március 18., 20:23
A létesítményt működtető Kolozs megyei tanács elnöke, Alin Tișe keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy egyeztetett erről a lépésről a repülőtér igazgatójával és a BVB vezetőjével is.
Tișe elmagyarázta: a repülőtér kötvénykibocsátás formájában kölcsönt venne fel a piacról, és nem kellene többé várakoznia kormánytámogatásokra vagy más forrásokra. „Az már ugyanis egyértelmű, hogy nem érkeznek meg a kifutópálya meghosszabbításához szükséges pénzek” – jelentette ki.
A tanácselnök szerint a kolozsvári repülőtér ebben a formában 200-300 millió eurós forráshoz juthat az infrastruktúra fejlesztésére, kapacitása növelésére, a Szamos elterelésére és a kifutópálya meghosszabbítására – számolt be róla az Agerpres hírügynökség.
Románia 17 repülőterének összesített utasforgalma a múlt évben közel 6 százalékkal nőtt 2023-hoz képest és 12 százalékkal 2019-hez képest – tájékoztatott kedden a Romániai Repülőterek Szövetsége (AAR).
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!